Korzár logo Korzár

Pribudla nám nová metla ľudstva - počítačová

Košice - "Metlou ľudstva" už po desaťročia nazývame alkohol. S dobou kráčajúci jedinci si však určite uvedomili, že sortiment vymetacích nástrojov

nášho plemena sa rozšíril. Drogy, cigarety, hracie stroje, počítačové hry... Navyknúť si na ne nie je ťažké, väčším problémom je zaradiť spiatočku. Patologickú, respektíve chorobnú závislosť odborníci definujú ako "opakovanie činnosti bez racionálnej motivácie, škodiacu vlastným záujmom nositeľa a záujmom iných ľudí".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Novým fenoménom v tejto oblasti je internet. V súčasnosti je bezproblémový chod mnohých organizácií a inštitúcií nepredstaviteľný bez spomenutého objavu 20. storočia. Tak ako, koniec-koncov, každý z vynálezov ľudstva, ale ukrýva aj nebezpečenstvá. Môže sa totiž stať pre niektorých jedincov hrozbou. Predstavte si, že prídete zo školy či z práce domov a hneď sadáte k počítaču. Keď ste so svojím "priateľom", nepotrebujete jesť, piť, nechýbajú vám skutoční priatelia, nekomunikujete s okolím. Nestíhate si plniť bežné povinnosti alebo prípravu do školy. Dokonca aj niekoľko hodín spánku, keď nemôžete sedieť pred obrazovkou a surfovať v elektronickom mori, je pre vás ťažkou skúškou sily vôle. Čoraz intenzívnejším venovaním sa činnosti, ktorá vám prináša alebo prinášala radosť, sa nezadržateľne blížite k hranici, po prekročení ktorej sa stanete patologicky závislým.

SkryťVypnúť reklamu

Počítač a internetové pripojenie zatiaľ na Slovensku nie je štandardným vybavením domácnosti. Preto u nás problém nie je taký rozšírený ako v najvyspelejších krajinách sveta. Expanzia internetu je však otázkou niekoľkých rokov.

Vzhľadom na to, že na Slovensku sa ešte prípad pacienta chorobne závislého na internete nevyskytol, odborníci z oblasti psychiatrie sa tomuto problému zvlášť nevenujú. Zaujímalo nás však, ako by sa postupovalo pri liečbe pacienta s diagnózou: internetová závislosť.

"Najskôr je potrebné zhodnotiť, či skutočne ide o patologickú závislosť, alebo sa človek len intenzívne venuje svojmu hobby. Ak už ale návyk negatívne zasahuje do jeho života, neplní si bežné povinnosti, klesá jeho výkonnosť v zamestnaní, prípadne má poruchy spánku, je podráždený, nervózny, má depresívne nálady, ide o patologickú závislosť," dozvedeli sme sa od odborníkov z Psychiatrickej kliniky FNsP na Triede SNP v Košiciach. "Tieto príznaky sú veľmi podobné ako pri patologickom hráčstve, terapia by teda zrejme bola postavená na skúsenostiach z tejto oblasti. Pokiaľ ide o proces liečby, možno zvoliť jednu z dvoch možností. Ambulantná - formou konzultácií, alebo v prípade, že porucha je natoľko závažná, že človek sa napriek všetkej snahe a vlastnému úsiliu nevie zbaviť problému, je liečba spojená s hospitalizáciou na klinike. Niekedy sa pacientom podávajú aj farmaká na zmiernenie vyššie spomenutých príznakov a stabilizáciu centrálneho nervového systému. Vždy však v kombinácii s psychoterapeutickými postupmi."

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa patologickému hráčovi podarí vyhrať boj so závislosťou, môže sa zdržiavať v prostredí, kde s automatmi do styku nepríde. Podobne, fajčiar po odvykacej kúre nemusí už vziať do ruky cigaretu. Bývalý alkoholik sa môže vyhnúť tomu, aby po liečbe privoňal k poháriku. Je však utópiou myslieť si, že bude možné sa izolovať od internetu, ktorý sa stáva neodmysliteľnou súčasťou práce takmer vo všetkých odvetviach hospodárstva...

Opäť odborné vysvetlenie: "Veľmi mimoriadne sa u niektorých ľudí, ako sú tuhí fajčiari, alkoholici, patologickí hráči, pripúšťa požitie kontrolovaného množstva návykovej látky alebo kontrolované množstvo času stráveného pri návykovej činnosti. Napríklad u alkoholikov je to takzvané kontrolované pitie. Teoreticky, vzhľadom na fakt, že u nás sa podobný prípad ešte nevyskytol, by bolo možné určiť čas, napríklad štyri až päť hodín, ktoré by daný pacient strávil na internete. Otázka kontrolovaného množstva je však veľmi individuálna, každý prípad je nutné posúdiť osobitne. Závisí to aj od štádia závislosti, v ktorom sa človek nachádza. Teda, či už je potrebná liečba na klinike, alebo pacient príde v počiatočnom štádiu, kedy je ešte do istej miery schopný kontrolovať svoje správanie."

SkryťVypnúť reklamu

Neodškriepiteľným je fakt, že veľmi malé percento ľudí sa rozhodne vyhľadať pomoc psychiatra alebo psychológa. Je to spojené so spoločenskými predsudkami jednoducho odpísať jedincov s problémom tohto typu. Odborníci z praxe len potvrdili, že: "Každý sa snaží riešiť svoju situáciu sám, pritom je návšteva psychológa alebo psychiatra, obrazne povedané, ako návšteva zubára, keď vás bolí zub. Ľudia by mali vedieť, že psychiater je lekár prvého kontaktu, a teda nie je potrebné mať odporúčanie internistu. Lekár prvého kontaktu - to znamená, že človek si môže telefonicky dohodnúť stretnutie a sám si vybrať svojho lekára. V Košiciach sa patologickému hráčstvu a podobným závislostiam nik špeciálne nevenuje. Malé oddelenie je v Banskej Bystrici a v zariadení na Prednej Hore sa tiež zaoberajú problematikou patologického hráčstva. Pri prvom kontakte však každý psychiater zhodnotí stav pacienta a je schopný odporučiť mu ďalší, pre jeho prípad najvhodnejší postup."

Ako sme sa ďalej dozvedeli, ohrozenejšie nielen pri internetovej závislosti, ale návykoch všeobecne sú mladšie vekové skupiny. Násťroční, ktorí sú veľmi ľahko formovateľní, ovplyvniteľní, prispôsobiví a radi skúšajú nové veci.

Na vybratých respondentoch sme zisťovali, aká je súčasná situácia u nás. Je však potrebné upozorniť, že išlo o ľudí, ktorí majú bezproblémový prístup k internetu a pravidelne ho využívajú.

Saša (22), absolventka bakalárskeho štúdia na Technickej univerzite - K internetu som sa prvýkrát dostala na strednej škole, asi pred šiestimi rokmi. Neskôr som mohla používať internet v práci popri škole. Zo začiatku som ho využívala na vyhľadávanie informácií, neskôr mejly a chatovanie. Ako zdroj informácií sa mi osvedčil pri písaní diplomovky. Najviac času som pri počítači strávila asi práve v období písania diplomovky. Teraz sú to v priemere asi tri hodiny týždenne.

Kristína (19), študentka Technickej univerzity - Popri škole pracujem, prístup mám teda nielen v škole, ale aj v práci. Najskôr som internet používala na mejlovanie, potom aj chat, a vtedy som trávila na nete aj štyri hodiny denne. Teraz chatujem len so známymi, ktorí sú dlhodobo preč, tak, že si presne dohodneme hodinu, kedy sa stretneme. Mám však pomerne málo času, takže teraz ho používam predovšetkým na vyhľadávanie informácií. Týždenne mi internet zaberie asi dve hodiny času.

Pavol (28) a Radoslav (29), súkromní podnikatelia - S internetom prichádzame do styku v práci. Používame ho na hľadanie informácií, mejl, chat, mp3, holé baby a iné zabíjanie času. Ale to hlavne po pracovnej dobe.

V porovnaní s obdobím, keď sme s internetom začínali, sa čas, ktorý surfovaním trávime teraz, zvýšil dvestonásobne. Predtým to bol len chat a mejly, teraz využívame všetko. Týždenne strávime na nete asi dvadsať hodín.

Marek (25), právnik - Internet som prvýkrát použil s cieľom vyhľadávania informácií. Končil som školu a pozeral som si pracovné ponuky. Neskôr to bol aj mejl, aby som ostal v kontakte s priateľmi, ktorí odišli za prácou do iných miest a aj iných krajín. Priemerne som napojený približne šesť hodín za týždeň.

Zdá sa, že ľudia v našej krajine zatiaľ poznajú mieru v surfovaní. Pravdepodobne ale ani srdce Európy neobíde spoločenská choroba vyspelých krajín - závislosť na internete. Stačí, ak sa "PC-čka" udomácnia v slovenských príbytkoch. Lebo "s jedlom rastie chuť".

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 22 078
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 476
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 615
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 406
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 721
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 248
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 737
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 541
  1. Timotej Opálek: Mumford & Sons - Rushmere
  2. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  3. Eva Záhorská: Katastrofa menom Slintačka a krívačka
  4. Aleksander Prętnicki: Bratislavský Expres - Vlna tieňov
  5. Adrián Néma: Kde zmizla láska?
  6. Dušan Piršel: Vojna je ničota a strata ľudskosti
  7. Ondřej Havelka: Nahé dredaté krásky, ultimátní svoboda a posvátné konopí. Rastafariánství v JAR
  8. Ján Škerko: Sedem minút v nebi. Čo sa to včera stalo
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 918
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 398
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 554
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 747
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 549
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 11 809
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 167
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 793
  1. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  2. Tupou Ceruzou: Businessman
  3. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  4. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  5. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Timotej Opálek: Mumford & Sons - Rushmere
  2. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  3. Eva Záhorská: Katastrofa menom Slintačka a krívačka
  4. Aleksander Prętnicki: Bratislavský Expres - Vlna tieňov
  5. Adrián Néma: Kde zmizla láska?
  6. Dušan Piršel: Vojna je ničota a strata ľudskosti
  7. Ondřej Havelka: Nahé dredaté krásky, ultimátní svoboda a posvátné konopí. Rastafariánství v JAR
  8. Ján Škerko: Sedem minút v nebi. Čo sa to včera stalo
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 918
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 398
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 554
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 747
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 549
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 11 809
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 167
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 793
  1. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  2. Tupou Ceruzou: Businessman
  3. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  4. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  5. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  8. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu