Michalovciach Odborový zväz KOVO. "Košický kraj je poznamenaný najvyššou mierou nezamestnanosti. Koncom júla bolo v kraji 103 000 nezamestnaných, čím dosiahol prvé miesto v republike. V súčasnosti miera nezamestnanosti vďaka zavedeniu inštitútu verejnoprospešných prác poklesla o 11 000 ľudí, napriek tomu je 25,13 percenta z ekonomicky činného obyvateľstva," uviedol na včerajšej tlačovej besede člen predsedníctva Rady OZ KOVO pre Košický kraj Dušan Slovinský.
Podľa jeho vyjadrenia v strojárskych, hutníckych a elektrotechnických podnikoch naďalej dochádza k alarmujúcemu úbytku pracovných miest. Napríklad v skupine podnikov MEZ Michalovce, ktorá je jedným z najväčších zamestnávateľov na Zemplíne, od začiatku roka prepustili 700 zamestnancov, pričom vedenie spoločnosti MEZ Inžiniering ohlásilo ďalšie hromadné prepúšťanie, takže o prácu príde ďalších 290 ľudí. "To nás núti, aby sme vyjadrili svoju nespokojnosť a upozornili kompetentných, že takto to pokračovať nemôže," zdôraznil odborový predák.
"Súčasný vývoj je v príkrom rozpore s proklamovanými vyhláseniami vlády a politických strán, ktoré tvoria súčasnú koalíciu. Chceme poukázať na to, že podniky, ktoré pred niekoľkými rokmi zamestnávali desaťtisíce zamestnancov a mali mnohomiliardovú hodnotu, v dôsledku nevhodného spôsobu privatizácie sú v absolútnom rozklade," zdôvodňoval pondelňajší míting podpreseda OZ KOVO Peter Janíček. Organizátori požadujú od vlády, aby splnila svoje sľuby, podľa ktorých mala riešiť zlú sociálno-ekonomickú situáciu v najviac postihnutých regiónoch. Janíček vidí východisko v priamych investíciách, reštrukturalizácii, zmene legislatívy či vytváraní vhodných daňových podmienok pre investorov.
Na otázku SME, ako vníma skutočnosť, že doteraz ani jeden privatizér podozrivý zo spáchania závažnej trestnej činnosti ekonomického charakteru nebol doteraz právoplatne odsúdený, P. Janíček odpovedal: "Myslím si, že za každým poslancom je nejaká fabrika. A práve poslanci sú tí, ktorí schvaľujú právne normy v tomto štáte." Podľa jeho vyjadrenia odborári iniciovali vyšetrovanie vo viacerých prípadoch, keď mali podozrenie z tunelovania. "Oslovili sme Fond národného majetku, ktorému sme dali zoznam firiem a žiadali sme, aby preverili privatizačné zmluvy, či sa plnia v plnom rozsahu. Žiaľ, FNM je v zmysle našej legislatívy len v pozícii veriteľa. Na právnom oddelení máme hŕbu odpovedí na naše podnety, ktoré sme dali orgánom činným v trestnom konaní pre podozrenie z tunelovania podnikov. Podľa nich nebolo zistené porušenie právnych noriem tohto štátu a vyšetrovanie bolo jednoducho zastavené," dodal Janíček.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.