výklad ústavy o referende do 11. novembra, teda do termínu konania už vyhláseného referenda o predčasných parlamentných voľbách. Ako však zdôraznil, "nedá sa vylúčiť ani to, že to bude až po referende, s istotou však môžem povedať, že rozhodneme".
Zatiaľ by podľa Mazáka bolo unáhlené konštatovať, či spomínaný návrh skupiny koaličných poslancov, ktorý bol iba včera pridelený sudcovi spravodajcovi Alexandrovi Bröstlovi, spĺňa všetky formálne náležitosti. V tejto chvíli sa nedá odhadnúť ani čas potrebný na prípravu predbežného prerokovania a rovnako je podľa predsedu ÚS priskoro na posúdenie, či návrh spĺňa, alebo nespĺňa požiadavku naliehavého konania.
Návrh skupiny tridsiatich koaličných poslancov na výklad časti ústavy týkajúcej sa predmetu referenda bol včera na rozhodnutie pridelený druhému senátu Ústavného súdu SR. Sudcom spravodajcom je Alexander Bröstl. Ako TASR informovala riaditeľka sekretariátu predsedu ÚS SR Helena Synová, v súčasnosti prebieha príprava na predbežné prerokovanie návrhu, v rámci ktorej sa posúdi aj otázka naliehavosti tohto konania.
Podstata sporu o výklad ústavy medzi poslancami a prezidentom SR spočíva v tom, či prezident môže vyhlásiť referendum, ktorého predmetom je skrátenie volebného obdobia Národnej rady SR. Podľa navrhovateľov sa takýmto postupom zasahuje do ich základného práva, pričom ústava výslovne znemožňuje konanie referenda o základných právach a slobodách.
Navrhovatelia nepolemizujú s tým, či možno, alebo nemožno skrátiť volebné obdobie parlamentu ústavným zákonom, ale či skrátenie volebného obdobia môže byť predmetom referenda. V tejto súvislosti poukazujú aj na znenie otázky "Ste za to, aby sa NR SR uzniesla na tomto ústavnom zákone: volebné obdobie NR SR, zvolenej v roku 1998 sa končí dňom volieb do NR SR, ktoré sa vykonajú do 150 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda?", ktorá podľa nich nie je v súlade s ústavou. Rozpor vidia okrem iného aj v tom, že otázka obsahuje záväzok pre NR SR, bez ohľadu na to, či s ňou vysloví súhlas väčšina občanov a možnosť iniciovať predčasné voľby pomocou referenda kedykoľvek počas funkčného obdobia zákonodarného orgánu.
Podľa názoru predkladateľov, prezident republiky nemá ústavnú možnosť vyhlásiť referendum, v ktorom voliči rozhodujú o tom, aby NR SR prijala ústavný zákon o skoršom ukončení jej volebného obdobia. Navrhujú, aby ÚS SR vydal uznesenie v ktorom sa konštatuje, že príslušné ustanovenie ústavy neumožňuje prezidentovi vyhlásiť referendum, ktorého predmetom je skrátenie volebného obdobia Národnej rady SR. S ohľadom na fakt, že prezident už referendum s takýmto predmetom vyhlásil, predkladatelia žiadajú ÚS, aby v návrhu konal prednostne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.