kolaudovať dnes, teda v pondelok 2. októbra. Pre náš denník to uviedol predseda Bytového družstva v Prešove Miroslav Sopko. - Podľa jeho slov, bytové družstvo spracovalo v roku 1997 program generálnych opráv striech. Na bytových domoch sú len ploché strechy, ktoré zatekajú a použité materiály boli nevhodné. Tento program prerokoval a schválil aj Útvar hlavného architekta mesta Prešov. Družstvo tu navrhovalo tri spôsoby riešenia opráv striech. Prvým bola výstavba sedlových striech s podkrovným bývaním. Druhým, výstavba sedlových striech bez bývania s tým, že strechy budú mať spády, aby voda po nich stekala, a aby strechy vydržali niekoľko desiatok rokov. Tretí návrh spočíval vo výstavbe spádových striech ľahkými betónmi so sklonom dvoch percent. Podľa predsedu, ak sa na ne položia kvalitné krytiny, tak ich životnosť by tiež mala dosiahnuť vyše dvadsať rokov.
Podkrovné bývanie začalo družstvo výstavbou šiestich bytov na Lesníckej ulici v Solivare. "Výstavba tých, ktoré budeme v pondelok kolaudovať, sa začala v roku 1998," povedal predseda Sopko. "Bude tu 15 bytových jednotiek. Z toho deväť dvojizbových bytov, päť trojizbových a jeden jednoizbový byt. Ich celková plocha je 893 metrov štvorcových. V priemere stál jeden meter štvorcový približne 16 400 korún. Doteraz je obsadených 13 bytov, dva byty sú zatiaľ neobsadené. Vyzvali sme našu členskú základňu, že v prípade záujmu môžu tieto byty odkúpiť. Všetky byty sa predávali do osobného vlastníctva. Ak by nikto z našej členskej základne neprejavil o kúpu týchto bytov záujem, ponúkneme ich na odpredaj aj nečlenom družstva, teda verejnosti."
Zároveň dodal, že tieto byty postavilo Bytové družstvo ako vlastnú investíciu s tým, že to budú byty konkrétnych osôb. Keďže budúci vlastníci plánovali využiť prostriedky Štátneho fondu rozvoja bývania, bolo potrebné konkrétne vlastníctvo konkrétnej osoby.
Výstavba týchto bytov sa v minulom roku pozastavila, keď Štátny fond rozvoja bývania zablokoval ďalšie financovanie. Pokračovalo sa v nej až v tomto roku, keď začali nabiehať financie z fondu.
Zaujímalo nás tiež, koľko finančných prostriedkov bolo potrebných na túto investíciu.
"Rozpočtovaný náklad na celú akciu predstavoval 14,643 milióna korún. Chcel by som zároveň dodať, že okrem výstavby podkrovných bytov, sa celá samospráva uzhodla na tom, že sa začne aj so zatepľovaním celého bytového domu. Prvá etapa bola zateplenie bloku, na ktorú sme získali štátnu dotáciu vo výške 60 percent z celkovej investície. Okrem toho sme tiež urobili nové rozvody plynu v bytovom dome. Zateplenie stálo 4,5 milióna a generálka plynových rozvodov vyše 200 tisíc korún," skonštatoval predseda Bytového družstva Sopko.
Vlastníci bytov za byty už zaplatili a niečo ešte splácajú. V čase, keď bola stavba na rok pozastavená, nastal zlom cien a samozrejme aj inflácia, takže sa zmenili zmluvne dohodnuté ceny. Preto družstvo urobilo dodatky k zmluvám. Podľa Sopka sa však družstvo snažilo tak stlačiť nové ceny tak, že s tým mal dosť veľké problémy aj dodávateľ stavby, ktorým bola jedna michalovská firma.
Vzhľadom k biede, ktorá vládne vo výstavbe bytov, sme sa predsedu Sopka opýtali, či družstvo plánuje výstavbu strešných bytov aj v budúcnosti. "Keďže nastali problémy so Štátnym fondom rozvoja bývania a na základe informácie, že sa fond bude rušiť a že sa zmení spôsob dotovania výstavby štátom, v najbližšom období nepočítame s pokračovaním riešenia opráv striech, práve touto cestou. Bol to však podľa môjho názoru veľmi dobrý spôsob opráv striech, pretože sa tým riešilo nielen zatekanie striech, ale aj zateplenie strechy a celého obytného domu, a tiež bývanie pre ďalších ľudí. Ľudovo povedané, zabili sa tri muchy jednou ranou," uzavrel Miroslav Sopko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.