nad Topľou, Sobraniec, Trebišova, Medzilaboriec a Sniny.
S myšlienkou usporiadať takýto "summit" siedmich okresov prišli prednostovia OÚ Humenné M. Seman a Michaloviec V. Jakub. Spolu s prednostami si 19. 9. 2000 za rokovací stôl sadli aj vedúci odborov regionálneho rozvoja, ktorí aj keď pracovali oddelene mali rovnaký cieľ ako prednostovia OÚ. Tým bolo hľadanie možností spolupráce pri riešení zásadných problémov rozvoja svojich regiónov a formy spoločnej komunikácie pri realizácii priorít ďalšieho smerovania okresov.
Vo vyhlásení, ktoré vydali na záver rokovania prednostovia OÚ Horného a Dolného Zemplína sa hovorí o tom, že sa zaoberali aj stavom reformy verejnej správy z hľadiska vzniku vyšších územných celkov. Deklarovali, že reformu podporujú ako proces, ktorý má znamenať vývoj. Zároveň konštatovali, že úroveň komunikácie medzi tvorcami reformy a štátnou správou nie je dostatočná a je potrebné to zmeniť. Na prvé miesto všetci jednotne dali otázku riešenia nezamestnanosti, ktorá devastuje celý východ Slovenska.
Vedúci odborov regionálneho rozvoja spomínaných okresov sa zaoberali definovaním dominantných cieľov regionálnych plánov a konkrétnych oblastí, v ktorých je možné a žiadúce spojiť sily a prostriedky.
Návrhy smerovali do oblasti turistiky a cestovného ruchu, resp. využiť v čase nepriaznivého počasia aj tzv. južnú ponuku, ktorou sú atraktívne vínne pivnice Trebišova a Sobraniec. Severná časť zase disponuje lyžiarskymi strediskami, ale tiež panenskou prírodou a turistickými trasami, ktoré nezaostávajú za tatranskými. Všetky tieto a mnoho ďalších ponúk už využívajú zahraniční turisti predovšetkým z Poľska, Ukrajiny a Maďarska a z tohto pohľadu sa musia ďalej a na vyššej úrovni rozvíjať cezhraničné vzťahy. Takmer každý zo zúčastnených okresov má zahraničného partnera a aj suseda a to sú reálne možností rozvoja vo viacerých oblastiach. Východ Slovenska však nechce byť len turistickou oblasťou, o tom svedčia projekty priemyselných parkov a inkubátorov, o ktorých sa hovorilo. S priamou účasťou samosprávy je možné byť úspešný aj pri uchádzaní sa o prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ.
Regionalisti poukázali na stav dopravy a infraštruktúry, ktorý nepostačuje na to, aby sa Východ mohol rozvíjať. Na stretnutí odzneli tiež návrhy na legislatívne kroky, ktoré je nutné urobiť hlavne vo sfére regionálneho rozvoja a cestovného ruchu. Spomínané ciele si vyžadujú aj osobitné prostriedky, preto je samozrejmosťou návrh na tvorbu spoločných projektov, databázy cestovného ruchu a jeho služieb, spoločnej internetovej stránky predstavujúcej Zemplín a pod.
Prvé stretnutie bolo aj o tom, ako si vzájomne vyjsť v ústrety, rešpektovať okresné priority, ale vedieť rozmýšľať vo väčších celkoch. Primerane sa k tejto otázke vyjadril Miroslav Seman, prednosta OÚ v Humennom, ktorý upozornil na fakt, že v čase zjednocovania sa Európy, my, ktorí najviac potrebujeme, nemôžeme stavať imaginárne múriky okolo svojich území. Naša krajina je vo vývoji a nezáleží na tom, aká je aktuálna geografická podoba, pretože je len na múdrych a zodpovedných ľuďoch, ako využijú to, čo máme."
Všetci prítomní ocenili možnosť stretnutia a súhlasili s pravidelnou spoluprácou okresov.
Autor: Jana MOCHNÁČOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.