Romanom Prodim, ktorý prišiel do svojho úradu pešo, tak podporili celoeurópsky deň bez áut, na ktorom participovalo okolo 800 európskych miest vrátane slovenských.
Podľa komisárky EÚ pre životné prostredie Margot Wallströmovej, ktorá prišla v sprievode belgickej ministerky dopravy Isabelle Durantovej na bicykli, bol včerajší deň vynikajúcou príležitosťou upozorniť na znečistenie ovzdušia spôsobené automobilovou premávkou a propagovať alternatívne druhy dopravy.
"Jeden deň bez áut za rok však rozhodne nestačí. Snáď budeme mať v budúcnosti takýto deň aspoň raz za týždeň," povedala komisárka, ktorá by podľa vlastných slov rada chodila do práce na bicykli aj každý deň. "Je to však nebezpečné, na cestách je príliš veľa áut," posťažovala sa.
Pripomenula tiež, že až 30 percent všetkých ciest autom v Európe nepresahuje tri kilometre.
Jedinými dvoma členmi EK, ktorí včera do úradu prišli na aute, boli komisárka pre vzdelanie Viviane Redingová a komisár pre vedu a výskum Philippe Busquin. Podľa hovorcu komisie však mali "ospravedlniteľné" dôvody - komisárka sa práve vrátila z olympijských hier v Sydney a bola po ceste veľmi unavená, zatiaľ čo komisár býva veľmi ďaleko od Bruselu a cesta verejnou dopravou by mu trvala najmenej dve hodiny.
Príklad z komisárov a ďalších úradníkov európskych inštitúcií si však nevzala väčšina obyvateľov Bruselu. Zápchy v rannej špičke boli dnes rovnaké ako počas ostatných dní a k akcii sa oficiálne pripojili iba tri z 19 bruselských mestských častí. Bruselčanom zrejme stačili dni bez áut minulý týždeň, keď dopravcovia protestujúci proti vysokým cenám pohonných látok na päť dní zablokovali centrum mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.