rozsiahleho ruského trhu, nastali v Jase obrovské problémy s odbytom. Situácia v Jase sa po privatizácii firmy nezlepšovala, až vyústila do jej rozpadu a následného vzniku viacerých spoločností. Materská firma JAS, a. s., je už dva roky v konkurze. To už je minulosť. Aká je súčasná situácia v JAS Export, a. s., ako aj na ďalšie veci súvisiace s touto firmou, sme sa opýtali výkonného riaditeľa Jas Export, a. s., Bardejov Jozefa Štalmacha.
"Naša firma pôsobí na trhu len dva roky. Momentálne vyrábame okolo 1,2 až 1,3 milióna párov obuvi ročne. Zamestnávame približne 1100 ľudí a súčasná situácia v zamestnanosti sa nijako zásadne nemení."
- Myslíte si, že sa vám i naďalej podarí udržať súčasnú zamestnanosť?
"Bol by som zlý manažér, keby som pripustil čo i len myšlienku, že sa to nepodarí."
- Čo pre to robíte, aby sa to skutočne podarilo?
"Už asi rok pôsobí u nás skupina expertov z PHARE, úlohou ktorej je urobiť analýzu, akúsi diagnózu podniku, a zároveň hľadať východiská zo súčasnej ekonomickej, a teda aj finančnej situácie podniku. Ide o konzorcium firiem, v ktorom sú zástupcovia dvoch nemeckých spoločností Commerz Bank a Pohl Consulting, ako aj bratislavskej spoločnosti VMZ. Spolu s nimi pri určovaní finančnej diagnózy našej spoločnosti, hľadáme ďalšie východiská vzhľadom k výrobe a zamestnanosti, respektíve rokujeme s bankami."
- Pri rokovaniach s bankami je snahou JAS Export získať nové úvery?
"Našou snahou je najmä riešiť staré záväzky. Dohodnúť sa s bankami na ich splácaní."
- Spolupráca s konzorciom z PHARE má priniesť napríklad aj strategického investora do vašej spoločnosti?
"Ide o veľmi široký diapazon našich zámerov. Na jednej strane je našou snahou získať strategického zákazníka, ďalej strategického finančného partnera, a napokon keď sa nám podarí získať aj strategického investora, budeme len radi."
- Nie je tajomstvom, že firmy zamerané na výrobu obuvi, majú na slovenskom trhu značné problémy. Najmä preto, že slovenský trh je zaplavený zahraničnou obuvou, zväčša čínskej produkcie...
"Musím povedať, že až 90 percent produkcie umiestňujeme do zahraničia, zväčša do Nemecka. Stratili sme ambície byť úspešnými na slovenskom trhu. Naša firma je veľkovýrobcom obuvi s dennou produkciou 7 až 8 tisíc párov obuvi. Keďže momentálne na Slovensku neexistujú veľkoodberatelia, aby vedeli od nás odoberať také veľké množstvá obuvi aké produkujeme, značnú časť produkcie exportujeme."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.