sa dnes opäť rozbieha, stavia pred vládnu štvorku niekoľko nástrah. Tie ju môžu politicky ešte väčšmi rozkmotriť, ale naopak aj ukázať na priaznivejší vývoj vnútorných vzťahov.
Napätie príde hneď z výkopu, keďže podľa tradície posledných pokusov o zákonodarnú činnosť otázna je samotná uznášaniaschopnosť. Opozícia si už navykla vyhadzovať parlament z prevádzky, ak je daná príležitosť. A či sa tá naskytne, závisí aj od včerapozdnovečerných konzultácií. Ako je totiž v našej milej koalícii pravidlom, spory riešia zásadne na poslednú chvíľu... A ak sa neporiešia, obchádza sa plénum v čase, keď je bod na programe, širokým oblúkom.
Nielen z hľadiska koaličnej (dis)harmónie bude napríklad zaujímavé, či sa dohodli na poľnohospodárskych dotáciach. To je celkom principiálna vec najmä pre daňového poplatníka, ktorému hrozí, že SDĽ a SOP pridajú k vládnemu návrhu zákona o pôdohospodárstve výživné valorizácie. Samozrejme, môžu sa toho dopustiť iba v hlasovacom pakte s opozíciou. Tým by aj statuovali precedens pre všetky ďalšie rezorty - od budúceho roka by inflačné vyrovnávanie subvencií mohol požadovať každý.
Čersto otitulovaná "najlepšia ministerka financií sveta" sa môže chytať za sivú hlavu a spolu s ňou i SDK a SMK. Pravica je tiež dosť proti, aritmeticky však veľa nezmôže. Zostáva len apelácia na posledné zvyšky rozumu a na Migaša, ktorému sa v obnovenom priateľstve s Dzurindom život celkom pozdáva. Fakt je ten, že ak agrolobisti na čele s predsedníčkou pôdohospodárskeho výboru Kadlečíkovou prídavky na družstevníkov presadia, minimálne DS vydá také vyhlásenie, že hospodárske zvieratá tri dni nebudú žrať a odoberú sa radšej dobrovoľne na bitúnok. Ale bez srandy - išlo by o ďalšiu obrovskú trhlinu v koalícii a signál, že pravidlá vzájomnej komunikácie už nemajú žiadnu vážnosť.
Ďalší balvan koaličného sváru pozerá z kauzy straníckej bigamie, na ktorej poriešenie si trúfajú hneď tri návrhy, ktoré sú v konaní na tejto schôdzi. Hoci predlohu HZDS, podľa ktorej by občan mal jednoducho prikázané byť členom iba jednej strany, koalícia už svorne nepodporuje, domáce hádky sa stále vedú o vládnom návrhu, ktorému robí konkurenciu celkom podobný patent SDĽ. Oba hovoria o tom, že politická strana musí pod hrozbou výmazu z registra v stanovách vylúčiť dvojité členstvo. Rozdiel medzi SDK(Ú) a SDĽ je iba v časovom ohraničení platnosti zákona - ľavica aj s SOP stále trvá na tom, aby vstúpil do účinnosti dávno pred 1. januárom 2002, o ktorom hovorí vládna verzia. Čo, z vcelku pochopiteľných dôvodov, by prekážalo najmä premiérovi.
Zásadnú poznámku zaslúži jedna vec: Frontálny útok proti straníckej nevere je s najvyššou pravdepodobnosťou vo všetkých variáciach protiústavný. Ako sme už zopárkrát napísali, byť vo viacerých stranách síce nie je pekné, zakázať to ako mnohoženstvo je však neprípustné, keďže naráža do ústavnej garancie slobody združovania. Mimochodom, o profile a principiálnosti lídrov budúcej SDKÚ čosi napovedá, že v štádiu, kým boli na svete iba návrhy HZDS a SDĽ, o tejto protiústavnosti na plné krky džavotali. Akonáhle sa ale zrodil "kompromisný" vládny návrh, ktorý sa líši od SDĽ jedine v termíne platnosti a záujmom SDKÚ už vyhovuje, Šimko a spol. sa odmlčali. Jediná strana, ktorá v tejto chvíli odmieta všetky tri variácie, zostáva takto DS. Šesť hlasov ale na zablokovanie sotva bude stačiť. Medzi touto a bývalou koalíciou sa takto zotrie ďalší rozdiel, na ktorom si tí terajší tak zakladajú - totiž, že nevyrábajú protiústavné zákony. Keďže ale je táto kauza azda už jediným veľkým mrakom na nebi normalizovaných vzťahov Migaš-Dzurinda, najpravdepodobnejšie sa javí odloženie celej novely o politických stranách až na november.
Napokon, DS sa so zvyškom koaličného sveta pobije v októbri ešte raz - na zákone o praní špinavých peňazí. V zrážke tzv. druhej Langošovej novely s vládnym návrhom však zďaleka nie je také zrejmé, u koho je väčší kus pravdy. Minimálne zaráža, že DS, ktorej tak ležia na srdci občianske slobody vo vyššieuvedenom prípade, k nim pristupuje v tejto záležitosti dosť necitlivo. I táto agenda má celkom svetlé vyhliadky na odklad do novembra - eventuálne bohvie dokedy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.