raz, len raz inkasovalo viac ako jeden gól. Žiaľ, pre Američanky - vo finále. Proti Nórkam, ktorým v predĺžení podľahli 2:3. Americké slzy tak kropili trávnik štadióna v Sydney, azda najviac nariekala hráčka číslo deväť. Jej námaha, keďže oba góly spoluhráčky Millbretovej (5. a 90. min.) padli po jej nahrávkach (navyše bola to práve ona, čo rozhodla jediným gólom semifinále s Brazíliou) vyšla nazmar... Tou nešťastníčkou bola Mia Hamm(ová). Jej príbeh je v zornom poli hollywoodskych scenáristov. Bodaj by nie...
***
MT: Príbeh o káčatku...
Najprv sa niekde čľapká škaredé káčatko a potom sa príde predviezť parádna labuť. Andersenovský príbeh do slova a písmena napĺňa práve Mia. Rodáčka z alabamskej Selmy (17.marec 1972) mala v útlom veku pár kilogramov navyše. "Deti na mňa pokrikovali. Mia Hamm, kde máš šunku (ham - v angl. šunka)? To viete, deti," po rokoch sa už Mia nehnevá. Aj keď v piatich rokoch ju to strašne štvalo. Andersenova labuť zapôsobila na kolegov v rozprávke vizuálne, Mia má ,,doklad" o svojej kráse aj na papieri. V roku 1997 ju totiž prestížny magazín People vyhlásil za jednu z 50 najkrajších ľudí sveta. Videli ste už väčší dôkaz satisfakcie? Mia však ostáva skromná. "Krása? Ja krásna nie som!"
MT: Zrod hviezdy
Mia, plným menom Mariel Margaret Hamm(ová), pochádza z rodiny, ktorá sa neustále sťahovala. Otec bol seržantom pri americkom námorníctve. Rodina putovala tam, kde otca prevelili. Alabama, Kalifornia, Texas, Virgínia, Taliansko… Mia všade hrala futbal. Učiteľa mala skvelého - brata Garretta. Toho si Hammovci adoptovali, keď mal osem rokov, Mia mala päť. Garrett bol thajsko-americká sirota. Na Miu mal obrovský vplyv. Sám od rána do večera naháňal futbalovú loptu, Mia, ako to u mladších súrodencov býva, do nej chcela kopať tiež. Problém bol v tom, že Garrett hrával len so staršími chlapcami. A tí Miu medzi seba nechceli: baba a navyše mladšia! Bude len kaziť hru! Hovorí Miina mama: "Garrett však vedel, že jej na tom, aby ten futbal hrala, strašne záleží. On sám mal medzi deťmi veľký vplyv. A tak stále presadil, hoci ostatní hundrali, že hrala aj Mia. Bola šťastná. A my s ňou. A na naše deti, ich spolupatričnosť, sme boli hrdí." V ôsmich rokoch hrala s dvanásťročnými, keď mala štrnásť rokov, dominovala v dievčenskom futbalovom tíme v texaskom Waco.
MT: To je Mia, však?
Tréner tímu Waco John Cossabon čoskoro zbadal, že má v družstve doteraz nevídaný talent. Využil preto svoje kontakty a zavolal priateľovi Ansonovi Dorranceovi. Ten koučoval od roku 1979 tím University of North Carolina (UNC). V rokoch 1985 1994 zas americké reprezentačné družstvo. Ale to už predbiehame… Obaja tréneri sa dohodli na priateľskom zápase. Dajme slovo Dorranceovi: "Ten zápas som prisľúbil, ale neveril som Johnovým rečiam o supertalente." Nakoniec však Waco hostí zo severnej Karolíny privítalo. Dorrance: "Nevedel som o ktorú hráčku ide. Vedel som len, že existuje niekto s menom Mia Hamm. V Johnovom tíme pobiehalo copaté dievčisko, ktoré excelentne nahrávalo, rozohrávalo ako s partesu, akcelerovalo hru a strieľalo jako z kanóna. Tak som sa spýtal naisto to je tá Mia Hamm?" Nemusíme dodávať, že ešte v priebehu sezóny Mia menila dres.
MT: Na vrchole najlepšia na svete!
Na UNC študovala politické vedy. Stala sa reprezentantkou USA, prvýkrát nastúpila proti Číne 3.augusta 1987. Mala pätnásť rokov. V júli vsietila prvý reprezentačný gól proti Nórkam. Akoby symbolicky chcela ukázať, že nadvláda škandinávskeho ženského futbalu jej nástupom končí. Aj skončila, pod vedením a hlavne s exportnými gólmi Mii putovali olympijské zlaté medaily a tituly majsteriek sveta do USA. Mia sa stala najväčšou hviezdou svetového ženského futbalu. Práve ju každoročne vyhlasujú za najlepšiu hráčku sveta. V roku 1994 sa vydala. Vraj rodinná tradícia Christian Corry je pilotom vrtuľníka amerického námorníctva. Aj preto si so svokrom rozumie. Vzali sa symbolicky, po rozpade ZSSR. To sa už vraj v amerických ozbrojených silách dýchalo voľnejšie. Prišli obrovské reklamné zmluvy, giganti amerického a svetového trhu sa predháňajú v ponukách. Pepsi, Pert Plus, Powerbar, Earth Grains, Nike… Aby však všetko nevyzeralo ako v Andersenovej rozprávke…
MT: Cíti, že Garrett je pri nej
Garrett má nevyliečiteľnú chorobu rakovinu kostnej driene. Jeho stav sa zhoršuje. Vo februári 1997 podstupuje operáciu, prvé signály hovoria o jej úspešnosti. Avšak 12.apríla umiera. Lekári tomu povedia: v dôsledku neočakávaných komplikácií. Mia je otrasená. "Bol pre mňa…," začína v jednom z rozhovorov, hlas jej však slabne a prvé slzy sa menia v prudký plač. Po chvíli pokračuje: "Viem, že je stále pri mne. V súkromí i na futbalovom štadióne. Při každom mojom zápase. Stále bol so mnou." Mia vynecháva dva priateľské zápasy proti Južnej Kórey. Potom zakladá nadáciu. Pomenovanú po sebe. A zameranú na podporu mladých športovcov trpiacich Garrettovou chorobou. A ďalej hrá. Strieľa góly, nahráva, láme rekordy. V minulom roku získali po dramatickom finále Američanky ďalší titul majsteriek sveta. Najväčšiu zásluhu na ňom mala Mia. So zlatom zo Sydney sa rátalo akosi automaticky, mala to byť reklamná podpora gigantickému projektu ženskej profesionálnej futbalovej ligy v USA. Zlato chýbať bude, Mia však nie...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.