moc. Urobil všetko pre to, aby sa tak stalo - upravil ústavu tak, že z volieb vyšachoval Čiernu Horu, dokonca i strata Kosova sa môže ukázať v jeho prospech. V nedeľu sa bude svet dívať na ďalšiu ukážku vrcholného aktu demokracie na balkánsky spôsob. Možností budúceho vývoja je mnoho - od Miloševičovej porážky až po novú balkánsku vojnu, i keď obe tieto varianty sú krajné a menej pravdepodobné.
Lákavé hlasy "nikoho"
Voliči Srbska i Čiernej Hory by mali v priamych voľbách po prvý raz voliť prezidenta Juhoslávie a obe komory zväzového parlamentu. Budú sa konať i srbské miestne voľby a voľby miestnej vlády vo Vojvodine. Vláda Čiernej Hory však voľby bojkotuje (na protest proti zmene ústavy, podľa ktorej aj hornú komoru, v ktorej majú republiky paritné zastúpenie, zvolia priamo). Srbskej opozícii, ktorá vyzýva na čo najhojnejšiu účasť voličov, tak odpadol dôležitý spojenec, a Miloševič získal priestor pre manipuláciu s hlasmi. Srbsko má 7,4 milióna voličov, Čierna Hora 440-tisíc. Podľa niektorých varovaní si Miloševič pripočíta nielen hlasy čiernohorských voličov, ktorí zostanú v nedeľu doma, ale predovšetkým hlasy kosovských Albáncov. Voľby sa totiž konajú aj v Kosove - provinciu pod správou OSN "pokryjú" dva volebné obvody v južnom Srbsku - Prokuplje a Vranje, ktoré sú čo do počtu voličov najväčšie - 840-tisíc a 673-tisíc. Kosovskí Albánci sú zapísaní vo voličských zoznamoch, ale hlasovať s tou najväčšou pravdepodobnosťou nebudú. Srbská opozícia je navyše nejednotná - významné Srbské hnutie obnovy ide do volieb samostatne a s vlastným kandidátom na prezidenta.
Pretože Belehrad pripustil na voľby len zahraničných pozorovateľov, ktorých si sám vybral, regulérnosť volieb možno vopred spochybniť. V Kosove správa OSN na voľby dohliadne, nebude však vo volebných miestnostiach. Sľúbila len, že bude počítať voličov, ktorí pôjdu hlasovať a zverejní počty, ak bude výsledok volieb zjavne nepravdepodobný. Ak však aj Miloševič prehrá - a on chce pritom vyhrať už v prvom kole, čo znamená získať nadpolovičnú väčšinu odovzdaných hlasov - odovzdanie moci sa môže značne pretiahnuť. Napovedá to včerajšie vyjadrenie premiéra Momira Bulatoviča, že Miloševič určite dokončí svoj terajší mandát, teda zostane pri moci do polovice budúceho roka. Znamená to tiež, že Miloševič vymenuje nového juhoslovanského premiéra, ktorého schvaľuje novozvolený zväzový parlament.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.