zmenil. Mladý muž nebol pripravený na otcovstvo, častejšie trávil čas v práci i medzi kamarátmi pri pive, na výčitky doma reagoval fackami a bitkou. Keď bol opitý, strácal nad sebou kontrolu a nechýbalo veľa, aby manželku s dieťaťom na rukách nezaškrtil. Oznámenie na políciu mladá žena odvolala po jeho sľuboch, že všetko bude ináč. Bolo, ale v zmene "životného štýlu", keď ju napríklad nútil neskoro večer ísť pre pivo, keď sa v čiernom tričku kotúľal po koberci, aby na ňom zistil, či dobre povysávala, hádzal po nej prázdne fľašky, hrnce, ťahal ju po zemi za vlasy a kopal, keď dieťa zaplakalo, údajne pre jej zlú starostlivosť alebo ju opitý v noci donútil odísť s dieťaťom z bytu v bielizni. Keď sa rozhodla pre rozvod, násilie sa vystupňovalo. Zostali spolu, lebo nemala kde bývať.
Podobných a oveľa horších prípadov je veľa, mnohé boli publikované v časopise Aspekt. Domáce násilie postihuje približne každú tretiu ženu a každú siedmu partnerku raz v živote muž fyzicky napadol. Často sa násilie muža voči manželke vysvetľuje a zároveň ospravedlňuje tým, že muž bol nervózny, podráždený, prepracovaný, mal vypité, je alkoholik, nedozrel na manželstvo, že žena nie je dosť tolerantná, vyprovokovala ho, chce ho opustiť. Ženy spravidla o násilníckych sklonoch svojho partnera nehovoria, hanbia sa za to, je im to trápne alebo majú strach z odplaty. Prečo muži bijú svoje manželky? Podľa psychologičky v oblasti manželského a rodinného poradenstva, zakladateľky občianskeho združenia Pro Familia Evy Sopkovej z Humenného "hnev, zlosť, agresivita, alkohol či iné drogy nie sú skutočnou príčinou násilia, ktoré muži páchajú na ženách, a nemožno nimi násilie mužov voči ženám ani ospravedlniť. Môžu byť len 'spúšťačom' násilia v konkrétnej situácii. Ale skutočnou príčinou a dôvodom násilia je nerovnováha moci (fyzickej, psychickej, sociálnej, ekonomickej) medzi mužmi a ženami a zneužitie tejto nerovnováhy a prevahy mužmi. To, prečo muži páchajú násilie na ženách, veľmi významne súvisí s rodovými stereotypmi, s tým, ako, k čomu, k akému obrazu muža, ženy boli a sú vychovávaní chlapci a dievčatá, aký obraz a vzor muža, mužského správania a ženy, ženského správania sa prezentuje v rozprávkach, prísloviach a porekadlách, učebniciach, médiách a našom každodennom živote. Ak sa muž nahnevá v práci alebo si vypije s kamarátmi, je oveľa pravdepodobnejšie, že až po príchode domov udrie svoju ženu, prípadne deti, než že udrie svojho šéfa, kamaráta, či chodca na ulici cestou domov."
Vráťme sa k nášmu príbehu v úvode. Keď hľadala mladá žena radu u manželovej matky, dostala túto: "Si žena, musíš aj niečo vytrpieť. Aj ja som to skúsila. Čo chceš, veď Vlado veľa zarobí a tebe nič nechýba!" Skrátka, zostalo to v rodine, hoci domáce násilie nie je súkromnou ani rodinnou záležitosťou, malo by byť potrestané a obete násilia by mali mať dostupnejšiu ochranu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.