aby sa oboznámili s problematikou financovania učňovského školstva, ako aj školstva vôbec. Dôvodom prieskumu boli informácie prichádzajúce z Prešovského kraja o tom, že sú tu veľké rozdiely vo financovaní školstva medzi krajmi Slovenska, ako aj v rámci kraja samotného. Poslanci navštívili Stredné odborné učilištia elektrotechnické a stavebné a okrem toho aj obce postihnuté povodňami v roku 1998, ako aj Ústav pre telesne postihnutých dospelých občanov v Prešove. O tom sme už v našom denníku písali.
Po prieskume sa poslanci stretli s novinármi a jedna z novinárskych otázok sa týkala zlučovania škôl, respektíve výberu učebných odborov. Skutočnosť totiž ukazuje, že sa deti učia pre úrad práce. Marián Mesiarik v tejto súvislosti povedal, že "ak tento štát nemá jasnú hospodársku koncepciu, tak potom je ťažké učiť mladých ľudí. Ak pán minister školstva presadzuje, aby sa učilo racionálne a nie pre úrad práce, potom musí aj minister hospodárstva povedať, čo s priemyslom. Vláda musí jasne povedať, či chce podporovať stavebníctvo, poľnohospodárstvo, strojárstvo, alebo ho chce viesť do útlmu. Toto nevieme ani my poslanci od vlády dostať."
Ďalej povedal, že o výbere školy a teda aj budúceho povolania, rozhoduje rodič. Výber povolania sa tak stáva živelný, čo potvrdzujú ich predchádzajúce poslanecké prieskumy. Skonštatoval, že rodič robí hospodársku politiku, keď vyberá povolanie podľa atraktívnosti. Ako príklad uviedol, stavebné učilište v Prešove, kde je záujem o odbor informatiky a počítačové profesie. "Niekto by mohol povedať, že túto otázku vysporiada trh. Zatiaľ však u nás trhový systém nefunguje tak, ako napríklad vo Švajčiarsku, takže tu musíme veľmi dôrazne upozorniť vládu na to, že musí prísť s jasnou koncepciou hospodárskej politiky," povedal Mesiarik.
Upozornil tiež na to, že totálne zavrhnutie plánovania, je hlúposť. Ako príklad uviedol Spojené štáty americké, kde vedia, koľko potrebujú inžinierov, či iné profesie. Sú to síce orientačné čísla, ale vedia sa nimi riadiť a usmerniť. Pripomenul tiež význam potreby profesií, ktorú musia prezentovať zamestnávatelia, podnikatelia, majitelia firiem. Tí by tiež mali povedať, čo potrebujú." Rozhodujúce slovo však musí povedať štát, teda čo bude potrebovať a podporovať," uzavrel poslanec NR SR Marián Mesiarik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.