blížiaceho sa Svetového dňa zvierat Prešovský deň zvierat, spojený s národnou výstavou psov, na ktorej sa predstavilo 774 nie len chlpáčov z celého Slovenska ale i ostatných krajín Európy. Svoje zastúpenie tu majú psy z Čiech, Poľska, Rakúska, Maďarska, Ukrajiny, Juhoslávie, Nemecka.
Ako nás informoval prezident Slovenskej kynologickej jednoty Štefan Štefík, na výstave boli pomerne kvalitne zastúpené domáce národné plemená. 44 slovenských kopovov, 20 československých vlčiakov, 9 slovenských čuvačov, je podľa Štefíka zastúpenie priamo zodpovedajúce druhu výstavy. Potešiteľné je podľa neho aj to, že s národnými slovenskými plemenami sa predstavili aj cudzinci.
Výstava je dá sa povedať ešte v predškolskom veku, má iba štyri. Prvý ročník sa organizoval v Ľuboticiach, pri Prešove ešte len ako oblastná výstava. "Potom sme hneď dostali štatút CAC-ovej výstavy, čiže vyššej a toto je už druhá národná výstava, niečo medzi celoštátnou a medzinárodnou," informovala nás riaditeľka výstavy Viera Staviarská, dodala aj, že je to výstava kde sa udeľujú tituly CAC a "jediná na Slovensku, kde sa udeľujú titul víťaz Slovenska 2000." Na výstave bolo 123 plemien psov. Každý si na nej našiel to k čomu inklinuje. Dominantnú časť tvorili spoločenské a poľovnícke psy. Nechýbali ani strážne, či bojovné. Práve na tie sme sa opýtali prezidenta Slovenskej kynologickej jednoty Štefana Štefíka. Správy o útokoch psov z plemien ako Pitbul, Brazílska Fila, Stardfordshirský teriér, či iných na svojich pánov, alebo náhodných okoloidúcich zaplňujú čoraz častejšie stránky celosvetovej tlače. Prezident Štefík v tejto súvislosti poopravil výraz "bojové" plemeno. Podľa neho je to nesprávne pomenovanie. "Pitbul aj Fila sa narodia ako normálne zvieratá, len človek z nich môže spraviť útočného bojovníka," tvrdí Štefík. Podľa neho sa prípady napadnutia človeka psom stávajú v dôsledku nesprávnej výchovy, "ak ich majitelia k tomu vedú." Pôvodcom útoku môže byť aj porucha povahy, nie je to však v plemene. Na výstave sa tieto psy pohybovali medzi davom návštevníkov bez náhubkov. U žiadneho z nich sme si nevšimli ani náznak agresivity, správali sa tak ako ostatné psy. Prezident Štefík povedal aj to, že prejavy agresivity na takýchto a podobných výstavách veľmi dôsledne sledujú. Každý náznak takéhoto správania môže viesť k diskvalifikácii.
Zaujímavosťou výstavy chlpáčov boli aj naháči. Čínske chocholaté psíky, pobehovali pomedzi svojimi chlpatými súkmeňovcami úplne bez náznaku hanby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.