Keďže je obvinený za skutky, ktorých sa mal dopustiť ešte v čase trvania nášho manželstva, keď som bola v jeho firme zamestnaná, je pravdepodobné, že budem vypočutá ako svedok. Nemám záujem sa do tejto veci príliš miešať, preto by som chcela vedieť, či aj ako bývalá manželka môžem odmietnuť svedeckú výpoveď?
Zn.: Musím svedčiť proti exmanželovi?
ODPOVEĎ: Podľa § 100 Trestného poriadku právo odoprieť výpoveď ako svedok má príbuzný obvineného v priamom pokolení, jeho súrodenec, osvojiteľ, osvojenec, manžel a druh. Svedok je oprávnený odmietnuť vypovedať aj vtedy, ak by výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe, svojmu príbuznému v priamom pokolení, svojmu súrodencovi, osvojiteľovi, osvojencovi, manželovi alebo druhovi, alebo iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere, ktorých ujmu by právom pociťoval ako vlastnú ujmu. O práve odoprieť výpoveď vyslúchajúci orgán je povinný svedka poučiť.
Zmyslom tohoto zákonného ustanovenia je chrániť svedkov pred ťažkými kolíziami, do ktorých by sa nevyhnutne dostali, keby svojou pravdivou výpoveďou mohli blízke osoby usvedčiť, prípadne seba alebo sebe blízke osoby vydať do nebezpečenstva trestného stíhania. Za spôsobenie nebezpečenstva trestného stíhania treba považovať aj prípad, keď by svedok osobe už stíhanej pre trestný čin svojou výpoveďou priťažil alebo ju usvedčil. Pre iné dôvody, než sú uvedené v tomto § 100 Trestného poriadku, svedok nemôže odoprieť svedectvo, teda nemôže odoprieť výpoveď napríklad preto, že by jemu alebo blízkej osobe mohla vzniknúť majetková ujma alebo hanba.
Ak chce svedok odoprieť výpoveď, musí tomu, kto robí výsluch, oznámiť dôvod odoprenia výpovede. O oprávnení odoprieť výpoveď rozhoduje orgán, ktorý svedka vyslúcha. Ak toto oprávnenie uzná, je svedok povinný vypovedať, ak výpoveď napriek tomu odmietne, možno proti nemu použiť donútenie spočívajúce v uložení poriadkovej pokuty do 50 000 korún. Svedok, ktorý odoprel výpoveď, môže dodatočne vyhlásiť, že svedčiť chce, a v tom prípade môže byť vyslúchnutý.
Z uvedeného je zrejmé, že bývalá manželka, ktorá právoplatnosťou rozvodového rozsudku prestala byť s manželom v príbuzenskom vzťahu, nemá právo svedeckú výpoveď bez ďalšieho odmietnuť. Nie je však vylúčené, že sa môže tohoto práva dovolať napr. z dôvodu, že by svojou svedeckou výpoveďou mohla spôsobiť otcovi svojich detí nebezpečenstvo trestného stíhania a túto ujmu by právom pociťovala ako vlastnú ujmu. Posúdenie tejto otázky príslušným orgánom v trestnom konaní by však záležalo od okolností konkrétneho prípadu.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.