Bratislava - Začiatkom augusta sa na Slovensku skončila prevádzka 159 skládok tuhého odpadu, ktoré nespĺňali ekologické štandardy a fungovali za
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
osobitných podmienok. Odvtedy by všetok odpad mal končiť len na zvyšných 141 riadených skládkach, kde sa dodržiavajú zákonom stanovené ekologické normy.
Uzavretie skládok pre mnohé obce znamenalo, že svoj odpad budú musieť voziť ďalej alebo platiť za uskladnenie viac. V snahe zabrániť vytváraniu divokých skládok Ministerstvo životného prostredia SR preto iniciovalo dohodu medzi zástupcami miest a obcí a prevádzkovateľmi riadených skládok.
"Zásadný význam má sľub prevádzkovateľov, že 3 roky nebudú zvyšovať ceny za uskladnenie odpadu. To poskytuje istú garanciu obciam, že ceny nevyletia hore, pretože po uzavretí osobitných skládok sú napríklad regióny, kde vznikol monopol jednej skládky," povedal Jaroslav Nema, tajomník sekcie životného prostredia ZMOS.
Zároveň sa prevádzkovatelia zaviažu poskytovať obciam poradenstvo pri likvidácii a rekultivácii zavretých skládok.
"ZMOS nemôže priamo určiť obciam, kde by mali odpad voziť, ale môžeme vplývať na svojich členov, a odporúčať, aby uprednostňovali ekologické skládky," povedal Nema.
K dohode pristúpilo zatiaľ 23 prevádzkovateľov skládok. Podľa Elemíra Galoviča, riaditeľa odboru odpadového hospodárstva MŽP týchto 23 firiem tvorí významnú časť z celkového počtu prevádzkovateľov skládok. Väčšinou sú to firmy so zahraničnou účasťou. "Ministerstvo sa podpisom dohody zaväzuje obce aj prevádzkovateľov konzultáciami a odborným poradenstvom. Tiež budeme iniciovať pristúpenie ďalších obcí a firiem k dohode," uviedol Galovič.
Na Slovensku ide v tomto prípad o unikát - dohoda nepredpokladá nijaké sankcie, signantárov bude zaväzovať len dobrá vôľa a ekologické vedomie. Tento typ dobrovoľnej environmentálnej dohody vychádza z odporúčaní a smerníc Európskej únie, zúčastnené strany ňou vyjadrujú svoju zodpovednosť za ochranu životného prostredia. Takmer rok trvajúce rokovania zavŕši slávnostný podpis Environmentálnej dohody o minimalizácii negatívnych dopadov na životné prostredie. V Zichyho paláci v Bratislave ju podpíšu minister László Miklós, predseda ZMOS-u Michal Sýkora a konatelia firiem prevádzkujúcich skládky odpadu.