pomoc potrebuje aj rodina Kosmačovcov v Rešove. Povedal som, že sa pokúsim urobiť dobrý skutok," začal objasňovať situáciu minister školstva Milan Ftáčnik, keď v sobotu predpoludním zaparkoval pred Obecným úradom v Rešove. Z kufra svojho auta potom vytiahol štyri školské tašky pre štvorčatá Ivetu, Martinu, Daniela a Jaroslava Kosmačových. Pripomíname, že o ťažkostiach Kosmačovcov sme v Prešovskom korzári písali 5. septembra pod titulom 'Rodičia štvorčiat prišli na otvorenie školského roka v zlej nálade'.
"Nech vaše deti rady chodia do školy a nech z nich vyrastú dobrí občania," zaželal minister Ftáčnik rodičom štvorčiat. Tiež povedal, že darčeky priniesol aj pre ostatné školopovinné deti. Základnú školu v Rešove navštevuje v tomto školskom roku dvadsať detí. Jedenásti z nich sú prváci, štyria sú druháci, traja tretiaci a dvaja štvrtáci. Minister zo slovami, že tretina z 2500 škôl na Slovensku sú malotriedky, odovzdal riaditeľovi rešovskej školy Miroslavovi Magerovi rádio, knihy, pravítka a tiež kalkulačky.
Rozhovor medzi ministrom školstva a Rešovčanmi začal tým, že Ftáčnik sa rozhovoril o populačnom vývoji na Slovensku. "Šesťročných detí máme 77 tisíc a novonarodených 56 tisíc, čo znamená 21-tisícový pokles pôrodnosti. O chvíľu budú problémy, lebo demografia nepustí," uviedol. Poukázal aj na reformu, ktorá prenesie školy do pôsobnosti samospráv.
"Pre vás v Prešovskom kraji však urobíme aj to, že spočítame, koľko je na školách učiteľov k prvému septembru. A na toto potom prídu financie. Lebo zoberte si Kežmarok, oproti minulému školskému roku je v tomto okrese viac školopovinných detí, teda museli otvoriť viac tried a teda majú aj viac učiteľov. Príprava rozpočtu sa však robila v marci 2000, teda počas starého školského roka. V parlamente budeme teda rozpočet musieť korigovať. Nebude síce peňazí viac, len ich ináč prerozdelíme. Už nám nebude môcť prednosta krajského úradu urobiť to, že tomu okresu dá viac a inému menej." Ftáčnik ešte povedal, že chce zaručiť, aby v malotriedkach v Rešove mali žiaci také isté peniaze ako v Banskej Bystrici, či v Žiline, a to bez ohľadu, kto je prednostom krajského úradu a kto ministrom. "Ja však nemám najlepšiu skúsenosť. Ja Jozefovi Polačkovi neverím. No nie som jeho nadriadený, jemu rozkazuje vláda," poznamenal na adresu prešovského prednostu minister.
Starosta Stanislav Jackanin sa následne pochválil, že školu v Rešove majú na súčasné pomery v dobrom stave. "Trochu boli problémy s vykurovaním," povedal. Ftáčnik reagoval: "Dali sme peniaze z privatizácie na plynofikácie škôl. Ministerka financií nás podržala. Chápe, že vykurovanie plynom je ekologickejšie a znamená úsporu." Na toto sa "chytil" vedúci odboru školstva v Bardejove Štefan Majerník a posťažoval sa, že viaceré kotolne sú v havarijnom stave. Spomenul Materskú školu v Bardejove na Poštárke. "Už minulú zimu vypovedal jeden kotol, s druhým sme nepretržite kúrili až 20 hodín denne a i tak sme dosahovali teplotu 18 - 19 stupňov. Obdobná situácie je v Marhani, kde jeden kotol je definitívne šrot a druhý síce minulú zimu fungoval, ale vytiahol maximálne 14 stupňov."
"Dostali sme sa príliš ďaleko," povedal na toto minister Ftáčnik. "Ešte sme nedali slovo Kosmačovcom. Ako je to vychovávať štyri deti?" spýtal sa. "Ťažké," stručne odpovedala matka štvorčiat. Napokon deti v rešovskej škole ministrovi na rozlúčku zaspievali pesničku "Išla k doktorovi, že ju paľec boľi, že ju ihla uderila...."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.