Korzár logo Korzár

Nenávratné finančné prostriedky od štátu sú nenávratne preč

Vranov nad Topľou - Na posledných 70 nových bytov obyvatelia Vranova nad Topľou už asi stihli aj zabudnúť. Slávnostné odovzdávanie bytov je už iba

minulosťou. Vo výhľade však majú ďalších 62 bytov. Ich zatiaľ iba kontúry sa nachádzajú v druhej sekcii toho istého bytového domu, kde aj spomínaných 70 bytov.

Hoci mesto Vranov nad Topľou má v úmysle a v plánoch dokončiť tieto byty a na tieto práce zo svojho rozpočtu vyčlenilo okolo 50 miliónov Sk, doteraz sa nenašiel vhodný model financovania ich dobudovania. Pravda, aj doteraz sa počítalo a stále sa ešte počíta s použitím aj iných finančných zdrojov. Upresnenie týchto zdrojov bude záležať aj od toho, aký model financovania dokončenia tohoto bytového domu vo Vranove nad Topľou zvolia. Stále existuje možnosť zapojiť do financovania stavby bytov občanov ako spolustavebníkov a stále je tu možnosť aj získania zdrojov od štátu. "Zásadne sa hľadá taký model, ktorý by bol výsledkom kombinácie dvoch - troch rozličných finančných zdrojov. Prebiehajú rokovania, ktoré zrejme tento problém posunú dopredu," uviedol pre náš denník primátor mesta Vranov nad Topľou Milan Muška. Aj vzhľadom na prebiehajúce rokovania vo Vranove nad Topľou si kladú minimálny cieľ, aby v tomto roku bola dokončená aspoň hrubá stavba. Takýto režim prác bol zatiaľ dohodnutý s dodávateľom stavebných prác.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne v dome na sídlisku Lúčna sa rátalo s výstavbou 112 bytov. Tieto sa mali stávať na základe modelu schváleného ešte podľa predchádzajúcej smernice vlády SR s príspevkom štátu. Takto vo Vranove nad Topľou vybudovali 70 bytov v prvej sekcii. Lenže dopyt po bytoch na celom Slovensku bol a je priveľký a finančných prostriedkov primalo a tak sa rozhodlo, a tak sa na vyšších inštanciách povedalo, že ďalšia bytová sekcia vo Vranove nad Topľou sa bude realizovať v nasledujúcich rokoch.

Lenže potom prišlo "sucho" v štátnej pokladni a od roku 1998 už ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja, respektíve vláda SR neplnila svoje sľuby a tak došlo k zastaveniu výstavby ako aj možnosti dofinancovania druhej časti stavby, ktorá pôvodne reprezentovala 42 bytov. "Po prehodnotení možnosti štátu v súčasnosti a možnosti mesta potom, čo nastúpila nová vláda a potom, čo bola vypracovaná nová koncepcia štátnej bytovej politiky do roku 2005 s výhľadom do roku 2010, sme aj my zmenili prístup k dostavbe druhej sekcie bytov vzhľadom na to, že je nám jasné, že nenávratné finančné prostriedky od štátu sú naozaj nenávratne preč," vyslovil sa M. Muška.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa toho vo Vranove nad Topľou zmenili aj izbovitosť bytov v druhej sekcii bytového domu a zvýšili počet bytov zo 42 na 62. Táto zmena nastala najmä kvôli zvýšenému finančnému dopadu na prípadných záujemcov o byty a preto dali prednosť dvojizbovým bytom pred trojizbovými. Aj tak meter štvorcový nového bytu vo Vranove nad Topľou vychádza najmenej na 15 000 Sk.

Napriek prebiehajúcim rokovaniam o možnosti financovania dostavby spomínaných bytov mesto Vranov nad Topľou v súčasnosti ešte stále zvažuje dve alternatívy. "Tou prvou je výstavba nájomných bytov, do ktorej by sme išli len veľmi neradí," prezradil niečo z plánov mesta M. Muška. Druhou alternatívou je výstavba bytov do osobného vlastníctva so združením viacerých finančných podporných možností. "Táto alternatíva sa nám zdá byť schodnejšia a aj lepšia, ale ešte stále máme problémy s tým, ako zosúladiť jednotlivé zdroje tak, aby konkrétny občan, ktorý by sa zaujímal o takýto druh výstavby, bol schopný zaplatiť svoju čiastku, ktorá aj tak nebude príliš nízka," doplnil M. Muška.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto Vranov nad Topľou svoje nádeje pri bytovej výstavbe vkladá aj do nového produktu Prvej stavebnej sporiteľne, ktorý by umožnil účasť aj právnickým osobám. Takto by sa medzi použiteľné zdroje pri výstavbe bytov okrem mesta a štátu dostali aj zdroje z Prvej stavebnej sporiteľne. Ale aj tak bude treba počítať so spoluúčasťou občanov.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 92 575
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 841
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 525
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 655
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 615
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 252
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu