informácie, sa hodí aj na ukladanie počítačových dát. Zakódovanie údajov do DNK spĺňa rovnaké bezpečnostné nároky aké sú kladené na počítačové systémy.
Kapacita DNK ako pamäťového média by vďaka jej malým rozmerom miliónkrát prevyšovala kapacitu bežných počítačových médií. "Zakódovanie informácií do DNK nie je myslené ako konkurencia pre existujúce softvérové kódovacie systémy," uviedol Hilmar Rauhe z univerzity v Dortmunde.
DNK je však vhodná ako ekologicky neškodná pamäť na účely značkovania. Digitálna správa v DNK by sa čítala podobne ako čiarový kód. Prečítať by ju mohol iba ten, kto by mal k dispozícii príslušnú kľúčovú molekulu.
Nemeckí vedci zakódovali krátke správy z DNK ako sled núl a jednotiek, teda ako v bežnom počítači. Informáciu určenú na kódovanie zmiešali s miliardami iných vlákien DNK. Dekódovanie bolo vlastne "hľadaním ihly v kope sena" s pomocou reťazovej reakcie polymerázy, ktorou sa dokazuje DNK.
Spoločný projekt dortmundských a kolínskych odborníkov patrí do veľmi mladého vedného odboru na hraniciach informatiky, molekulárnej biológie a nanotechnológie s anglickým názvom DNA Computing. Tento odbor sa pôvodne zaoberal konštrukciou molekulárneho superpočítača na báze DNK.
Autor: Dortmund/Kolín nad Rýnom (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.