Marián KIZEK & Mikuláš JESENSKÝ
Košice - Zdravotný stav slovenského prezidenta sa oproti uplynulému týždňu opäť o čosi zlepšil. Nevyskytli sa žiadne komplikácie, no ešte stále uňho zostáva v platnosti ochranný režim. Rudolf Schuster naďalej pokračuje v rehabilitácii a pripravuje sa na operáciu v Innsbrucku, kam odletí lietadlom ministerstva vnútra budúci piatok predpoludním.
Lekársky tím pod vedením známeho prof. E. Bodnera mu na tamojšej klinike odstráni vývod z hrubého čreva, čo
je podľa zástupcu riaditeľa Vojenskej leteckej nemocnice Otokara Takáča "približne poldruha hodiny trvajúca operácia, ktorá sa bežne vykonáva aj na Slovensku." O. Takáč však akceptuje rozhodnutie prezidenta, že sa tento chirurgický zákrok vykoná v Rakúsku, pretože sa o tom rozhodlo už pred Schusterovým príchodom na Slovensko.
Ako doplnil vedúci prezidentskej kancelárie Ľudovít Macháček, Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) uzavrela dohodu s innsbruckou klinikou, podľa ktorej sa táto operácia zahrnie do už predtým dohodnutých nákladov na Schusterovu liečbu. "VšZP berie túto operáciu ako pokračovanie, resp. dokončenie prezidentovej liečby a preto už schválila úhrady za pripravovaný operačný zákrok." Celková suma za liečbu prezidenta v Rakúska by sa pritom mala pohybovať okolo 2,4 milióna Sk.
Ľ. Macháček vidí len nepatrný finančný rozdiel medzi nákladmi, ktoré by si vyžiadal príchod prof. Bodnera so svojim tímom na Slovensko a operáciou v Rakúsku. Preto je podľa jeho slov zbytočné porovnávať operáciu českého prezidenta Havla, ktorého prišiel do Prahy operovať prof. Bodner s terajšou situáciou našej hlavy štáty.
Ešte ďalej zašiel vo svojom vyjadrení Ján Bílek, ktorý dôveru prezidenta voči slovenskému zdravotníctvu vyjadril dvoma vetami: "Pán prezident po skúsenostiach, ktoré zažil, nemá až takú dôveru, aby podstúpil operáciu v našich podmienkach. Ako relatívne zdravý človek sa tu dostal do nemocnice a skončil tak, že bol nútene odtransportovaný do Innsbrucku, kde mu na rozdiel od slovenských lekárov dávali nie jedno, ale dve percentá nádeje," nedával si servítku pred ústa a dodal, že podľa neho má R. Schuster "väčšiu dôveru voči rakúskemu zdravotníctvu".
Mimochodom R. Schuster spolu so svojou dcérou Ingrid, pripravuje knihu, ktorej obsahom má byť priebeh jeho ochorenia s takmer tragickým koncom. "Počul som o tom, ale pokiaľ ja viem, má to byť kniha jeho dcéry a nie kniha pána prezidenta," nedementoval tieto informácie J. Bílek. Ako ďalej pokračoval, jeho šéfovi je veľmi ľúto stredajšieho vyjadrenia predsedu vlády Mikuláša Dzurindu na adresu pamätného Schusterovho interview v Süddeutsche Zeitung. Hoci má prezident podľa Bílekových slov konkrétne argumenty a dôvody pre svoje tvrdenia, až do svojho návratu z Innsbrucku sa k tejto záležitosti nebude vyjadrovať. "Prezident má právo slobodne sa rozhodnúť, komu poskytne interview a koho naopak odmietne. Nepovažujem to za chybu nášho tlačového oddelenia, či prezidentskej kancelárie, že nikto z jeho spolupracovníkov pri spomínanom rozhovore nebol prítomný," spokojne skonštatoval.
Ako podotkol pre Korzár vedúci prezidentskej kancelárie Ľudovít Macháček nebola to ani chyba protokolu, pretože ten sa na poskytovanie rozhovorov vraj nevzťahuje. V tom si mierne protirečil s Jánom Bílkom, ktorý doslova povedal, že "protokol je veľká vec na to, aby sa porušoval. Dosť často sa to stáva nielen u nášho prezidenta..."
Avizované trojstretnutie prezidenta s J. Migašom a M. Dzurindom sa ani napriek snahe jeho kancelárie neuskutoční. "Kvôli časovej zaneprázdnenosti sme ma to nenašli vhodné termíny," odfukol si hlavný poradca hlavy štátu. S Jozefom Migašom sa však prezident predsa len porozpráva zajtra o štvrtej popoludní v jeho domčeku v Čermeli. Termín stretnutia s M. Dzurindom sa však zatiaľ posunul na neurčito. Zrejme sa tak stane až po návrate R. Schustera z Innsbrucku, no v tom prípade by sa na ňom zúčastnil aj J. Migaš. "Možno sa dohodnú počas ich pravidelného telefonického rozhovoru v pondelok," uzavrel J. Bílek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.