na ktorú čakalo 110-tisíc divákov v hľadisku i samotní aktéri OH na ploche ihriska: "Som pyšný, keď môžem vyhlásiť, že toto boli najlepšie olympijské hry v histórii."
Pred štyrmi rokmi v Atlante sa španielsky markíz tejto formulke vyhol, olympiáda na americký spôsob sa po veľkých organizačných ťažkostiach príliš nevydarila.
Sydney prevýšilo Atlantu vo všetkých smeroch a pre budúce olympijské mestá postavilo latku náročnosti veľmi vysoko. Osemdesiatročný Samaranch vyhlásil OH 2000 za najlepšie v histórii s potešením aj z toho dôvodu, že toto boli jeho posledné Hry vo funkcii najvyššieho predstaviteľa olympijského hnutia. A tak ako pred dvoma mesiacmi avizoval pri návšteve v Bratislave, olympiáda v Sydney po vlaňajšej kríze v súvislosti s finančnými škandálmi pri kandidatúre Salt Lake City za dejisko ZOH 2002 priniesla nový vietor pod piatimi kruhmi. A hoci sa ani tieto Hry nezaobišli bez dopingových podvodníkov, v pamäti účastníkov zostanú predovšetkým zásluhou výbornej organizácie, skvelých športovísk, teplou atmosférou a zaujímavých súbojov o medaily.
Najúspešnejšou krajinou sa znova stali Spojené štáty, z kolekcie 300 medailí si americkí športovci vezú domov 39 zlatých, 25 strieborných a 33 bronzových kovov - dovedna 97. Rusi nazbierali 88 medailí, Čína 59 a štvrtá, 19-miliónová Austrália s 58 kovmi je celkom iste najúspešnejším štátom podľa medailí na počet obyvateľstva. Medzi 80 krajinami z celkových 199 na OH v Sydney, ktoré si rozdelili medaily pripadla Slovensku s piatimi medailami (1 - 3 - 1) 38. priečka. Zaslúžili sa o to vodní slalomári bratia Hochschornerovci, Martikán, Minčík i dvojnásobne strieborná plavkyňa Moravcová. Martina na včerajšom ceremoniáli niesla slovenskú vlajku, z našich medailistov ako jediná zostala na OH až do konca. Zábavne ladený program na hlavnom štadióne Australia na záver 17-dňových Hier vyvrcholil grandióznym ohňostrojom v prístave na známom moste Harbour Bridge. O štyri roky sa súboje pod piatimi kruhmi vrátia do kolísky olympijských hier do Grécka. Po najväčšej zábave športovcov na konci milénia zasvietil na tabuli nápis: Good bye Sydney, welcome Atény!
Autor: Ondrej GAJDOŠ, Sydney
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.