Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Na Silickej planine o slovenské tituly zápolilo 268 orientačných bežcov

Silica - Klub orientačného behu ATU Košice v spolupráci s ŠK Dargov Košice usporiadali počas uplynulého víkendu za chladného počasia pri obci Silica

dvojdňové zápolenia pre 268 orientačných bežcov z Maďarska, Česka a Slovenska. Bežci s buzolou sa orientovali podľa mapy Ľadnica pomenovanej podľa najnižšie položenej jaskyne u nás s celoročným zaľadnením. V sobotu súťažili orientátori o tituly medzinárodných majstrov Slovenska v orientačnom behu na klasických tratiach v 20 kategóriách. Trate boli orientované v krasovom teréne Silickej planiny plnom závrtov a machom zarastených skál. V elitnej kategórii mužov na 14,3 km dlhej trati s prevýšením 465 m a 24 kontrolnými stanovišťami v konkurencii 34 pretekárov si slovenský titul vybojoval František Libant (Kobra Bratislava) časom 80:19 min. Majster Slovenska v cieli povedal: "Išiel som naplno, ale dával som si pozor na chyby. Trošku ma vyviedli z miery dva nepríjemné pády, po ktorých som bol trochu otrasený a urobil menšie chybičky. Po týchto pretekoch budem v dňoch 11. - 14. októbra štartovať na pretekoch Svetového pohára v Portugalsku a to na krátkej trati, finále SP a v štafete Slovenska s Dávidíkom a Wallnerom." Druhý skončil Maďar Zoltán Dénes (Kalocsai SE) so stratou 3:21 min. a tretí skončil Marián Dávidík (Kobra Bratislava) za 83:45 min. Z východniarov sa najlepšie umiestnil Milan Dudra (SKI OB Kysak) za 109:10 min. Elitnú kategóriu žien na 8,6 km dlhej trati s prevýšením 230 m a 15 kontrolami spomedzi 21 štartujúcich zvíťazila Martina Rákayová (Akademik TU Košice) časom 64:10 min. Slovenská šampiónka v cieli povedala: "S orientáciou som nemala problémy, ťažšie to bolo pre mňa po bežeckej stránke. Neurobila som žiadnu väčšiu chybu. Je to môj najväčší tohtoročný úspech na pretekoch v rámci Slovenska. Rovnako si však cením aj umiestnenia na Akademických majstrovstvách sveta vo Francúzsku, kde som bola siedma na klasickej trati a pätnásta v orientačnom šprinte. O dva týždne ma čaká štart na majstrovstvách SR v parkovom orientačnom behu v Bratislave - časť Rusovce." Druhá skončila jej oddielová kolegyňa Jana Slámová za 69:18 min. a tretie miesto obsadila Janka Miklušová (Farmaceut Bratislava) za 71:39 min.

Vo veteránskych kategóriách tituly získali a z východniarov v prvej päťke skončili - muži 35-39 roční: 1. Karol Hierweg (Kobra Bratislava),... 4. Stanislav Franko (SKI OB Kysak), muži 40-49 roční: 1. Jozef Fedor (Sokol Pezinok),... 5. Juraj Korim (ATU Košice), muži 45-49 roční: 1. Ján Mižúr (Farmaceut Bratislava), 2. Vladimír Kopaničák (ATU Košice),... 4. Anton Onder (SVP OZ PBaH Košice), muži 50-54 roční: 1. Ján Cieker (KOB Tvrdošín), muži 55-59 roční: 1. Igor Roháč (Slávia ÚVL Košice),... 3. Wilfried Sleziak (ŠK Dargov Košice), muži 60 a viacroční: 1. Stanislav Franko (SKI OB Kysak); ženy 35-39 ročné: 1. Ildikó Matyás (Buaors - Maď.),... 4. Ľubica Nosková (ATU Košice), ženy 40-44 ročné: 1. Magda Horváth (Vista Budapešť - Maď.),... 4. Iveta Putnovská (Slávia ÚVL Košice), ženy 50 a viacročné: 1. Soňa Kavecká (Sokol Pezinok).

V mládežníckych kategóriách si z pretekárov východoslovenského regiónu zlaté medaily vybojovali v kategórii M16 - Tomáš Drenčák a W14 - Jana Macinská (obaja Union Košice).

Vo verejných pretekoch zvíťazili: W10R - Ľudmila Sokolová, M10R - Ján Kriška (obaja SKI OB Kysak), W10N - Zuzana Sleziaková (ŠK Dargov Košice).

V nedeľu sa uskutočnili preteky 9. kola Slovenského pohára elity a Slovenského rebríčka jednotlivcov v orientačnom behu na krátkych tratiach. V kategórii elity mužov opäť dominoval František Libant, ktorý vyhral v čase 28:52 min. pred Mariánom Dávidíkom (obaja Kobra Bratislava) za 29:39 min. a tretí skončil Maďar Zoltán Dénes (Kalocsai SE) za 31:52 min. Ženskú elitnú kategóriu vyhrala Maďarka Eva Makrai (MEAC Miskolc) za 35:13 min. pred Jankou Miklušovou (Farmaceut Bratislava) za 37:08 min. a tretie miesto na stupni víťazov obsadila Jana Slámová (ATU Košice) za 37:21 min.

V ďalších kategóriách zvíťazili: M10N - Branislav Porubčan (SKI OB Kysak), M10R - Tomáš Vajduliak (KOB Tvrdošín), M12 - Tomáš Gajdoš (SKI OB Kysak), M14 - Ivan Kučera (KBB Banská Bystrica), M16 - Tomás Szentei (Vista Budapest - Maď.), M18 - Lukáš Barták (Sokol Pezinok), M20 - Pelyhe Dénes (Dornyay SE - Maď.), M21 - Pavol Bukovác (Farmaceut Bratislava), M21C - Peter Fehérvári (Dornyay SE - Maď.), M35 - Karol Hierweg (Kobra Bratislava), M40 - Vladimír Kopaničák (ATU Košice), M45 - Ján Mižúr (Farmaceut Bratislava), M50 - Ján Cieker (KOB Tvrdošín), M60 - Peter Sláma (Rapid Bratislava), W10N - Brigita Koós (Dornyay SE - Maď.), W10R - Katarína Gajdošová (SKI OB Kysak), W12 - Jana Kršiaková (Union Košice), W14 - Zuzana Hamráková (TJ Čingov Sp. N. Ves), W16 - Szava Ssigmond (Dyösgyöri - Maď.), W18 - Anikó Fekete (Kobényi - Maď.), W19 - Ssuzsa Farkas (Dyösgyöri - Maď.), W35 - Gabriella Jenovári (Budaörs - Maď.), W40 - Magda Horváth (Vista Budapest - Maď.), W45 - Marta Brzová (Sokol Pezinok), W50 - Mária Nagyová (Prírodovedec Bratislava).