pozorovatelia zúčastnili dve slovenské delegácie. Boli to predstavitelia Slovenskej národnej strany a Komunistickej strany Slovenska. Mečiarovo HZDS pozvanie odmietlo.
Na voľbách bol ako pozorovateľ aj podpredseda SAV Dušan Čaplovič, ktorý je zároveň členom predsedníctva Ficovho Smeru. Podľa informácií Smeru Čaplovič dostal pozvánku ako osoba. "Pochybujem, že by v Juhoslávii vedeli, že je členom Smeru," povedali nám na sekretariáte strany.
Juhoslovanský režim Slobodana Miloševiča odmietol, aby sa na voľbách zúčasnili pozorovateľovia OBSE i Európskej únie. Neúspešné boli aj mimovládne slovenské organizácie. Medzi zahraničnými hosťami bol v Juhoslávii ruský nacionalista Žirinovskij, ktorý tvrdil, že podmienky vo volebných miestnostiach boli vynikajúce pre voličov i kandidátov.
Najpočetnejšiu delegáciu zo Slovenska tvorili siedmi predstavitelia národniarov pod vedením prvého podpredsedu strany Jaroslava Pašku. V delegácii bol ešte podpredseda strany Milan Marko, ústredná tajomníčka Svetlana Bornayová a ďalší štyria členovia SNS. Národniari odcestovali do Juhoslávie na pozvanie juhoslovanského veľvyslanca na Slovensku Veljka Čurčiča. KSS pozvala na voľby Srbská socialistická strana. Našich komunistov zastupoval ústredný tajomník L. Jača a podpredseda strany K. Fajnor.
Pozvánku na voľby dostalo aj HZDS, ale odmietlo ju. Šéf odboru verejnej mienky M. Kardoš nechcel povedať, kto konkrétne pozvánku HZDS adresoval. "Nebudeme to komentovať." Na otázku, či pozvanie bolo od Srbskej socialistickej strany alebo od juhoslovanských úradov, Kardoš odvetil: "Pozvánka došla z Juhoslávie. Vyjadrili sme presvedčenie, že voľby budú demokratické a slobodné." Na ďalšiu otázku, prečo HZDS pozvanie odmietlo, Kardoš povedal: "Necítime sa na to, aby sme my kontrolovali voľby v inej krajine. Bolo tam dosť pozorovateľov. Myslím, že objektívnych."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.