Prešove Festival slovenskej paličkovanej čipky, spojený so Sympóziom mladých čipkárok a Školou paličkovania Soľnobanskej paličkovanej čipky. Na tohoročnom štvrtom ročníku sa zúčastnili školy zo Slovinska, Čiech, Talianska a Poľska. Festival finišoval v piatok, kedy v prešovskom Parku kultúry a oddychu všetky zúčastnené školy predstavili svoju čipku. Prítomní mali možnosť vidieť aj pracné zhotovenie paličkovanej čipky, jedna z belgických čipkárok paličkovala s 1300 vláknami.
Jedným z najzaujímavejších bodov piatkového kultúrneho programu bola módna prehliadka. Žiačky a žiaci školy na nej takmer profesionálne predviedli Soľnobanskú paličkovanú čipku z rúk prešovských čipkárok. Kolekcia čipiek z medeného drôtu vyzerala na modelkách znamenite. Nie len čipkárky školy ukázali na tejto prehliadke svoje umenie. Na svoje si prišli aj maskérky, kostimérky a vlásenkárky, ktoré dopomohli modelkám k originalite.
Vrcholom festivalu bol krst knihy Zachovanie a rozvoj tradície regionálnej paličkovanej čipky na Slovensku a v Európe. Kniha, ktorá vznikla v rámci projektu Sokrates by mala naučiť paličkovať tradičnú čipku kohokoľvek v štyroch štátoch Európy. Spolupráca medzi belgickou školou paličkovania v Beveren, čipkárskou školou Idrija zo Slovinska, školou Vila do Conde z Portugalska a prešovskou strednou umeleckou školou, priniesla na svet novú knihu a ako sme sa od riaditeľa Petra Kostelníka dozvedeli, druhá fáza projektu by mala zabezpečiť vznik webovej stránky týchto štyroch čipkárskych škôl.
Dohodnutým jazykom pri takejto spolupráci je angličtina. Každá zo škôl, ktoré na knihe spolupracovali, má text k svojej tradičnej čipke napísaný v národnom jazyku a preložený do angličtiny. Ako sme sa dozvedeli, konečná podoba knihy bola v Prešove známa až deň pred krstom. Malé problémy spôsobila rozličná terminológia, ako aj rozličné nedohodnuté značenie. Chvíľu sa zdalo aj to, že Portugalci svoju časť vôbec nedodajú. Kniha je na svete a náklad tisíc kusov sa už počas piatkovej prehliadky čipkárskych kóji v PKO veľmi rýchlo míňal.
Od prešovských organizátorov sme sa dozvedeli, že všetkým účastníkom sa na festivale páčilo. "Mám pocit, že aj tú Soľnobanskú čipku sa paličkovať naučili," podotkla hlavná organizátorka Mária Scholtésová. Soľnobanská čipka sa vďaka úplne inému procesu vyhotovenia páči aj Nadine Pauwelsovej, hlavnej čipkárky v belgickom Beveren. Ako pre náš denník povedala, je veľmi rada, že sa na Slovensku niečo na záchranu čipky robí. "Treba ale odviesť veľký boj. V Belgicku sa totiž hovorí, že čipka nie je umenie," podotkla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.