Týranie detí mnohokrát zatajujú vlastné matky
Janka ŠTEFKOVÁ
Prešov - Týranie detí sa stáva v poslednej dobe fenoménom, ktorý je v mnohých prípadoch veľmi dobre utajovaný. V poslednom čase, najmä od roku 1997, štatistiky neustále poukazujú na nárast počtu týranie detí a žien, ktoré musia pracovníci Sociálno-právnej ochrany a prevencie na Okresnom úrade (OÚ)v Prešove riešiť v spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní. O týraní detí, s ktorými sa stretávajú pracovníci oddelenia sociálno-právnej ochrany a prevencie OÚ v Prešove sme sa porozprávali s jeho vedúcim, Maximiliánom Estočákom.
Ako zistíte, že v tej - ktorej rodine ide o týranie detí?
- Pracovníci oddelenia sociálno-právnej ochrany a prevencie majú podľa zákona povinnosť tieto týrané deti vyhľadávať. Okrem toho musíme reagovať na akýkoľvek podnet, týkajúci sa týrania deti, pričom toto platí aj v prípade anonymného oznámenia. Všetky nahlásené oznámenia následne preverujeme v konkrétnej rodine, kde ku týraniu malo podľa hlásenia dôjsť.
V poslednom období počet detí neustále narastá....
-Áno, je to tak. Ročne evidujeme okolo 25 prípadov týrania či už zo strany žien alebo mužov. Môžem však povedať, že v úlohe tyrana väčšinou vystupuje hlava rodiny, teda otec. Snáď najčastejším problémom, s ktorým sa stretávame pri odhaľovaní týrania detí je skutočnosť, že hlavne ženy o tejto forme trestnej činnosti nechcú hovoriť, čo nám sťažuje riešenie problému.
Sú všetky hlásené prípady týrania detí opodstatnené?
-V mnohých prípadoch šetrením zistíme, že informácia, ktorú sme dostali, sa nezakladá na pravde. Ak dá rodič neposlušnému dieťaťu, facku, to ešte neznamená, že ho týra. Na týranom dieťati musia byť zjavné znaky na tele. V takom prípade sa skontaktujeme s príslušníkmi polície, ktorí sa problematike týrania detí venujú a problém riešime.
U ktorej vekovej kategórie detí dochádza najčastejšie ku týraniu?
-Konkretizovať sa to nedá. My evidujeme prípady od narodenia až po osemnásty rok. Povedať však môžem, že ku týraniu dochádza tak u mladších ako aj u starších detí.
Spomeniete si na konkrétny prípad týrania?
- Nielen nami, ale aj verejnosťou otriasol posledný prípad, kde matka z Prešova týrala ani nie polročné dieťa tak, že na následky týrania zomrelo. Okrem tohto prípadu matke dokázali aj týranie druhej dcérky. Prípad riešila polícia a matka je v súčasnosti vo väzbe. O tomto prípade sme sa dozvedeli od príslušníkov polície, ktorí našli deti vo večerných hodinách na ulici. Nie je tajomstvom ani fakt, že týranie sa v rodinách opakuje. Vieme aj o takých skutočnostiach, že nám naskakuje "husia koža", no ide o tvrdú realitu. Paradoxom je, že násilie sa prejavuje najmä na ženách a deťoch a práve ženy - matky túto skutočnosť z obáv a strachu z manželov radšej zatajujú. A toto sú prípady, v ktorých sme aj my úplne bezradní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.