obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora naznačil, že mlčanie obcí, ktoré by z vyriešenia problému spornej pôdy mali najväčší osoh, vôbec nie je záhadné. V tejto otázke vraj už nejde o vecné argumenty, a tak dávajú ruky preč: "Do tejto hry sa nechceme hrnúť."
Návrhom SDĽ a rovnako aj návrhom SMK majú získať predovšetkým obecné samosprávy. SDĽ sa im snaží časť spornej pôdy venovať, SMK ju chce celú previesť do ich správy. Sýkora tvrdí, že starostov hlava bolieva z iných príčin: "Pôda nie je bytostnou otázkou obcí a miest. Privítali by sme oveľa viac, keby sa riešila reforma verejnej správy, finančné a ekonomické problémy obcí a miest, či transformácia podnikov vodární a kanalizácií."
O problematiku pôdy neznámych vlastníkov sa mestá a obce začali zaujímať až po programovom vyhlásení vlády. Ak sa politici dohodnú, podľa Sýkoru sú pripravené zvládnuť nové úlohy: "Bolo by dosť čudné, keby sme odmietali ponuku."
ZMOS na širšom fóre o tejto otázke v poslednom čase ani nehovorilo. Na IX. sneme ZMOS sa síce diskutovalo o prevode správy pôdy neznámych vlastníkov na obce, čo je myšlienka SMK, ale predmetom politických sporov sa táto otázka stala až po ňom. Teraz sa prezident ZMOS nechcel prikloniť k žiadnej vášnivo diskutujúcej strane: "V tejto etape sa nechceme vyjadrovať ani za, ani proti."
Myslí si, že vecná diskusia o spornej pôde prerástla na získavanie politických bodov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.