politiku (EPC) v Bruseli to včera uviedol hlavný vyjednávač EÚ so SR Dirk Meganck. "Ak by Slovensko stratilo politickú stabilitu, mohlo by to ohroziť celý prístupový proces," varoval Meganck, podľa ktorého politická a ekonomická stabilita je v procese rozšírenia rozhodujúca.
Slovensko dosiahlo podľa Megancka v uplynulom roku výrazný pokrok, čo sa prejaví aj v novembrovej hodnotiacej správe Európskej komisie (EK). Existuje však mnoho oblastí, v ktorých treba zvýšiť úsilie.
Meganck zdôraznil najmä reformu súdnictva a zmenu ústavy, dôslednú implementáciu vládnych programov na zlepšenie situácie Rómov, boj proti korupcii alebo uplatňovanie zákona o používaní jazykov národnostných menšín. "Komisia už vo vlaňajšej správe privítala, že stratégie (v týchto oblastiach) existujú. Otázkou ostáva, či sa skutočne realizujú," konštatoval Meganck, podľa ktorého bude EK tieto oblasti naďalej pozorne monitorovať.
V prijímaní legislatívy dosiahlo Slovensko tiež veľký pokrok, ale v niekoľkých oblastiach by to podľa Megancka "mohlo byť lepšie". Spomenul pritom poľnohospodárstvo, regionálny rozvoj, životné prostredie a dopravu. Meganck vidí na Slovensku výrazný pokrok aj v ekonomickej oblasti, ktorý vraj komisia v správe ocení. Neprezradil však, či bude Slovensko tento rok označené za fungujúcu trhovú ekonomiku. Vo vlaňajšej správe EK konštatovala, že SR je veľmi blízko k splneniu tohto kritéria a mohlo by ho splniť v priebehu tohto roku.
Európsky vyjednávač so SR upozornil na veľké rozdiely medzi jednotlivými regiónmi na Slovensku a zdôraznil veľkú dôležitosť administratívnych kapacít, ktoré sa stávajú rozhodujúcim faktorom v prístupovom procese. "Zákony nestačí prijímať, ale treba ich aj implementovať a vynucovať," uviedol Meganck. K tomu je nevyhnutný dostatok kvalifikovaného a kompetentného personálu.
Meganck potvrdil, že EÚ podporuje ambície Slovenska dostihnúť v prístupovom procese štáty tzv. luxemburskej skupiny (ČR, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Estónsko a Cyprus) a konštatoval, že SR je "na dobrej ceste". "V Európskej komisii veľmi dúfame, že Slovensko a Česká republika vstúpia do únie v rovnakom čase," uviedol Meganck.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.