situácie s predkladaním projektov na infraštruktúru a nájomné byty. Hodnotili tak druhé kolo žiadostí o finančnú podporu projektov, ktoré Prešovský kraj opätovne nenaplnil. Následne sme Milanovi Ambrózovi, zástupcovi prednostu Krajského úradu Prešov na túto tému položili niekoľko otázok.
V čom je hlavným problém?
- V tom, že obce nemajú voľné peniaze a preto neinvestujú ani do výstavby bytov ani do inžinierskych zariadení. Finančná dotácia totiž pokrýva náklady iba z časti. Ak samosprávy nemajú vlastné zdroje, táto forma pomoci ich nemotivuje. Ukazuje sa, že je to problém celoslovenský. Do termínu, ktorý sme práve uzavreli, prišli z jednotlivých okresných úradov požiadavky na infraštruktúru v celkovej výške 69 miliónov 460-tisíc korún. Je to približne 70 percentné využitie možností čo máme. Prešov požiadal o vyše 21 miliónov korún, Levoča o14 miliónov korún, Vranov nad Topľou dal projekty na 10 miliónov korún a Kežmarok na 7 miliónov Sk. Paradoxom je, že najchudobnejšie okresy, kými sú Stará Ľubovňa, Stropkov, Snina, Medzilaborce nepredložili ani jednu žiadosť. Zdá sa, že je to začarovaný kruh.
Je situácia lepšia aspoň v projektoch na nájomné byty?
- Tu sa nazhromaždili požiadavky za 26 miliónov 612-tisíc korún. Ukazuje sa, že kritériá sú niekedy také tvrdé, že ich samosprávy ani nemôžu splniť. Proces podávania požiadaviek je otvorený. Ak sa starostom vytvoria možnosti, stále môžu požiadať cez okresné úrady o túto formu podpory, prakticky toto platí až do konca roka.
A projekty na regionálny rozvoj?
- Štátny limit bol vyčerpaný. Pre okresy sme schválili sumu vo výške 55 miliónov korún. Tu záujem dokonca prevyšuje rozpis o 15 miliónov korún. Ale okresy mohli podporiť len tie firmy, alebo malých podnikateľov, ktorí majú výrobu a boli zosúladení s operačným regionálnym programom. Ukazuje sa, že týmto by sa mohlo vytvoriť okolo 500 nových pracovných miest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.