zastupiteľstvo v júni tohto roku. Na prípravu verejnej súťaže na odpredaj vymenoval primátor komisiu odborníkov a poslancov, ktorá má určiť podmienky transakcie a následne vybrať najvýhodnejšieho kupca. Vedenie mesta odhadovalo, že z predaja lesov by do mestskej pokladne mohlo prísť 2,5 miliardy korún, pričom námestník primátora Boris Farkašovský potvrdil, že sa osobne stretol so zástupcami troch zahraničných záujemcov, ktorí by boli ochotní taký obnos zaplatiť.
"Reálne by bolo a ešte stále je odpredať lesy za 2,5 miliardy korún, no podľa aktuálneho znaleckého posudku sú lesy ohodnotené na 3,5 miliardy korún. Takú cenu nám za lesy nikto nedá, záujemcovia nám to povedali," informoval nás B. Farkašovský, ktorý dodal, že ani on sám ako poslanec by pravdepodobne nezdvihol ruku za cenu 2,5 miliardy, keď posudok je o miliardu vyšší.
"Komisia vypracovala podmienky na vypísanie medzinárodného tendra, ale na základe diskusií sme sa rozhodli preskúmať aj iné alternatívy. Riaditeľ mestskej spoločnosti dostal za úlohu vypracovať materiál, koľko hektárov minimálne by spoločnosť potrebovala mať v správe, aby sme si ako mesto mohli ponechať rekreačné zóny, ktoré slúžia nezištne obyvateľom mesta. Ide hlavne o Čermeľské údolie. Zisk by nebol dôležitý, stačilo by, keby zvládli všetky nevyhnutné činnosti,"vysvetlil Farkašovský.
Podľa jeho slov to neznamená, že mesto upustilo od predaja lesov vcelku, iba sa hľadajú aj iné možnosti, ako by sa mesto mohlo finančne nadýchnúť. Farkašovský pritom poukázal na ústretový postup VÚB, ktorá sa rozhodla prefinancovať pohľadávky mesta voči Inžinierskym stavbám poskytnutím 60- miliónového úveru v tejto výške so splatnosťou do roku 2004, ako aj na záujem Prvej komunálnej banky, ktorá chce pretransformovať dlhy mesta na obdobie 15,20 alebo až 30 rokov.
"Je tu možnosť poskytnúť časti lesov záujemcovi, ktorý chcel naše lesy využívať alpským systémom, to znamená premeniť ich na rekreačno-zábavné parky, vybudovať vleky, sedačky, vyhliadkové veže. Medzi troma záujemcami boli aj bohaté rakúske rodiny, ktoré mali takýto zámer," prezradil B. Farkašovský.
"V súčasnosti pripravujeme materiál, čo by pre ekonomiku spoločnosti znamenalo, keby nám zo správy ubudlo tých 5,5 tisíc hektárov vysoko kvalitných lesov, ktoré sú založené vo VÚB. Druhou alternatívou, na ktorej pracujeme, je odpredaj približne 1700 hektárov lesných enkláv, ktoré ležia separé od ostatných častí a bolo by možné ich odpredať zvlášť,"vysvetlil nám riaditeľ spoločnosti Mestské lesy Ing. J. Tomaštík, ktorého sme včera oslovili.
Obidva alternatívy predložia na budúci týždeň komisii.
Uznesenie mestského zastupiteľstva však jednoznačne hovorí o zámere predať lesy s podmienkou, že budú predané vcelku. Ak by sa vedenie mesta, resp.komisia nakoniec rozhodla odpredať len určité časti, zastupiteľstvo bude musieť zrušiť júnové uznesenie a prijať nové. Lesní odborníci sa však už pred schvaľovaním zámeru nechali počuť, že ak sa mesto predsa len rozhodne lesy predať, má tak urobiť vcelku, aby sa nestalo, že bohatí kupci rozoberu najlukratívnejšie hrozienka s dobrou výťažnosťou a mestu zostanú na krku územia ekonomicky nezaujímavé ako sú prírodné rezervácie, príp. lesy slúžiace ako pôdoochrana.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.