Nemeckí vedci z Inštitútu Maxa Plancka pre výskum materiálov vyvinuli nový postup na výrobu diamantov.
V súčasnosti trvá premena uhlíka na drahý kameň veľmi dlho: Výroba diamantu s veľkosťou jeden milimeter by trvala asi desať rokov. Jediný rozdiel medzi uhlíkom a diamantom je v usporiadaní ich atómov. Zatiaľ čo diamanty majú pyramídovú štruktúru, sú atómy uhlíka usporiadané vo voľnej vrstevnatej štruktúre. Jeden zo spôsobov výroby diamantu je vystaviť uhlík extrémne vysokému tlaku. Michael Zaiser a jeho kolegovia si však zvolili inú cestu.
Východiskovým materiálom im bol uhlíkový film, v ktorom je väčšina atómov usporiadaná ako v prípade uhlíka. Takzvané jadro tvoria atómy so štruktúrou ako u diamantu. Tento film bol bombardovaný vysokoenergatickými elektrónmi, ktoré vnikli do atómov uhlíka a dočasne ich vytrhli z atómovej mriežky. Vytlačené atómy sa potom mohli usporiadať do uhlíkovej alebo diamantovej štruktúry.
V určitom teplotnom a energetickom okne prevládalo tvorenie diamantovej štruktúry. Prostredníctvom tohto procesu sa uhlíková časť filmu premieňa rýchlosťou desať miliradtín metra za hodinu na diamant. Podľa Zaisera by tento proces mohlo urýchliť ostreľovanie atómov uhlíka iónmi.
Diamant je kryštalická kocková modifikácia uhlíka, najtvrdší prírodný minerál (tvrdosť 10) a najvzácnejší drahokam. Vznikol kryštalizáciou uhlíka v bázickej magme pri vysokom tlaku a teplote. Aj napriek veľkej tvrdosti ho možno ľahko drviť na prášok. Používa sa ako vrtný a brúsny materiál a v klenotníctve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.