predstavenstva Vladimír Fruni. Po nedávnom navyšovaní základného imania, kedy člen predstavenstva Marián Šebeščák získal v spoločnosti 23,6-percentný podiel, jeho výška dosiahla 1,5 miliardy korún, pričom zatiaľ bola splatená tretina prostriedkov. Zvyšný podiel vlastní samotný V. Fruni.
Cieľom pre tento rok bolo znížene straty o 15 percent," vyhlásil V. Fruni. "Skutočnosťou je, že sme ju znížili o dve tretiny. Za prvých osem mesiacov tohto roku vykazujeme stratu na úrovni 370 miliónov korún. Vlaňajší rok bol pre nás rokom investičným, kedy investície predstavovali trojnásobok v porovnaní s rokom predchádzajúcim."
Do nehmotného investičného majetku Horizont investoval 130,4 milióna korún, do hmotného investičného majetku 515,6 milióna Sk a do finančných investícií 1,561 miliardy Sk. "O stabilite našej podnikateľskej skupiny svedčí, že nemáme žiadne podlžnosti voči poisťovniam, fondom, daňovým úradom ani voči veriteľom," poznamenal V. Fruni. Horizont koncom minulého roku zamestnával takmer tisíc zamestnancov, primerná hrubá mzda predstavovala 25 805 korún.
Portfólio podnikateľských aktivít Horizontu je viac než pestré. Najznámejšou je nebanková inštitúcia B. M. G. Invest, s. r. o. Firma Horizont vlastní tiež zmenárne, stávkové kancelárie Gól a Horizont, investičnú spoločnosť Technoinvest operujúcu v oblasti podielových fondov, podiel v Poisťovni Tatra, realitku, mediálnu agentúru Profi Media Trade či predajňu automobilov Hummer Slovakia. Spoločnosť sa angažuje aj na mediálnom poli - má pod kontrolou Rádio Východ, Rádio Koliba, TV Tatry, TV Global, TV Komplet, Profit, Lišiaka či motoristický mesačník Off Road. Má tiež hracie stredisko Horizont Bingo a audiotextové služby. Horizont je 93-percentným akcionárom aj v spoločnosti Tatra-Thermál Poprad, ktorá plánuje zriadenie termálneho kúpaliska.
Horizont preniká aj na zahraničné trhy, zriadil napríklad sieť 40 stávkových kancelárií v Rumunsku. Odkúpili tiež 51 percent chorvátskej firmy, ktorá získala licenciu na prevádzkovanie stávkových kancelárií. V pláne je otvorenie prvých štyroch. Tento mesiac je tiež plánované otvorenie filiálky v Argentíne, ako aj príprava joint venture, teda spoločného podniku na výrobu autobusov s anglickým partnerom.
Čo sa týka Poisťovne Tatra, v súčasnosti Horizont vlastní 34 percent jej akcií. Konatelia Horizontu sa usilujú o navýšenie základného imania smerujúce k získaniu rozhodujúceho podielu v poisťovni.
S cyperskou bankou Cyprus Popular Bank, po transformácii známou pod názvom Laiki bank, ktorá spadá pod Hongkong Shangai Bank, rokujú o pomoci pri získaní postavenia v Dopravnej banke. "Na Cypre existujú okrem tzv. off shore firiem, teda spoločností operujúcich v oblastiach daňových rajov, aj reálne firmy a táto banka je takouto reálnou, čoho dôkazom je, že ju akceptuje aj Národná banka Slovenska," zdôraznil Fruni.
Poznamenal, že Horizont sa necíti byť natoľko silný, aby sám kapitálovo vstúpil do tejto banky, ktorá bude potrebovať silné navýšenie základného imania, ale chcú cyperskej banke pomôcť získať ju. Na oplátku očakávajú, že táto banka bude následne podporovať ich investičné zámery.
Najsledovanejšie po krachoch mnohých nebankových inštitúcií sú aktivity B. M. G. Invest a tak nás zaujímalo, akú sumu predstavujú vklady od občanov a ako sú ich vklady chránené. "B.M.G. má asi stotisíc živých klientov, vklady sa pohybujú na úrovni 3,5 miliardy korún. Chránené sú aktívami materskej firmy vo výške 2,6 miliardy korún a likvidnými prostriedkami vo výške zhruba jednej miliardy," vyhlásil V. Fruni. Predpokladá, že ich podiel na trhu nebankových inštitúcií predstavuje asi 60 percent. S klientmi majú uzavreté zmluvy o pôžičke aj tichom spoločenstve. Na rozdiel od príslušného znenia Obchodného zákonníka zmluvne môžu mať klienti ukotvenú klauzulu, podľa ktorej sa nemusia podieľať na strate spoločnosti. Ako vyplácajú klientov, keďže je firma v strate? "Vyplácanie prostriedkov sa uskutočňuje priebežne zo ziskových činností niektorých našich spoločností," znelo vysvetlenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.