Antiglobalizačné protesty podporujú i košické eko-zoskupenia
Košice - Stretnutie najvýznamnejších svetových finančníkov a ekonómov Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky (SB) v Prahe sa stalo snáď
Lucia Šaráková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
najsledovanejšou udalosťou posledných dní. Zvlášť pre množstvo globalizačných odporcov, ktorí prebrali k činnosti pražské policajné hliadky. Dalo by sa očakávať, že na podporu svojich ochranárskych kolegov sa bez slova postavia aj všetky slovenské mimovládne organizácie. Či tomu tak, aspoň symbolicky je, to sme sa opýtali predstaviteľov niekoľkých ekologických zoskupení v Košiciach, ktoré sa protestu fyzicky nezúčastnili.
"Na úvod by som chcel oddeliť tematiku ekonomickej globalizácie od globalizácie informačnej alebo kultúrnej," začal svoj názor vyjadrovať koordinátor Spoločnosti priateľov Zeme (SPZ), Ladislav Hegyi.
"Väčšina ľudí, podobne ako SPZ, vidí negatíva práve v ekonomickej globalizácii. Proti MMF a Svetovej banke nevystupujú len ľavicové zastúpenia či anarchisti, ktorí bohužiaľ uprednostňujú bulvárny a demonštračný charakter protestu, namiesto zverejňovania závažných faktov. Podobne sú to rôzne kresťanské zoskupenia, žiadajúce odpustenie dlhov tretiemu svetu a podobne. My sa radíme k serióznej občianskej opozícii, ktorá vecne konštatuje chyby, ktoré vidí v činnosti MMF a SB prostredníctvom podložených faktov a navrhuje ich zásadné reformy. Uvediem napríklad hoci desaťročné daňové prázdniny, ktoré platia len pre zahraničných investorov, čo znevýhodňuje slovenských podnikateľov. Alebo diaľnice, ktoré sa sami nezaplatia a vyhovujú skôr mamutím koncernom ako domácim výrobcom, čo má za následok, že maslo dovezené spoza mora je nakoniec lacnejšie, ako to naše. To je len pár príkladov z mnohých. Bohužiaľ, stretávame sa s ohromnou ideologizáciou problematiky antiglobalizácie, preto SPZ uprednostňuje dialóg a nebudeme sa vyjadrovať k anarchistickým akciám v Prahe," dokončil Ladislav Hegyi.
"Samozrejme, že nesúhlasíme s globalizačnými tendenciami politiky MMF a Svetovej banky," zareagoval MVDr. Samuel Pačenovský, koordinátor občianskeho združenia Sosna a pokračoval: "Sme za zachovanie lokálnych či už kultúrnych a iných tradícií a za ich ďalší rozvoj. A práve tieto globalizačné tlaky vplývajú veľmi negatívne i na miestu trhovú ekonomiku. Domáci výrobca by mal mať možnosť nejakým spôsobom čeliť globálnym snahám a konkurencii zahraničných podnikov. Fyzicky sme sa síce protestov nezúčastnili, ale podporujeme ich, otázna je už ich forma, ktorá pokiaľ bude až príliš agresívna, asi sa minie účinkom."
Podľa predsedu spoločnosti Ľudia a voda, Michala Kravčíka, je forma pražského protestu možno až príliš radikálna, ale aj to je kvapka k tomu, aby si globalizační lídri uvedomili, že si problémy nemôžu prehadzovať ako horúci zemiak.
"Osobne mám pocit, že dochádza k ištitucionálnej kríze, kedy tieto nestíhajú riešiť vlastné problémy. Preto je nutné vytvorenie nových prístupov a riešení, na ktoré by sa mal vytvoriť priestor ľuďom samotným, a skupinám, ktorých sa to týka. Problémy mnohých nemôže riešiť jediný človek so Svetovej banky šibnutím čarovného prútika. No a či bude mať protest pražských aktivistov odozvu? Pozrite, vo vyspelých štátoch je spolupráca štátnej správy s tretím sektorom úplne samozrejmá, tam sa berú mimovládne organizácie ako partneri. Kedy to tak bude u nás, to je otázka," ukončil debatu Michal Kravčík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.