a stúpa hore kopcom popri vilovej štvrti na Podhradovej. Príjemné prostredie by jej obyvateľom iste závidelo mnoho obyvateľov Košíc. Za fasádou takmer vidieckej idyly sa však skrýva problém, s ktorým sa majitelia domov na Suchodolinskej potýkajú už roky. Na celej ulici chýba vodovod a kanalizácia, čo je na území Košíc určite unikát. A príjazdová cesta je v doslova príšernom stave - podmytá, okraje asfaltového pokryvu sú vplyvom stekajúcej vody rozdrobené, a kľučkovanie pomedzi hlboké a priestranné diery v asfalte si vyžaduje viac, ako len šoférske šťastie. Sneh alebo prudký dážď ju znepojazdnia takmer okamžite. Medzi obyvateľov, ktorí sa už dlhšie snažia na neudržateľnú situáciu upozorniť kompetentných, patrí aj Mária Žofčáková, ktorá tu býva od roku 1995.
"Na odvádzanie vody z dažďových prívalov slúži rigol, ktorý vybudovali obyvatelia. Kanalizácia tu totiž nie je. Pri veľkých prívaloch to nestačí a voda tečie po celej ceste. Boli sa na to pozrieť aj z Povodia Bodrogu a Hornádu. Jediné, čo nám odporučili, bolo, že sa o rigol máme starať a čistiť ho. S tým súhlasíme a aj ho pravidelne čistíme, pokiaľ tu však nebude vybudovaná kanalizácia, nič sa nezmení."
Obyvatelia Suchodolinskej ulice používajú vodu z vlastných studní a odpadovú odvádzajú do septikov, ktoré si na vlastné náklady zriadili. Potrebujú však vodovod, pretože pitná voda z vlastných zdrojov je už na mnohých miestach znehodnotená presakovaním zo septikov.
"Voda v doline je závadná. Niektorí usadlíci nemajú septiky poriadne odizolované. Pätčlenná rodina mesačne spotrebuje okolo desaťtisíc litrov vody. Jej vyčistenie legálnou cestou stojí 1240 Sk. My dávame septik čistiť každý mesiac za vlastné peniaze. Niektorí tak však robia možno raz za pol roka, a zvyšok nechajú presakovať do pôdy."
Mnohí obyvatelia majú vodu už teraz natoľko kontaminovanú, že pitnú si nosia domov v bandaskách. Pritom znečistenie pôdy môže pretrvať aj pár desiatok rokov, preto je to naozaj núdzové riešenie. Obyvatelia víl nad Suchodolinskou ulicou si vodu dali priviesť z nezávadných zdrojov, tí ostatní zatiaľ len bezvýsledne vypisujú žiadosti.
"Nemáme vodu, nemáme kanalizáciu, je tu zavedený len plyn. Neviem, či na území Košíc existuje ešte jedna dolina, ktorá nemá vodovod a kanalizáciu. Kým sme sa o to zaujímali ústne, na kompetentných miestach nám povedali, že treba petíciu. Ale skutkový stav vecí hovorí sám za seba."
Na základe mnohých sťažností, (jedna z nich bola vo februári 1998 adresovaná aj vtedajšiemu primátorovi Ing. Rudolfovi Schusterovi) bola v marci roku 1998 na Útvare hlavného kontrolóra mesta Košice (ÚHKMK) zvolaná pracovná porada. Inicioval ju primátor. Jej predmetom bola projektová príprava, realizácia a finančné zabezpečenie výstavby vodovodu a kanalizácie a úpravy komunikácie na Suchodolinskej ulici. V odpovedi, ktorú p. Žofčáková dostala z ÚHKMK 7. 4. 1998, sú uvedené nasledovné závery:
1. Projekt pre územné konanie (zadanie) bude do 30. 6. 1998.
2. Projektová príprava, výber dodávateľa pre projektovú prípravu a dodávku stavebných prác, stavebné povolenie bude do 31. 12. 1998.
3. Začiatok výstavby je plánovaný v mesiaci marec 1999.
Je september roku 2000, a práce sa ešte nezačali. Obyvatelia Suchodolinskej ulice už nevedia, čo ešte majú spraviť. "Z kompetentných miest nám stále len niečo sľubujú, nič sa však na nápravu vecí nedeje. Pani starostka chodila s hárkami, dala vypracovať projekt, čo jej kvitujeme. Načo však začínať niečo, čo sa aj tak nedokončilo?"
Nie každý má peniaze a styky na to, aby si pitnú vodu nechal priviesť z nezávadného zdroja.
"Vieme, že dnes nie sú peniaze ani na možno dôležitejšie veci, ako je to, že obyvatelia vyše 20 rodinných domov v našej lokalite žijú bez kanalizácie, vodovodu a riadnej cesty. Na druhej strane si myslíme, že ak máme takéto problémy, mal by sa tým konečne niekto vážne zaoberať. Za tie roky sa už riešenie určite mohlo nájsť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.