legendárneho Titaniku. Neskôr Carpathiu potopili nemecké torpéda.
Novinári si na tlačovej konferencii v Bedfordovom inštitúte oceánografie v Halifaxe po prvý raz pozreli videosnímky vraku, ktoré za pomoci dialkovo ovládanej podmorskej komory vyrobila televízna spoločnosť Eco-Nova z Nového Škótska. Američan Clive Cussler, iniciátor úspešnej expedície, informoval, že vrak lode odjavili už v máji, až snímky však potvrdili, že ide o slávnu Carpathiu.
Na bokoch lode sú obrovské trhliny a zdá sa, že explodovali bojlery, keď sa loď potápala. Vrak leží 154 metrov pod hladinou Atlantiku, 171 km južne od írskeho Fastnetu.
Stopäťdesiat metrov dlhá Carpathia sa nachádzala asi 100 km od Titaniku, keď zaregistrovala jeho volanie o pomoc 14. apríla 1912 krátko po polnoci. Po prekonaní zradného ľadového pola v najvyššej rýchlosti vzala na svoju palubu 705 mužov, žien a detí zo záchranných člnov, plávajúcich v ľadovej vode. Na 1500 ďalších cestujúcich a posádky Titaniku, ktorý narazil na ľadovú kryhu, sa vtedy utopilo.
Tri nemecké torpéda zasiahli Carpathiu 17. júla 1918, počas prvej svetovej vojny, keď plávala v konvoji z Anglicka do Bostonu.
Nález vraku lode je výsledkom takmer ročného pátrania v oblasti šiestich štvorcových kilometrov, v ktorých sa verilo, že sa nachádza. Napokon 22. mája sa na monitoroch sonaru objavil tieň obrovského zaoceánskeho parníka. Jeho obrysy udivovali ostrosťou a presnosťou detailov lode.
"Mojím cieľom je uchovať námornú históriu. Splnili sa aj moje najodvážnejšie sny. Nemyslel som si, že sa toho dožijem," vyhlásil Cussler. Dodal, že jeho tím a televízna spoločnosť Eco-Nova z Nového Škótska nafilmovali dokument pre kanadskú televíziu.
Zoznámil tiež novinárov s doteraz nezverejneným rukou písaným štvorstranovým listom, ktorý napísal 24. apríla 1912 Luke Hoyt, cestujúci na Carpathii. Opisuje v ňom to, čo nazval "najväčšou tragédiou všetkých morí". V liste prináša osobné svedectvo o záchrane časti cestujúcich Titaniku Carpathiou. Ľadová kryha, s ktorou sa Titanic zrazil, podľa jeho vyjadrenia "bola obrovská, podľa jedného strojného technika 60 metrov vysoká".
Podobne ako Carpathia pomohla Titaniku, pomohla po jej zásahu torpédom jej cestujúcim britská vojenská loď Snowdrop.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.