ojedinelé na východe, zorganizovala Kynolologická záchranná brigáda na Aničke v Košiciach.
Zostava súťažiacich z Košíc, Banskej Bystrice, Popradu a Ostravy, si zmerala sily pri vyhľadávaní osôb, vodnej záchrane, stopách a v obratnosti.
Výkony hodnotil Miroslav Mažari, rozhodca s medzinárodným certifikátom pre IRO - IPOR, z Martinskej kynologickej záchranárskej brigády. Pestrá bola aj zmes súťažiacich plemien: labradorský retriever, veľký bradáč, pudel, novofoundlandský pes a kokeršpaniel. Veľkosť v tomto prípade nerozhoduje.
"Práve malý bradáč kolegu z Martina má na svedomí úspešný zásah, keď označil po zemetrasení v Turecku, živé päťročné dievčatko. Pri pohybe na spadnutých troskách je niekedy rozhodujúca malá váha zvieraťa. Dostane sa totiž na miesta, kde človeku hrozí zosun," vysvetlil Miroslav Mažari.
Niektoré zo súťažiacich zvierat mali už skúsenosti so skutočnými zásahmi. Temperamentný kokeršpaniel Ben, ostravskej majiteľky Pavly Juchalkovej, zasahoval niekoľkokrát pri výbuchu plynu a raz pri zosypanom poschodí obchodného domu.
Ako tvrdí Miroslav Mažari, ide o veľmi dôležitú vec, označiť s istotou, že pod troskami nie je človek. Ak sa pes pomýli, môže to mať tragické následky pri odpratávaní trosiek ťažkou technikou.
Záchranárska brigáda v Košiciach má veľmi krátku históriu, vznikla iba pred dvoma rokmi.
"Ideálne by bolo, aby každý okres mal najmenej troch-štyroch vycvičených záchranárskych psov. Žiaľ, do povedomia verejnosti sme sa dostali, až keď sa stalo nešťastie v Turecku. Nie je to celkom dobre, pretože lepšou reklamou by mohli byť práve športové súťaže, ako je táto," poznamenal Miroslav Mažari.
Pod vedením slovenských záchranárov budú cvičiť aj tureckí psovodi, keďže pred tým v tejto krajine nemali nijakých špeciálnych psov na vyhľadávanie zasypaných ľudí. O ich užitočnosti sa presvedčili až po zemetrasení, ktoré si vyžiadalo stovky mŕtvych.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.