pretože podzemok je nápadne skrútený a tvarom sa podobá stočenému hadovi. Z tohoto dôvodu sa zrejme hadí koreň v dávnejších dobách používal predovšetkým ako liek proti hadiemu uštipnutiu a v stredoveku aj proti moru a úplavici.
Hadovník väčší (Bistorta major S.F.Gray syn. Polygonum bistorta L.) je vytrvalá bylina so silným, mäsitým podzemkom, ktorý je jeden alebo dvakrát stočený. Je tmavohnedý, na lome svetlohnedočervený, mierne sploštený a jemne vráskavý. Vyrastajú z neho podlhovasté, vajcovité až kopijovité stopkaté listy. Listy sú celistvookrajové, alebo jemne vrúbkované, na vrchnej strane tmavozelené, na rube modro- alebo sivozelené. Nevetvené, olistené, priame kvetné stonky - vysoké 50 až 100 cm - sú ukončené hustým klasom drobných, svetloružových, zriedkavo bielych kvietkov. Plodom je trojhranná nažka.
Hadovník väčší rastie takmer v celej Európe, v miernom a severnom pásme Ázie a v severozápadnej časti Severnej Ameriky. Je hojný predovšetkým na vlhkých lúkách v podhorských a horských oblastiach, kde niekedy vytvára husté porasty na brehoch vodných tokov, rybníkov a jazier, ale vyskytuje sa aj na nížine a často aj na rašeliniskách.
Drogou sú usušené podzemky. Zbierajú sa zo starších rastlín v septembri-októbri. Podzemky sa dobre umyjú pod tečúcou vodou, zbavia sa zbytkov nadzemných častí a korienkov. Hrubšie sa pozdĺžne rozrežú a sušia sa na slnku alebo umelým teplom, ktoré nesmie presiahnúť 60 stupňov Celzia. Dobre usušená droga je bez pachu, má silne zvieravú a trpkú chuť, na lome je zrnitá, hnedočervená. Obsahuje triesloviny, flobafén, bielkoviny, škrob, slizy, pektín, bistortovú červeň, kyselinu elagovú a galovú, minerálne látky a i.
Využíva sa pri črevných ochoreniach s hnačkami spojených s krvácaním a pri dyzentérii ako pomocných liek. Pre svoj protizápalový a sťahujúci účinok sa odporúča aj pri rôznych druhoch vonkajšieho a vnútorného krvácania, napr. pri hemoroidoch alebo silnej menštruácii. Ako kloktadlo sa aplikuje pri zápale ďasien, mandlí a hltana. Vo forme obkladov sa používa na zle sa hojace, infikované kožné poranenia a hnisavé vyrážky.
Šálka záparu sa pripraví z jednej kávovej lyžičky drogy. Pije sa 2 až 3 krát denne. Zvonka (na obklady, výplachy a kloktanie) sa používa odvar z 1 lyžice práškovej drogy na pohár vody.
Toxickosť: Pri dodržaní predpísaného množstva sa nevyskytujú žiadne vedľajšie účinky.
Droga hadovníka väčšieho je súčasťou priemyselne vyrábaných prípravkov, napr. GA-FO, Herbadent masážny roztok, Herbadent ústna voda a i.
Autor: Anna Macková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.