ceremónia sa uskutočnila na Námestí sv. Petra v Ríme. Plánované kanonizovanie 87 Číňanov a 33 misionárov čínska vláda pred pár dňami ostro skritizovala a označila ho za falšovanie dejín.
Nových 120 svätcov zahynulo v Číne v priebehu rokov 1648 až 1930, väčšina z nich počas takzvaného povstania boxerov pred 100 rokmi.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí v Pekingu Sun Ju-si ešte v utorok povedal, že väčšina zo 120-člennej skupiny mučeníkov bola "popravená, pretože počas invázie kolonializmu a imperializmu porušovali čínske zákony, alebo sa stali obeťami vrážd, pretože počas tzv.ópiovej vojny, ale aj počas invázie spojeneckých mocností tyranizovali čínsky ľud. Proces svätorečenia, ktorý sa uskutoční presne v deň 51. výročia založenia Čínskej ľudovej republiky, veľmi zraňuje city čínskeho ľudu a dôstojnosť čínskeho národa."
V Albánsku začali komunálne voľby
Tirana (TASR) - V Albánsku sa začali včera komunálne voľby, charakterizované atmosférou nezmieriteľného nepriateľstva medzi jednotlivými politickými tábormi. Podľa údajov ústrednej volebnej komisie je v krajine registrovaných 2 725 190 oprávnených voličov, ktorí majú rozhodnúť o zložení miestnych zastupiteľstiev v 65 mestách a 309 obciach. O viac ako 4 750 poslaneckých kresiel v obecných radách sa budú uchádzať kandidáti približne 30 politických strán a zoskupení.
Na voľbách, ktoré sú organizované s pomocou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa zúčastní okolo 250 zahraničných pozorovateľov, okrem iných aj splnomocnenec USA pre Balkán Robert Frowick. Včerajšie voľby sú považované za dôležitý test pred budúcoročnými parlamentnými voľbami. Vodca albánskej opozície, exprezident Sali Berisha, ktorého pravicovoorientovaná Demokratická strana (DP) získala v posledných komunálnych voľbách pred štyrmi rokmi jasnú väčšinu, odmieta spolupracovať so štátnou volebnou komisiou a vládnucim socialistom na čele s premiérom Ilirom Metom pohrozil, že výsledky volieb neuzná.
Berisha podal demisiu po obrovských nepokojoch, ktoré zachvátili Albánsko po krachu dubióznych finančných spoločností prevádzkujúcich takzvané pyramídové hry.
Dohodli na urýchlení zbližovacieho procesu
Soul (TASR) - Severná a Južná Kórea chcú urýchliť vzájomný zbližovací proces. Na sobotňajšom stretnutí na úrovni ministrov, ktoré bolo tretím od historického kórejského summitu v júni, sa obe strany principiálne dohodli na návšteve v poradí druhého najdôležitejšieho severokórejského predstaviteľa Kim Jong-nama začiatkom decembra v hlavnom meste Južnej Kórey Soule. Podľa sobotňajšieho vyhlásenia soulského ministerstva pre opätovné zjednotenie oboch kórejských štátov je Kim doteraz najvyšším severokórejským predstaviteľom, ktorý navštívi Južnú Kóreu od rozdelenia Kórejského polostrova v roku 1946.
Návšteva Kim Jong-nama, ktorý je z titulu svojej funkcie predsedu prezídia Najvyššieho ľudového zhromaždenia považovaný za skutočnú hlavu severokórejského štátu, má pripraviť pôdu pre návštevu severokórejského vodcu Kim Čong-ila, ktorého očakávajú v Južnej Kórei na jar budúceho roka.
Šesťbodová dohoda medzi oboma kórejskými štátmi predpokladá ďalej urýchlené riešenie problému násilne rozdelených rodín. Podľa nej sa chcú oba štáty ešte v tomto roku dohodnúť na vytvorení osobitných stretávacích miest pre členov postihnutých rodín a na výmene listov. Dohoda zakotvuje ďalej výmenné programy v oblasti vedy a kultúry a organizovanie priateľských futbalových zápasov.
V prvej polovici októbra zavíta do Washingtonu prvý podpredseda Národnej obrannej komisie Severnej Kórey Cho Mijong-nok, ktorý sa stretne s americkým prezidentom Billom Clintonom a ministerkou zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovou. O pripravovanej návšteve informoval v piatok hovorca ministerstva zahraničia Richard Boucher. Ide o doteraz najvyššie kontakty medzi USA a Severnou Kóreou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.