pretekár, len nevie, na akej dlhej dištancii štartuje a ako dlho preteky potrvajú. Prednedávnom vedenie NsP v Prešove predložilo novinárom hospodárske výsledky za prvý polrok a tak trocha aj poodhalilo zákulisie ekonomického zabezpečenia chodu nemocnice. V súčasnosti, keď naše zdravotníctvo môže byť vôbec rado, že ešte stále existuje. Pri každomesačnom produkovaní okolo 500 - miliónovej straty, sa niet ani čo čudovať, že aj prešovská NsP má základné problémy so zaobstarávaním liekov, špeciálneho zdravotného materiálu, diagnostík a zamestnanci nemocnice majú ďaleko od spokojnosti s podmienkami na pracoviskách.
Ekonomická námestníčka riaditeľa NsP v Prešove Jolana Dobiašová prehlásila, že vzhľadom na to, v akých podmienkach nemocnica pôsobila, možno jej polročné hospodárske výsledky vlastne považovať za úspech. Ináč hospodársky výsledok NsP za toto obdobie skončil stratou vo výške 92 miliónov Sk, čo je ešte o 1,2 milióna nižšia strata ako za porovnateľné obdobie minulého roku. Táto strata by bola ešte menšia, ak by Sociálna poisťovňa nevyrubila NsP penále vo výške 53 miliónov Sk. "Najviac nás mrzí, že sa nevieme dohodnúť so štátnymi fondmi a štátnymi podnikmi. Súkromné spoločnosti nás zriedka kedy penalizujú alebo dávajú na súd. Ak sa tak aj stane, tak ide väčšinou o maličké spoločnosti, ktoré krachujú a chcú prejsť na iný obchod so serióznejším partnerom, a tie sa ešte v tom poslednom výdychu obratia na súd, aby nejaký ten milión od nás dostali. Ale našu situáciu nevedia pochopiť fondy a štátne podniky. Napríklad penalizácia Sociálnej poisťovne nám skreslila hospodársky výsledok. Penalizujú nás elektrárne, plynárne nás dávajú na súd a vodárne nám zastavujú vodu. Iste, ich riaditelia postupujú v súlade s právom. Ja sa bránim, že by som aj rád zaplatil, ale nemám z čoho. Musí to pochopiť predovšetkým štátny podnik, pretože kto je na vine ak nie pán štát. Ten sa bude musieť postarať aj o ten štátny podnik, aj zrejme o nemocnice," vyjadril sa riaditeľ NsP v Prešove Ján Sidor.
Do takejto situácie zdravotnícke zariadenia dostáva neochota systémovo riešiť problémy zdravotníctva. Zatiaľ prevláda politická neochota riešiť jeho problémy finančnou spoluúčasťou pacienta a ekonomická výkonnosť štátu nie je dostatočná na to, aby bolo možné zabezpečiť zdravotnícku starostlivosť v takom rozsahu, na aký obyvatelia doteraz boli zvyknutí. K tomu sa pridružil chaos, ktorý zavládol vo financovaní lôžkových zdravotníckych zariadení od mája, kedy ministerstvo zdravotníctva prestalo im rozpisovať prospektívne rozpočty, pretože to vraj nebolo v súlade s právom. Teraz sa každý riaditeľ lôžkového zdravotníckeho zariadenia musí dohodnúť so zdravotnými poisťovňami samostatne.
"Samozrejme poisťovne nám začali núkať sumy, ktoré oni majú k dispozícii. V praxi to vyzeralo tak, že keď sme si spočítali, čo nám ponúkali, tak to bolo ešte o necelé tri milióny korún menej ako predtým to, čo sme dostavali pri rozpisovaní prospektívnych rozpočtov ministerstvom," uviedol J. Sidor. Pritom priemerné mesačné náklady na prevádzku NsP v Prešove sú vo výške viac než 68 miliónov Sk, ale ak by nemocnica podpísala ponúkané nevýhodné zmluvy so zdravotnými poisťovňami, tak by nekrytými zostalo 19 až 20 miliónov Sk. Preto prešovská nemocnica doteraz nemá podpísané zmluvy s rozhodujúcimi zdravotnými poisťovňami, ako sú Spoločná zdravotná poisťovňa a Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Pritom iba priemerne náklady v prvom polroku na liečbu poistencov VšZP boli vo výške 52 miliónov Sk mesačne, ale poisťovňa nemocnici ponúkala iba 40 miliónov Sk.
"Myslím si, že riaditelia regionálnych pobočiek týchto poisťovní nemajú dostatočné kompetencie, aby mohli s nami rokovať tak, ako riaditelia tých poisťovní, ktoré s nami zmluvy uzavreli. Zmluvy sa budú musieť časom uzavrieť či už na úrovni generálnych riaditeľstiev, alebo potrebné kompetencie dostanú riaditelia regionálnych pobočiek. Bude musieť prebehnúť nejaké dohodovacie konanie a budeme sa musieť na niečom dohodnúť," vyjadril sa J. Sidor. Zatiaľ NsP v Prešove spomínaným zdravotným poisťovniam fakturuje plné výkony, ktoré tvoria náklady súvisiace s poskytovaním zdravotníckej starostlivosti ich poistencom.
"Naša predstava je taká, že čiastočne by sme sa zadlžovali my, čiastočne oni. Zatiaľ sme nenašli spoločnú reč. Zdravotné poisťovne nám poskytujú určitú zálohu a odmietajú doplácať, pretože o doplatkoch neexistujú žiadne dohody. Poviem otvorene, takto sa nás snažia tlačiť k múru. Nazdávajú sa, že raz dostaneme rozum a keď zistíme, že sme už na kolenách, tak budeme musieť nakoniec tie nevýhodné zmluvy podpísať," vyslovil sa J. Sidor.
Zatiaľ sa NsP v Prešove darí plávať v rozbúrenom finančnom mori aj vďaka tomu, že neplatí odvody do fondov Národného úradu práce a Sociálnej poisťovne. Ale situácia sa dramatizuje každým dňom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.