Korzár logo Korzár
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Štvrťfinálovú definitívu ešte treba doťuknúť víťazstvom nad senegalským outsiderom

Slovensko - Kanada 68:56 (29:28) vo 4. kole A-skupinySydney (TASR) - Slovenské basketbalové reprezentantky po troch prehrách na štvrtýkrát na

Slovensko - Kanada 68:56 (29:28) vo 4. kole A-skupiny

Sydney (TASR) - Slovenské basketbalové reprezentantky po troch prehrách na štvrtýkrát na olympijskom turnaji v Sydney uspeli a víťazstvom 68:56 nad Kanadou v kľúčovom zápase sa priblížili k brehom štvrťfinále. Na postup zo 4. priečky tabuľky A-skupiny je potrebné očakávané víťazstvo nad Senegalom (zajtra 0.30 nášho času), ktoré by Slovenky priradilo do vyraďovacej fázy k prvému tímu B-skupiny (pravdepodobne k obhajkyniam titulu z USA).

Základná zostava (Frniaková, Žirková, Godályová, Hiráková, Kováčová) začala zápas svižne a po pár minútach svietil na ukazovateli skóre veľmi priaznivý stav 12:5. Krídelníčky, najmä Godályová, hrali odvážne a pod košom na mieste kapitánky Kotočovej výborne triafala Hiráková. Príchod Luptákovej ešte viac rozhýbal slovenský stroj a manko súpera narásto až na 10 bodov. Po 12 minútach však prišla kríza, Slovenky znervózneli a rozpadal sa ich dovtedy účinný a agresívny obranný systém. Súperovi dovolili skorigovať, keď mu dali priestor na streľbu z väčších vzdialeností. Postupne Kanaďanky začali častejšie víťaziť aj v podkošových súbojoch a do šatní išli naše reprezentantky už iba s najtesnejším náskokom.

Po obrátke prišla desaťminútová spanilá jazda Sloveniek, ktoré systematicky zvyšovali svoj náskok. Výborne sa pohybovali, hrali vtipne v kombináciách, aktívne v obrane a zlepšili sa v doskoku. S tým logicky prišla pohoda pri zakončovaní akcií, naopak Kanaďankám nesypalo takmer nič. Výsledkom bol až 19-bodový náskok. Aj v druhom polčase však na Doušekove zverenky doľahla kríza, keď od 31. minúty za necelých dvesto sekúnd súper znižil na 11-bodovú stratu. Našťastie však kanadskému tímu bral vietor z plachiet rýchlo plynúci čas a nervozita mu zabránila zápas zdramatizovať. Slovenky posledné minúty v pohode, aj keď nie bez chýb, odkontrolovali a zaslúžene vyhrali.

Za pozornosť stojí, že všetky štyri trojkové pokusy Kalistovej skončili v kanadskom koši, výbornú streľbu mala Hiráková: trojky 1/1, dvojky 7/5, šestky 4/3 a Kováčová ani proti Kanaďankám neporušila tradíciu a tak, ako aj v predchádzajúcih troch stretnutiach, opäť sa vyfaulovala.

Slovensko: Hiráková 16, Kalistová 15, Kováčová a Godályová po 9, Žirková 11 (Kotočová 6, Luptáková 2, Frniaková a Lichnerová po 0).

Najviac bodov Kanady: Suttonová-Brownová 16, Normanová 15, Boucherová 8.

Streľba z poľa spolu: 49/23 - 50/19 (z toho streľba za 2 body: 38/16 - 33/13 a streľba za 3 body: 11/7 - 17/6), trestné hody: 23/15 - 24/12, doskočené lopty: 29 - 30, asistencie na kôš: 11 - 7, fauly: 23 - 21, stratené lopty: 13 - 16, získané lopty: 5 - 3, bloky: 2 - 3, 5 faulov: 32. Kováčová, 35. Žirková, 38. Hiráková, body dosiahnuté po stratených loptách súpera: 24 - 11, rozhodcovia: Mildenhall (Aus.) a Santos (Braz.), 6006 divákov.

MT: 1. Túžba uspieť, 2. srdce, 3. disciplína - Doušek kreslil dievčatám víťazný recept na tabuľu

Tréner slovenských basketbalistiek Ľubomír Doušek pred ťažiskovým zápasom s Kanadou (68:56) kreslil dievčatám v šatni na tabuľu recept, ako by sa malo hrať, čo treba na palubovke odovzdať. "Napísal a nakreslil som im tri veci, prvé boli dve slová - túžba uspieť - druhé - namaľoval som im srdce - a tretie bolo slovo "disciplína". Povedal som im, ak podľa tohto budú hrať, môžu dosiahnuť úspech."

Slovenské basketbalistky solídne rozohrali zápas. Tréner Doušek: "Spokojný som bol až dovtedy, kým sme neprestriedali obranu na Boucherovú. Celá hra Kanaďaniek sa točila okolo nej. Po prestriedaní nám hodila v krátkom čase dve trojky a jednu dvojku a priblížili sa nám na jeden bod. Vtedy hráčky porušili tretí bod napísaný na tabuli - disciplínu. V druhom polčase nám nedala ani bod a myslím, že to bolo podstatné, ďalší moment, ktorý rozhodol o našom víťazstve. V druhom polčase vždy, keď súper začal ukrajovať z nášho náskoku, famózne koše strelila Kalistová. Kanaďankám sme nedovolili rozvinúť pressing, vedela sme sa mu ubrániť a aj za tento úsek hry musím hráčky pochváliť."

Marcela Kalistová s 15 bodmi a štyrmi trojkami bola ťažiskovou hráčkou. "Všetky si uvedomujeme cenu tohto víťazstva, najmä po tom, čo nám predchádzajúce zápasy nevyšli. Začali sme si veriť, ukázali sme konečne, že basketbal hrať vieme, naladili sme sa bojovne na jeden cieľ - víťazstvo. Ďakujeme všetkým našim priaznivcom za posielané SMS správy na naše mobily a za to, že nám v tomto kľúčovom zápase verili. V športe sa vyskytnú situácie ako v živote, raz ste dole a raz hore, my sme asi potrebovali, aby sme sa od dna mohli odraziť hore. Dúfam, že sme sa konečne rozbehli. Spôsob hry Kanaďaniek nám vyhovuje, absolútne sme si nepripúšťali, že by sme mohli zlyhať."

Trénerka Kanaďaniek Ann Beverly Smithová bola rozčarovaná. "Nevydaril sa nám začiatok, potom sme sa síce pozbierali, našli správny rytmus a sebavedomie, no bohužiaľ nás v druhom polčase pribrzdili koše súpera vždy vtedy, keď to najviac potreboval." Diane Normanová, jedna z najlepších strelkýň Kanaďaniek s 15 bodmi, so slzami v očiach: "Som veľmi smutná. Hromadili sme veľa chýb, raz sme hrali dobre, potom zaostávali. Takto sa nad Slovenskom nedalo vyhrať."

Slovenské hráčky po zápase utvorili konečne na olympijskom turnaji víťazné koliesko, v ktorého strede sa nahromadila radosť i úľava nad tým, že konečne vyhrali. "Ani dnes to nebolo úplne ideálne," povedala Martina Luptáková (2 body). "Nevyhli sme sa zaváhaniam a potom sme sa ich snažili vykompenzovať. Pred zápasom sme neboli až také nervózne ako pred prvým zápasom a asi nám aj lepšia koncentrácia pomohla k víťazstvu."

Renáta Hiráková, najlepšia strelkyňa so 16 bodmi: "Samozrejme, že som rada po tej predchádzajúcej biede. Dokonale sme sa sústredili a naša túžba po víťazstve bola obrovská. Veľmi dobre sme začali v obrane, z toho sa odvíjal úspešný útok. Nohy nám nepodlomilo ani zaváhanie na konci polčasu, po zmene strán sme opäť hrali to, čo na začiatku."

Zuzana Žirková (11 bodov): "Prvé tri zápasy boli veľmi ťažké, teraz sme sa sústredili na víťazstvo, lebo na nič sa nebolo možné proti Kanade vyhovárať. Zvíťazili sme v rozhodujúcom zápase o postup. Neustále sme si opakovali - ideme do toho a ideme vyhrať. Pomohli nám aj fanúšikovia, boli fantastickí. V prvom polčase som mala trochu problémy, snažila som sa ich vynahradiť v obrane, v druhom polčase som sa už chytila aj útočne.

Slávka Frniaková (bez bodu): "Úvod bol veľmi dôležitý, konečne sa nám podarilo ubrániť kľúčové hráčky súpera. Naša dobrá obrana bola v tomto zápase kľúčová, aby sme Kanaďanky zdolali. Asi si každý mohol všimnúť, že naša túžba po víťazstve bola obrovská. Vložili sme do hry každá svoje srdce."

Alena Kováčová (9 bodov): "Pocity sú pekné, som rada, že postupujeme zo skupiny. Treba však zabojovať ďalej. Náš ďalší súper Senegal by nám nemal narobiť problémy. Vyfaulovala som sa, no zopár faulov rozhdocovia dosť prísno posúdili. Hrám však s nasadením, ktoré hraničí s faulami a ja si ich v zápale boja neuvedomujem. Stále nie som so svojimi výkonmi spokojná, no aspoň som sa k nim priblížila."

Anna Kotočová (6 bodov): "Škoda, že víťazstvo neprišlo už skôr, psychicky by nás určite povzbudilo. Dnes sme dobre bránili, aj v útoku nám vychádzali dobre akcie. Kanaďanky sa tak ľahko nepoložili, po našich niektorých chybách stiahli náskok, no po zmene strán sme opäť ukázali svoje prednosti. Zápas sa lámal v začiatkoch zápasov, ukázali sme, že na Kanadu sme mali, hlavne v obrane sme boli lepšie, získali sme niektoré lopty a prechádzali rýchlo do účinných protiútokov."

MT: A-skupina

4. kolo: Senegal - Austrália 39:96 (18:55), Francúzsko - Brazília 73:70 po predĺžení (63:63, 31:29), Slovensko - Kanada 68:56.

1.Austrália440325:2028

2.Francúzsko440276:2188

3.Brazília422298:2626

4.Slovensko413226:2605

------------------------------------------------------

5.Kanada413222:2575

6.Senegal404167:3154

5. kolo - zajtra: Senegal - Slovensko, Francúzsko - Austrália, Brazília - Kanada.

MT: B-skupina

4. kolo: Rusko - Kórea 73:75(!) po predĺžení (69:69, 37:34), Poľsko - Kuba 72:65 (33:35), N. Zéland - USA 42:93 (17:47).

1.USA440360:2558

2.Poľsko431270:2637

3.Rusko422306:2716

4.Kórea422313:3016

------------------------------------------------------

5.Kuba413262:2895

6.N. Zéland404211:3434

5. kolo: N. Zéland - Rusko, Kuba - Kórea, USA - Poľsko.

MT: Dnešný program 4. kola turnaja mužov

A-skupina: Litva - Čína, N. Zéland - USA, Francúzsko - Taliansko.

B-skupina: Španielsko - Juhoslávia, Rusko - Kanada, Angola - Austrália.

LOGÁ

foto do čísla / sobota / SVK a KAN

Foto: TASR

text: Zubami škrípe Joy McNicholová obkľúčená Renátou Hirákovou (vľavo) a Alenou Kováčovou

... BASKET

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 2. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 3. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 4. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 7. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 8. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 9. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 10. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 913
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 14 553
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 913
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 815
 5. Aká je chémia vôní 9 744
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 399
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 778
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 599
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 175
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 7 370
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nová riaditeľka košickej detskej nemocnice: Teším sa na návrat

Chystá stretnutia so zamestnancami, primármi a vytvorí pracovný tím.

Jaroslava Feketeová. Snímka je z čias, keď pôsobila ako lekárka na Oddelení detskej onkológie a hematológie košickej DFN.
Výročie výbuchu bytovky Mukačevská 7 v Prešove

Rok po výbuchu. Majorošovci veria, že sa na Mukačevskú 7 ešte vrátia

Tragédia odhalila aj silu priateľstva.

Marek Majoroš na mieste, kde stála bytovka.
Viki Olejárová by rada zbierala zážitky z celého sveta, chcela by prespať v baobabe aj si zaspievať so Stingom.
Ľudmila Kolesárová.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Jankovská by chcela Vianoce na slobode. Vylúčené to nie je

Rozhodnúť môže sama prokurátorka alebo na žiadosť aj súd.

Monika Jankovská.
Dnes píše Matia Lenická

All I want for Christmas

Ak sa bránime, sme radikáli. Ak sa ozývame, páchame propagandu. Dajte pokoj aspoň na Vianoce!

Matia Lenická
Alena Zsuzsová opúšťa súd v Banskej Bystrici.
ŠPORT

Mal mať rozprávkovú kariéru. Hlúpa mladá hlava všetko zničila, spomína

Strelil najrýchlejší gól v najvyššej súťaži?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop