zorganizovali stretnutie s rodinnými príslušníkmi, sympatizantmi a priateľmi. Okrem toho, že SOP- kári si zahrali volejbal, tenis a zaplávali v bazéne, posedeli aj pri poháriku vínka. Pozvanie svojich straníckych kolegov na toto popoludnie prijala aj ministerka privatizácie Mária Machová. Naozaj sa dá skonštatovať, že ministerka Machová je pri športe doma. Aj preto sme rozhovor s ňou začali konštatovaním, že má slušnú kondičku. "Žijem viac zo zásob, ako z nejakého dobíjania. Niekedy som bola naozaj slušne kondične vybavená. Hrávala som hádzanú. Dokonca, ako dorastenky sme to dotiahli do prvej celoštátnej ligy. Boli sme majsterky republiky." Ministerka privatizácie pokračovala tým, že v politike je to ako v športe, ak človek chce dosiahnuť úspech musí to brať poctivo. "Lebo všetko, čo oklamete na tréningu sa vráti tým, že nevyhráte. A myslím si, že sa nevyhráva ani vtedy keď klameme telom pri tých aktivitách, ktoré sa volajú politika." Na našu požiadavku, aby konkretizovala, Machová povedala: "Asi každý kto vstúpi do politiky uzná, že je ľahšie byť v opozícii, ako tam, kde nesiete zodpovednosť. A keď potom odrazu stojíte pred zložitými väzbami, napríklad pri štátnom rozpočte tak naraz zistíte, že to nie je tak, ako ste si to predstavovali. Vrátim sa k športovej terminológii a poviem, že zistíte, že ten tréning mal byť ostrejší a zodpovednejší." Pri tenise, keď sa muži pretekali kto z nich vám bude spoluhráčom, ste s úsmevom poznamenali, že to určite nie je preto, že ste ministerkou, lebo privatizovať už nie je čo, ale že je to preto, že Ste sympatická dáma. Naozaj teda bude ministerstvo privatizácie končiť svoju činnosť? pýtali sme sa. "To čo zostalo na privatizáciu, je už skôr na veľké firmy a na veľkých partnerov. Pretože dnes sa dostať na zoznam záujemcov o privatizáciu nie je ľahké. Chcela by som napríklad spomenúť citlivú otázku s ktorou bojujem a to je privatizácia vodární a kanalizácií. Veď to odborníci od "veľkej a malej vody" tvrdia, že aby vodárne a kanalizácia mohli fungovať vlastným životom a aby aj obce mohli plniť svoje funkcie, musí byť vytvorený celok, ktorý je celkom po stránke ekonomickej aj technickej. Pri ekonomike tu ide o to, aby sa hektoliter vody dal vyprodukovať za relatívne prijateľné náklady pre občana, aby napríklad na východe Slovenska nebol rozdiel rozdieľ v cene vody rádove o sto korún väčší." Machová pokračovala na tému privatizácie poliklinikami. "Minister zdravotníctva Kováč predstavil zatiaľ v hlavných rysoch svoju predstavu privatizácie polikliník a nemocníc. Ide o to, že by sa mali pretransformovať na nový typ organizácie, takzvané neziskové organizácie. Môžu do toho vstúpiť aj samosprávy a tiež miestne subjekty, ktoré prinesú peniaze. Tým by vlastne prestal boj lekárov a aby to čo nazývame tunelovenie nebolo možné."
Ministerka zhrnula svoje slová na tému privatizácie tým, že robili inventarizáciu. "Zostalo nám len 25 štátnych podnikov. Naozaj toho majetku na privatizovanie je málo. My sme sa zaviazali, že privatizáciu dokončíme. To, ale neznamená, že štát potom na sprivatizovaný majetok nebude mať vplyv. Existujú desiatky nástrojov, ako ho možno ovládať a riadiť. Opakujem však, že naozaj je potrebné, všetko čo sa dá sprivatizovať. V našom štáte bude potom už oveľa väčší kľud a sústredíme sa na dôležitejšie otázky, ako sú otázky "dokedy a za čo?" Pri tomto sme sa ministerky Machovej opýtali, že za rok 2000 koľko peňazí prišlo z privatizácie? " 12,4 miliardy korún z privatizácie slovenských telekomunikácií. Z ničoho iného. A školstvo naozaj z týchto peňazí dostalo na opravu zatekajúcich striech a plynofikáciu. Ja sa však tvrdím, že opravovať školy je dôležité, ale o toto si myslím sa má starať štát v rámci svojich ročných rozpočtov. Pretože finančné zdroje z privatizácie sú jedinečné a neopakovateľné. Treba ich využiť na vytvorenie pracovných príležitostí, alebo hoci aj do školstva, veď je tu koncepcia rozvoja vysokého školstva pre 21. storočie. Lebo skutočne príjmy z privatizácie majú byť investíciami do budúcnosti."
Napokon sme sa ministerky Machovej opýtali, či nie je v správe štátu na Slovensku málo žien?" Je. Ženy sú racionálnejšie a konajú úspornejšie, lebo okrem roboty máme ešte rodinu, musíme navariť a musíme to zvládnuť. Keby vo vláde bolo viacej ženských tvári, som presvedčená, že dnes už sme ďalej."
Náš rozhovor sme končili otázkou, že ako členka SOP ako sa pozerá na volebné preferencie tejto strany? "Nie je to pre nás príjemné, ani to len tak neprechádzame. Ale pre našu stranu, ktorá je občianska je najdôležitejšia reforma verejnej správy. A toto nedokážeme urobiť v tomto volebnom období potom sme skutočne premrhali štyri roky. A občania nám to v ďalších voľbách aj spočítajú. Lebo môj názor je taký, že pod pláštikom politiky sa tu vedú rozsiahle diskusie o ničom a toto oddiaľuje konkrétne riešenie. Politici často zabúdajú, že za ich oknami je reálny život. A pre SOP je tu ešte možnosť byť iniciátorom zjednocovania politických strán stredu. Ak sa toto SOP ke podarí tak máme šancu na prežitie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.