spoluprácu. Jej výsledkom bolo podpísanie protokolu o spolupráci medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou. V stredu si časť členov ukrajinskej delegácie našla čas na návštevu VSŽ, a. s. Košice a Krajského úradu v Prešove. Počas tejto návštevy náš denník oslovil spolupredsedu komisie, zástupcu predsedu štátneho výboru priemyselnej politiky na Ukrajine Serhija Hriščenka a opýtal sa ho na priebeh práce komisie.
"V utorok sme prácu komisie začali plenárnym zasadnutím, na ktorom sme si vymenili názory na stav ekonomickej situácie na Ukrajine a Slovensku. Môj kolega zástupca ministra hospodárstva Slovenskej republiky Peter Brňo a aj ja sme o tomto predniesli správy. Potom sa sformovala pracovná skupina expertov, zhodnotili sme priebeh plnenia záverov posledného zasadnutia komisie, ktoré sa v minulom roku uskutočnilo v Kyjeve. V stredu sme ponechali pracovať expertov. Ja, mimochodom, som na čele skupiny expertov, ktorá sa zaoberá problematikou budovania Krivorožského ťažobno - spracovateľského závodu a zúčastnil som sa dnes (včera - pozn. red.) aj rokovania s vedením VSŽ v Košiciach, kde na úrovni predsedov ukrajinskej a slovenskej časti komisie pri účasti veľvyslancov, vedúcich obchodno - ekonomických misii oboch štátov sme rozobrali túto otázku. A dnes (včera - pozn. red.) pracujú experti pre otázky regionálnej spolupráce, energetiky, dopravy a spojov, cestovného ruchu, poľnohospodárstva a ďalších oblastí."
- K akým konkrétnym výsledkom sa dopracovávate?
"Oznámia nám ich experti, ale konkrétne výsledky bezpodmienečne budú, pretože čakáme na organizovanie návštevy Slovenska premiér - ministra Ukrajiny Viktora Juščenka a počas tejto návštevy sa plánuje podpísanie okolo šesť dohôd. Práve na dopracovaní týchto materiálov, ako aj iných medzivládnych materiálov, pracujú teraz experti. Po návrate na Domašu spolu s pánom Brňom si vypočujeme referáty vedúcich jednotlivých skupín expertov a zajtra (dnes - pozn. red.) od rána plánujeme plenárne zasadanie a podpíšeme zhrňujúci protokol podľa záverov ôsmeho spoločného zasadnutia medzivládnej komisie."
- Ako hodnotíte spoluprácu Ukrajiny a Slovenska?
"V tomto ohľade je už veľmi veľa vykonané. Naše vzťahy sa rozvíjajú dynamicky, sú vypracované mnohé materiály. Trocha nás znepokojilo zníženie obratu tovaru medzi našimi štátmi a preto sme vypracovali hodnotenie týchto javov. Zaoberali sme sa otázkou, v akých odvetviach by bolo možné zlepšiť túto situáciu. Mimochodom, podľa výsledkov za osem mesiacov tohoto roku situácia sa vyvíja lepšie, než za osem mesiacov minulého roku. Nenechali sme bokom ani otázku, ktorá je spojená s tým, že z iniciatívy slovenskej strany bola zavedený vízový režim medzi našimi štátmi a pokračujeme vo vyslovovaní svojho pohľadu na túto záležitosť, pretože vízová povinnosť nepomôže rozširovaniu vzťahov medzi Ukrajinou a Slovenskom. Preto sa zaoberáme otázkou možnosti vydelenia jednotlivých kategórií občanov, na ktorých by sa vízová povinnosť nemala vzťahovať. Aj dnes (včera - pozn. red.) sme tu v Prešove hovorili o otázkach spolupráce na regionálnej úrovni, hovorili sme o otázke rodinných a medzirodinných vzťahov, o cestovaní detí, športovcov, turistov, kde je potrebné maximálne zjednodušiť podmienky cestovania a vytvárať situáciu, aby sa ľudia mohli stretávať."
- Aké sú ohlasy na Slovensku na vaše návrhy?
"O zrušení vízového režimu medzi našimi krajinami sa stále rokuje. Touto otázkou sa zaoberá aj vláda Ukrajiny a keď sa názory na túto problematiku zosúladia, potom bude potrebné prijať určité rozhodnutie."
- K akým výsledkom ste dospeli pri návšteve Krajského úradu v Prešove?
"Pripravuje sa dohoda o spolupráci medzi Zakarpatskou oblastnou administráciou na Ukrajine a Krajským úradom v Prešove, ktorá sa teraz posudzuje na Ministerstve zahraničných vecí Slovenskej republiky, kde všetky otázky medziregionálnej spolupráce budú vysvetlené."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.