nespokojná. Dôvodí sa viacerými argumentmi. Za jedno z riešení smerujúcich k náprave sa považuje nástup novej generácie politikov. Dnes nemožno jednoznačne tvrdiť, že "nová krv" dosiahne, aby Slovensko nebolo srdcom Európy len svojou geografickou polohou. Isté však je, že nová generácia predstaviteľov politického života sa už formuje. Politický chlebíček ochutnávajú angažovaním sa v mládežníckych občianskych združeniach. Princípy, ktorými sa riadia (solidarita, rovnosť, sloboda, demokratická spoločnosť atď.) sú príbuzné. Odtienky vznikajú v súvislosti so spoluprácou s niektorou zo strán pôsobiacich na slovenskej politickej scéne. Pomáhajú "dospelým" pri organizácii spoločenských a politických podujatí, niekedy sa zúčastňujú rokovaní. Spolupráca mládežníckych združení so stranami má isté špecifiká. Dôležitou úlohou politickej mládeže je sprostredkúvanie názorov a potrieb svojich rovesníkov. Strany a hnutia ich potom zohľadňujú pri koncipovaní svojich programov. Mládežnícke združenia vytvárajú okresné a krajské organizácie, v rámci ktorých vždy existuje hierarchické usporiadanie. Finančné zdroje tvoria vklady členov, prostriedky získané vlastnou činnosťou, dotácie, sponzorské dary a príspevky.
Členom občianskeho mládežníckeho združenia sa môže stať občan SR, ktorý dosiahol vek štrnásť (v niektorých pätnásť) rokov, registráciou v danej organizácii. Niektoré združenia limitujú aj hornú hranicu na tridsaťpäť rokov - podľa jedného z členov MZDS je to "... v podstate koniec mladosti". Do orgánov združenia môžu byť volení členovia vo veku nad osemnásť rokov. Dozvedeli sme sa tiež, že pre ministerstvo školstva je rozhodujúci počet členov do dvadsaťšesť rokov. Zohráva úlohu pri prideľovaní finančnej podpory.
Na Slovensku sú najvýraznejšími Kresťanskodemokratická mládež Slovenska (KDMS), Mladí za občianske porozumenie (MOP), Mládež za demokratické Slovensko (MZDS), Mladá demokratická ľavica (MDĽ), Občiansko demokratická mládež (ODM).
KDMS
Bola založená v roku 1990. Jej sídlom je Bratislava. "Na začiatku to bolo len zopár nadšencov, ktorí v rôznych mestách Slovenska zakladali kluby. V Košiciach vznikol prvý klub KDMS ešte v roku 1990", prezrádza o začiatkoch tajomníčka organizácie pre košický kraj. "KDMS sa riadi troma základnými princípmi - kresťanským, národným a občianskym. Združenie sa snaží upevňovať tieto hodnoty medzi mladými ľudmi, snaží sa obhajovať záujmy a práva mladých ľudí v každodennom živote. Zároveň im poskytujeme možnosť účasti na verejnom živote a príležitosť pripraviť sa na ďalšie pôsobenie v spomenutej oblasti, ak majú záujem", dozvedáme sa ďalej. Košický klub KDMS tvorí dnes tridsať ľudí vo veku od pätnásť do tridsať rokov. Sú medzi nimi predovšetkým študenti vysokých škôl, ale aj gymnazisti a niekoľko pracujúcich mladých ľudí.
Stretávajú sa spravidla dvakrát za mesiac a zaoberajú sa prípravou spoločenských a politických podujatí.
V rámci celoslovenských aktivít patrí k najpopulárnejším pravidelný výstup na Ďumbier. Z lokálnych podujatí je to každoročný Vianočný kolkový turnaj, organizácia prednášok a diskusií s osobnosťami verejného života.
MOP
Združenie vzniklo v roku 1999. "Hlavným pilierom našej činnosťi a nášho programu je Občianske porozumenie, čo znamená porozumieť občanovi, nie žiadať porozumenie od občana", charakterizujú sa MOPkári.
"Zameriavame sa na úpravu postavenia mladých ľudí v spoločnosti a presadzovanie ich záujmov v oblasti štúdia, rodinného života, bývania, zamestnania. Snažíme sa dosiahnuť, aby mladí videli svoju budúcnosť tu na Slovensku. Pripravujeme projekty spoločenského charakteru. Nimi chceme podporiť vzdelávanie mládeže na poli verejného života", priblížili svoju činnosť.
Ako sme sa ďalej dozvedeli, ochotných a iniciatívnych mladých ľudí nikdy nie je dosť, preto sú vítaní všetci záujemcovia spĺňajúci v úvode upresnené podmienky.
MOP majú programovo a ideovo najbližšie k Strane občianskeho porozumenia. S priebehom spolupráce sú spokojní, "SOPka nie je našou materskou stranou, naši členovia teda nemusia byť členmi politickej strany. SOPkári si uvedomujú dôležitosť mladých ľudí, pokiaľ ide o kontinuitu politických ideí, v SOPke teda máme dostatok priestoru".
MZDS
Je občianske združenie existujúce od roku 1991.
"Zaoberáme sa organizovaním voľnočasových aktivít pre mládež a pôsobíme aj v oblasti vzdelávania. Takisto bojujeme proti sociálno patologickým javom u detí a mládeže. S Hnutím za demokratické Slovensko spolupracujeme formou výpomocí pri akciách kultúrneho a spoločenského charakteru, ktoré organizuje. Zároveň im sprostredkúvame názory a potreby mladých ľudí, aby ich hnutie mohlo zohľadniť pri tvorbe programu", popísal činnosť Mládeže za demokratické Slovensko jeden z košických predstaviteľov združenia. Stretnutia nemajú pravidelný charakter. Uskutočňujú sa približne raz za dva mesiace a sú neformálne. Podľa vedenia: "Mladí nemajú radi striktný režim a oficialitu. Často sa preto stretnú skupinky s rovnakými záujmami, napríklad pri biliarde, či v internetovej kaviarni a v malých táboroch rozoberajú problémy, plánujú." Činnosť koordinuje hlavný predstaviteľ združenia v Košiciach, ktorý si vodcov skupiniek z času na čas predvolá "na koberček".
Dozvedeli sme sa, že mnohí mladí sa rozhodnú pokračovať v činnosti v oblasti politiky a nadviažu na predchádzajúce skúsenosti - vstúpia do HZDS.
MDĽ
Pôsobí na Slovensku ako nezávislé občianske združenie od roku 1991. "Sme politická mládežnícka organizácia rozvíjajúca pokrokové socialistické a sociálnodemokratické tradície mládežníckeho charakteru. Angažujeme sa v oblasti politickej i spoločenskej pri organizovaní podujatí", predstavili sa MDĽ - kári. Ich dominantné ciele sú veľmi podobné cieľom Strany demokratickej ľavice. Zameriavajú sa na sociálnu oblasť a súvisiace problémy týkajúce sa mladých ľudí - bytová otázka, zamestnanosť, znovuzavedenie manželských pôžičiek a ďalšie.
Mladá demokratická ľavica vydáva vlastný časopis Randevú. Organizuje školenia, kongresy, podieľala sa na prípravách prvomájových osláv. V lete to bolo Medzinárodné stretnutie mladých na Rysoch a súťaž Miss Domaša 2000.
Združenie má šesťdesiat klubov. "Kluby sú zoskupenia mladých ľudí, väčšinou zo susedných miest a obcí, ktorým sú blízke myšlienky MDĽ. Pripravujú spoločenské podujatia a pomáhajú aj pri organizácií politických pre SDĽ. Vznikajú zaregistrovaním na Výkonnom výbore MDĽ a musia mať minimálne troch členov, ktorí si sami určujú pravidlá hry. Kluby sú do veľkej miery autonómne, ale musia postupovať v súlade so stanovami MDĽ a komunikovať s ústredím v Bratislave", dozvedeli sme sa o pôsobení MDĽ v rámci celého Slovenska.
ODM
"Je organizáciou mladých ľudí hlásiacich sa k liberálnemu konzervativizmu a občianskej pravici. Chceme prispieť k upevneniu demokracie, právneho štátu, k vybudovaniu ekonomiky na trhových princípoch a tiež k začleneniu Slovenska do európskych štruktúr", charakterizujú sa predstavitelia ODM. Ich združenie existuje od roku 1991. Pripravuje semináre, diskusie, od roku 1995 pravidelné stretnutia s osobnosťami politického a verejného života (boli medzi nimi napríklad František Šebej, Ján Čarnogurský, či Július Satinský). Pred troma rokmi sa ODM podieľala na kampani pre referendum o vstupe SR do NATO, o rok neskôr pripravili kampaň aktivizujúcu mladých ľudí pred voľbami. ODM pôsobí na celom Slovensku a medzi členmi prevládajú vysokoškolsky vzdelaní mladí ľudia, sympatizujúci s filozofiou a postojmi Demokratickej strany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.