Dzurinda ako zastupujúci prezidenti. SDĽ a SOP sa zatiaľ k návrhu stavajú zdržanlivo a odvolávajú sa na ďalšie rokovania, kým SMK mu vyjadrilo jednoznačnú podporu.
"Pred pol rokom sme si mohli všetci robiť nádeje, že hoci zákon nebude prijatý, neznamená to, že páchatelia závažných trestných činov nebudú potrestaní. Okresný súd Bratislava I si vyložil veci tak, že Mečiarove amnestie sú platné, a zastavil trestné stíhanie voči Gustávovi Krajčimu vo veci zmareného referenda," povedal Palko. Obáva sa, že podobný osud možno čakať aj v prípade zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny. Rokovania podľa Palka prebiehajú stále, ale nechce o nich uvádzať podrobnosti, "pretože by to nebolo v prospech hľadania jednotného názoru ústavnej väčšiny".
"Návrh ústavného zákona je v rozpore s niektorými princípmi právneho štátu," povedal poslanec SDĽ a predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Ladislav Orosz. Je prekvapený, že KDH predĺžilo návrh zákona bez skončenia predbežných rokovaní, a považuje to za snahu opäť sa zviditeľniť. SDĽ na rokovaniach navrhlo iný postup vyriešenia tohto problému. "Prostredníctvom ústavného zákona by sme zverili Ústavnému súdu právomoc posúdiť, či Mečiarove amnestie boli alebo neboli v súlade s ústavou. Rozhodnutie o tejto otázke sa teda nedáva do rúk politického orgánu, akým je parlament, ale odbornému orgánu," povedal Orosz. Nevedal však povedať či poslanci SDĽ podporia návrh KDH.
Predseda SOP Pavol Hamžík povedal, že sa o tejto otázke nevyjadrí, pokiaľ SOP nebude rokovať s ostatnými koaličnými poslaneckými klubmi, no podľa neho zatiaľ neboli žiadne rokovania.
"Názor SMK je jednoznačný. Podporíme návrh zákona a dúfame, že aj ďalší koaliční partneri budú k tomu pristupovať tak ako my a KDH," povedal predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bardos.
Podľa Palka s opozíciou o návrhu "asi nemá veľký zmysel rokovať. Ak by sa najväčšia opozičná strana hodlala reformovať, tak by to bola pre ňu ideálna príležitosť". HZDS a SNS však podporu ústavného zákona o zrušení amnestií odmietajú.
Mečiar udelil v roku 1998 amnestie na kauzy zmareného referenda a zavlečenia Kováča ml. O niekoľko týždňov ju v niektorých detailoch poopravil. Po nástupe do premiérskeho kresla Dzurinda Mečiarove amnestie zrušil. Návrh zákona o zrušení amnestií bol v parlamente v marci, no poslanci ho zamietli už v prvom čítaní. Proti nemu boli poslanci SDĽ a SOP.
Autor: ldi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.