Blažeková.
Voľný štýl
V sydneyskom Exhibition Centre vstúpili včera do bojov v zápasení voľným štýlom dvaja slovenskí reprezentanti, ktorým sa vôbec nedarilo. Štefan Fernyák v kategórii do 63 kg i Radion Kertanti v sedemdesiatšestke nevyhrali na žinenke v základných skupinách ani zápas a do ďalších bojov o medaily nepostúpili. Fernyákovo víťazstvo bez boja nad Austrálčanom Musom Ilhanom, ktoré mu napokon prinieslo lichotivé celkové 8. miesto, je však slabou náplasťou na nevýrazné vystúpenie slovenských voľnoštýliarov.
Výsledky - do 63 kg - F-skupina: Šamil Efendijev (Azerb.) - Štefan Fernyák 6:1, Jang Jae Sung (Kór. rep.) - Štefan Fernyák 13:3 technická prevaha, Štefan Fernyák - Musa Ilhan (Austr.) - Ilhan pre zranenie vzdal.
Do 76 kg - F-skupina: Nasir Gadžihanov (Mac.) - Radion Kertanti 3:2, Alexander Leipold (Nem.) - Radion Kertanti 5:0, Yosmany Romero (Kuba) - Radion Kertanti 3:2.
Kanoistika
Ani jedna z dvoch slovenských lodí, ktoré štartovali vo včerajších semifinálových jazdách na tisícmetrovej trati v rámci olympijských súťaží v rýchlostnej kanoistike na jazere v Penrithe neďaleko Sydney, sa neprebojovala do zajtrajšieho finále. Rastislav Kužel v K1 a dvojica Ján Kubica Mário Ostrčil obsadili vo svojich jazdách zhodne piate miesta, avšak na postup medzi 9 najlepších bolo potrebné skončiť v prvej trojke. Výsledok semifinálových súbojov znamená, že v sobotu sa vo finále na 1000 m predstavia Peter Páleš v C1, M. Riszdorfer - J. Bača v K2 a štvorkajak R. Riszdorfer, J. Tarr, E. Vlček, R. Erban. Tieto tri lode postúpili do finále priamo z rozjázd už v utorok. Rastislav Kužel dopádloval v II. semifinále v K1 piaty za 3:43,203 min, keď ho od postupového tretieho miesta, na ktorom skončil Španiel Emilio Merchan, delili necelé tri sekundy.
V semifinále kategórie C2 obsadila novozložená slovenská posádka Ján Kubica - Mário Ostrčil piatu priečku časom 3:45,636 min, od postupového tretieho miesta ju delilo 1,278 sekundy.
Ľahká atletika
Včerajšia predpoludňajšia premiérová olympijská chôdza žien na 20 km sa opäť skončila tak, ako v prípade mužov - úradovaním rozhodcov v samotnom závere. Na posledných štyroch kilometroch diskvalifikovali postupne všetky tri vedúce pretekárky a v cieli sa celkom nečakane tešila v úzadí idúca 24-ročná Číňanka Wang Liping.
V konkurencii 57 pretekárok šliapala v ústraní len dvadsaťročná Zuzana Blažeková šiestu dvadsiatku kariéry ako prvá Slovenka v olympijskej chôdzi vôbec. Na štarte ešte netušila, že bude najťažšia. Páliace slnko a zvýšená teplota v stredu sa postarali o to, že olympijský štart bol pre trnavskú rodáčku a členku UMB B. Bystrica nepríjemným zážitkom. Tretia najmladšia v štartovom poli a pokračovateľka rodinnej tradície po otcovi Pavlovi (štartoval na štyroch OH dovedna sedemkrát) začala tak, ako sa dohodli s trénerom Jurajom Benčíkom, ktorý v Sydney zastupoval jej osobného kouča, zhodou okolností syna Romana. Prvé dva kilometre za 9:39, predposledné miesto. Cieľom bolo predpísané tempo 4:45 na jeden kilometer s možným útokom na osobný rekord. Včera predpoludním však na to v Sydney podmienky neboli. Umiestnením horšia už nebola, postupne išla vpred, aj keď treba priznať, že najmä zásluhou odstúpení a diskvalifikácií. Jej dvojkilometrový medzičas sa totiž neustále zhoršoval, len úsek medzi 14. a 16. kilometrom prešla rýchlejšie ako predchádzajúci. V závere došla Blažeková do cieľa úplne vyčerpaná (posledné dva kilometre až za 11:51) za 1:44:03, chvíľku sa musela na dráhe spamätávať. Pomalšie išla len v premiére v roku 1999 (1:48:58). Znamenalo to 43. miesto zo 45 klasifikovaných pretekárok, sedem vzdalo a päť diskvalifikovali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.