Korzár logo Korzár

Ministerstvá bojujú o Tatranský národný park

Bratislava - Aj napriek nesúhlasu ministerstva životného prostredia v utorok legislatívna rada odporučila vláde súhlasiť s poslaneckým návrhom zákona

o Tatranskom národnom parku. Návrh hovorí o vytvorení Riaditeľstva Tatranského národného parku, ktoré by zabezpečovalo všetky úlohy v oblasti ochrany prírody a ktorého zriaďovateľom by bolo ministerstvo pôdohospodárstva. Dnes by sa návrhom zákona mal zaoberať aj parlament.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Návrh zákona je kompetenčným sporom medzi ministerstvom pôdohospodárstva a ministerstvom životného prostredia. Rezort životného prostredia vytvoril k 1. júlu Štátnu ochranu prírody SR, pod ktorú spadajú všetky správy národných parkov. Návrh je v rozpore s kompetenčným zákonom, kde je ministerstvo životného prostredia určené ako jediný štátny orgán, ktorý môže pôsobiť v oblasti ochrany prírody, a teda aj zriaďovať príslušné organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Štátna tajomníčka MŽP Zdenka Tóthová povedala, že zriadenie Riaditeľstva TANAP-u ako príspevkovej organizácie ministerstva pôdohospodárstva by zdvojilo funkcie, pretože okrem existujúcej organizácie - Štátna ochrana prírody SR - by v TANAP-e ako v jedinom národnom parku vznikla ďalšia organizácia s rovnakými úlohami. Tým by sa narušil existujúci systém ochrany prírody a vznikol by osobitný systém pre jeden národný park.

O lesy a poľovníctvo sa dnes v TANAP-e stará organizácia ministerstva pôdohospodárstva - Štátne lesy TANAP-u. Vo vyjadrení ministerstva životného prostredia sa píše, že ministerstvo túto organizáciu plne rešpektuje, ale žiada, aby rezort pôdohospodárstva rešpektoval kompetencie štátnej ochrany prírody v oblasti, za ktorú zodpovedá.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa dobre informovaného zdroja existujú silné lobistické tlaky, aby správa najvýznamnejšieho národného parku na Slovensku patrila pod ministerstvo pôdohospodárstva. Potvrdzujú to aj slová predsedu strany zelených Ladislava Ambroša, ktorý včera povedal, že za návrhom je lobovanie poslancov v prospech podnikateľov, ktorí chcú v TANAP-e "ryžovať". Strana zelených bude ešte tento týždeň iniciovať zasadnutie širokého koaličného klubu, ktorého cieľom by malo byť stiahnutie návrhu z rokovania parlamentu.

Návrh predložili poslanci Vladimír Faič (SDĽ), Roman Vavrík (SDK), Ján Šimko (SOP) a Ján Langoš (SDK). Langoš však predvčerom povedal: "Diskutoval som s odborníkmi a zistil som, že novela nerieši moju predstavu, aby sa na Slovensku vytvorila jedna správa spoločná pre všetky národné parky. Túto správu musí zastrešovať rezort životného prostredia, a nie pôdohospodárstva."

SkryťVypnúť reklamu

Minister pôdohospodárstva sa o probléme zatiaľ nevyjadril. Podľa jedného z úradníkov ministerstva sa Koncoš nevyjadril preto, lebo ide o poslanecký návrh. "Uvidíme, ako dopadne zákon v prvom čítaní, a až potom pán minister využije svoje možnosti," dodal.

Svoje si ku uvedenému sporu povedali aj ekologické organizácie. Ich spoločné stanovisko sme vám už na našich stránkach ponúkli, ako sa na vec pozerá Lesoochranárske zoskupenie VLK, ktoré sa v otázkach TANAPu už niekoľko rokov angažuje? Do redakcie sme dostali stanovisko, podpísané náčelníkom LZ VLK Jurajom Lukáčom, adresované poslancom NR SR: "Lesoochranárske zoskupenie VLK je znepokojené iniciatívou skupiny poslancov NR SR, ktorá bez akejkoľvek diskusie s kompetentnými odborníkmi, dotknutými stranami a bez účasti ochranárskych organizácií a verejnosti, predložila v týchto dňoch na rokovanie pléna návrh zákona o TANAPe. Týmto návrhom zákona sa mení a dopĺňa zákon SNR č. 11/1949 Zb. o Tatranskom národnom parku v znení zákona č. 287/1994 o ochrane prírody.

Kľúčovým paragrafom tohoto návrhu je § 3a ods. 2., ktorý definuje riaditeľstvo TANAPu ako príspevkovú organizáciu zriadenú MP SR, pričom riaditeľa menuje (ods. 3) minister pôdohospodárstva. To je však v rozpore s platným zákonom č. 287/1994 Z. z. o ochrane prírody a krajiny, ktorý v § 51 písm. i. určuje, že "…Ministerstvo životného prostredia SR zriaďuje a riadi organizácie ochrany prírody, najmä správy národných parkov".

Návrh skupiny poslancov nie je možné prijať aj preto, že v národných parkoch má mať jednoznačne prednosť komplexná ochrana, ktorá spája výskum, výchovu, starostlivosť o prírodu, propagáciu, strážne služby, pestovanie a ochranu lesa. Štátne lesy TANAP (rezort MP SR) sú však v súčasnosti špecializovaným lesným závodom, ktorý namiesto komplexnej starostlivosti o ekosystémy dáva viditeľne prednosť lesohospodárskej a poľovníckej činnosti. Svedčí o tom nielen ťažba v národných prírodných a prírodných rezerváciách na území TANAPu, ale i veľmi intenzívna poľovnícka činnosť v územiach s najvyšším stupňom ochrany. Veď podľa § 17 zákona č. 287/1994 Z. z. je v rezerváciách zakázané zasahovať do lesných porastov, rúbať stromy, loviť zver a zriaďovať krmidlá pre zver, pričom v rezerváciách na území TANAPu je len v tomto decéniu naplánovaných vyše

80 000 m3 obnovných (!) ťažieb

a na územiach s najvyšším stupňom ochrany sa bežne poľuje i vnadí zver. Dôkazom toho, ako si starostlivosť na území TANAPu predstavuje rezort ministerstva pôdohospodárstva, je aj množstvo podaní na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Nedávno to bol prípad ťažby v národnej prírodnej rezervácii Mokriny.

Podľa nášho názoru patrí TANAP jednoznačne pod správu Ministerstva životného prostredia. Zákon o lesoch dokonca už v súčasnej dobe umožňuje ministerstvu pôdohospodárstva delimitáciu lesov TANAP do pôsobnosti MŽP tak, ako je to v prípade Ministerstva školstva, ktoré spravuje školské lesy alebo Ministerstva obrany, ktoré spravuje vojenské lesy.

Lesoochranárske zoskupenie VLK vás týmto žiada, aby ste predložený návrh zákona o TANAPe v tomto znení nepodporili. Zároveň vás žiadame, aby ste podporili systémovú zmenu, ktorá podľa nás spočíva v prijatí zákona o národných parkoch."

Autor: ldi, sp, maj

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 434
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 608
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 382
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 438
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 034
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 619
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 067
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu