Talianskom otriasajú korupčné škandály v Miláne ako aj pravdepodobné prepojenie ľavicových politikov na Sicílii s mafiou. Milánska polícia včera
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Talianskom otriasajú korupčné škandály v Miláne ako aj pravdepodobné prepojenie ľavicových politikov na Sicílii s mafiou.
Milánska polícia včera zatkla jedného politika z pravicovej strany Forza Italia Silvia Berlusconiho a deväť podnikateľov upodozrievaných z korupcie. V Palerme vyšetruje justícia dvoch členov strany ľavicových demokratov kvôli pravdepodobným kontaktom s mafiou, pričom bolo zatknutých už 14 osôb.
Talianske noviny včera varovali pred návratom korupčného škandálu typu "Tangentopoli". Šéf štátnej prokuratúry v Miláne Gerardo DďAmbrosio na margo korupčnej aféry uviedol, že metódy sa síce zmenili, aktéri sú opatrnejší, ale korupcia existuje naďalej.
Vyšetrovania korupčných afér milánskou štátnou prokuratúrou pod názvom Čisté ruky (Mani pulite) viedli v roku 1992 k pádu politickej triedy v Taliansku. Bývalý taliansky premiér Bettino Craxi kvôli početným procesom vedených proti nemu odišiel do Tuniska. Odvtedy boli vedené vyšetrovania proti viac ako 3100 podozrivým. V niektorých prípadoch museli ísť odsúdení do väzenia.
Rukojemníci prileteli do Paríža
Roissy (TASR) - Dvojica európskych dobrovoľníkov humanitnej organizácie Akcia proti hladu (ACF), unesená 26. júla v somálskom Mogadišu, ktorú v pondelok prepustili na slobodu, priletela včera zo Somálska na letisko Roissy neďaleko Paríža.
Francoise Deutschová (46) a Jonathan Ward (31) strávili v zajatí únoscov takmer osem týždňov, ktoré pre nich podľa ich vlastných slov boli namáhavé viac po psychologickej, ako po psychickej stránke. Z úradu ACF v južnej časti Mogadiša uniesli dvojicu Európanov ozbrojenci, patriaci do jedného z početných vplyvných somálskych klanov.
Napriek nepríjemnej skúsenosti vo východoafrickej krajine, v ktorej po páde diktátora Mohameda Siada Barrého v roku 1991 vládne anarchia a chaos, sú Deutschová i Ward odhodlaní pokračovať vo svojej humanitnej činnosti na Čiernom kontinente.
Počet obetí stúpol na 129
Naí Dillí (TASR) - Počer obetí katastrofálnych záplav, ktoré postihli východ Indie, stúpol včera už na 129. Na druhej strane však stabilizácia počasia umožnila záchranárom dopraviť do postihnutých oblastí po prvý raz potravinovú pomoc, pitnú vodu a lieky pre približne desať miliónov ľudí.
Najviac postihnutým je obyvateľstvo v štáte Západné Bengálsko, ktorý je úplne odrezaný od zvyšku krajiny, informovala indická tlačová agentúra UNI. V niektorých častiach postihnutého regiónu však už začala hladina vody čiastočne klesať. Indická armáda nasadila vo štvrtok po prvý raz vrtuľníky, aby dopravila pomoc do odrezaných dedín.
Oblasti vzdialené 150 kilometrov od hlavného mesta Kalkaty boli zaplavené po tom, ako sa v pondelok v neskorých hodinách pretrhli hrádze na priehradách Mašanjor a Tilpara. Situáciu zhoršili aj prívalové dažde. Záplavy narušili cestnú sieť spájajúcu juh a sever Bengálska, telekomunikačné služby a dodávky elektrického prúdu boli prerušené úplne.
Solženicyn chváli Putina
Moskva (TASR) - Za štátnika s "bystrým umom a skvelým prehľadom" označil vo štvrtok ruského prezidenta Vladimira Putina bývalý sovietsky disident a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Alexander Solženicyn.
Putinovi podľa neho vonkoncom nejde o upevnenie jeho osobnej moci, a už vôbec sa o ňom nedá povedať, že by bol ňou "opojený". Je to politik "perfektne chápajúci všetky obrovské vnútorné aj vonkajšie ťažkosti, ktoré zdedil a ktoré teraz treba prekonávať", povedal 81-ročný spisovateľ a presvedčený ruský tradicionalista po tom, ako ho prezident navštívil v stredu večer v jeho dome a strávil s ním vyše dve a pol hodiny.
Solženicynove slová chvály na adresu Putina ostro kontrastujú s jeho postojom k Borisovi Jeľcinovi, z rúk ktorého si vlani dokonca odmietol prevziať jedno z najvyšších štátnych ocenení.
Vo svete uznávaný autor aj na Slovensku známeho románu o komunistických trestaneckých "gulagoch" sa v interview odvysielanom štátnou televíznou spoločnosťou RTR nijako netajil svojím obdivom k tomu, s akým nasadením a razanciou sa Putin pustil do riešenia mnohých pálčivých problémov krajiny. Nevyhol sa však ani kritickej poznámke súvisiacej s úsilím Kremľa obmedziť vplyv regionálnych lídrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.