bude istá: právne uzavretie celého nešťastia, pri ktorom 22. októbra 1996 pri dunajskom vodnom diele Freudenau vo Viedni zahynulo osem námorníkov, bude reálne najskôr o niekoľko rokov, píše rakúska tlačová agentúra APA.
Očakáva sa dlhotrvajúci spor medzi právnymi expertmi Slovenskej plavby a prístavov, a. s. Bratislava a londýnskej poisťovne The Standard Stemship Owner na strane žalobcu a Rakúskou republikou a spoločnosťou Verbund-Austrian Hydro Power AG na strane druhej. Celkovo pôjde o náhradu škody vo výške 53,78 milióna šilingov.
Len jednému členovi posádky sa nešťastie podarilo prežiť. K havárii došlo 22. októbra 1996 krátko pred 20.00 hod. po tom, ako tlačný remorkér s loďou naloženou 750 tonami kostnej múčky minul dráhu do plavebnej komory a silný prúd ho zahnal k prepúšťacím splavom na reguláciu vody. Tam sa loď s nákladom zachytila na múroch druhej a tretej hate, zatiaľ čo remorkér s posádkou stiahol prúd cez štvrtú hať.
V čase nehody dosahovala hladina Dunaja 670 cm, čiže 30 cm pod kritickým stavom, keď je rieka pre lode ešte splavná. Podľa očitých svedkov zhasol remorkéru motor a plavidlo sa stalo neovládateľným. Do lode začala prenikať voda a remorkér sa potopil o 22.30 hod., keď ho rieka stiahla aj s posádkou do hlavného koryta.
Už o niekoľko dní obvinili slovenské plavebné orgány zo zodpovednosti rakúskych dispečerov. Tí napriek tzv. storočnej vode, pri ktorej dosahoval prietok v komore 6000 kubických metrov za sekundu, nezastavili plavbu lodí.
Celkový počet žalôb sa vyšplhal na 34. SPAP žiada od Rakúskej republiky 31 miliónov šilingov, britská poisťovňa ďalších 22,5 milióna. Súčasne bude na Okresnom obchodnom súde vo Viedni prebiehať pojednávanie proti Verbund-Austrian Hydro Power AG ako právnemu nástupcu spoločnosti Österreichische Donaukraftwerke AG.
Žaloby na spomínaných viedenských súdoch a proti tým istým subjektom podalo aj 16 pozostalých po utopených slovenských námorníkoch. Konanie v ich veci však bolo zastavené do času, kým súdy nevynesú rozsudky o vinníkoch havárie remorkéra Ďumbier.
Hlavným argumentom, o ktorý sa bude opierať obžaloba, je prietoková hranica Dunaja v osudný deň. Podľa právneho zástupcu žalobcov, viedenského advokáta Haika Puschnera, bola voda natoľko vysoká, že v súlade s platnými predpismi mali dispečeri uazvrieť plavebnú komoru a úplne zastaviť plavbu lodí. Podľa neho v tomto prípade zanedbali najvyššie plavebné orgány vo Viedni i spoločnosť Donaukraftwerke AG predpisy o stavbe a prevádzkovaní komory.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.