o ostrahu Jadrovej elektrárne Mochovce (JEMO). Slovenské elektrárne, prevádzkovateľ a v zastúpení štátu vlastník oboch jadrových elektrární na Slovensku, totiž cez víkend oznámili, že odstupujú z rokovaní s firmou Dynasty.
Toho, že kto tu je viac v práve, je naozaj ťažké sa dopátrať. Médiami i kuloármi lietajú úplne rozporuplné informácie. Zrejmé je toľko, že dve vplyvné vnútorkoaličné zoskupenia, jedno s centrom v Dozornej rade SE a na ministerstve hospodárstva, druhé s prevahou v predstavenstve SE, pretláčali svojich "koňov". Ten prvý, G-5, má údajne "proklatě" blízko k SDĽ, ktorá, ako je notoricky známe, získala Slovenské elektrárne ako veno pri porcovaní štátu v rámci koaličných dohôd. "Esbéeska" Dynasty zasa chráni životy a majetok pánov zo Slavie Capital - stopa teda vedie k SDKÚ.
Výsledkom zrážky záujmov je, že po tom, čo teraz elektrárne zastavili rokovania o zmluve s Dynasty, zostala JEMO bez profesionálnej ostrahy. To by sa dalo spokojne kvalifikovať aj ako bezpečnostné ohrozenie štátu. Hovoríme totiž naozaj o JADROVEJ elektrárni. Fakt, že prácu prevzala dočasne regulárna polícia, by nemal nikoho upokojiť. Ak je to totiž také jednoduché, otázka potom znie, prečo musia byť na ostrahu najímaní zvlášť cvičení profíci. Ale môžeme ísť na vec aj z opačnej strany: Ak je pravdou, čo tvrdí generalita elektrární, teda že polícia tieto úlohy zvládne rovnako dobre, tak by nás malo pekelne interesovať, v koho záujme ťažko stratové štátne SE (zaťažené zvlášť úvermi na Mochovce) doteraz mastili desiatkami miliónov ročne vrecká súkromných firiem. Je to klasické buď-alebo: Buď sme vydaní na milosť-nemilosť teroristom, veď dva jadrové reaktory nemajú kvalifikovanú ochranu, alebo sa nič nedeje, ale vtedy sa peniaze občanov vyhadzujú na zbytočnosti.
Dynasty, ktorej ušiel (zatiaľ) kšeft, sa cíti byť v práve. Vzala si už úver - samozrejme od Slavie Capital - ktorý bol viazaný na získanie zákazky a svoje momentálne straty odhaduje na 4 milióny. Na strane druhej, táto firma bola priamo vybratá po tom, čo v konkurze PREHRALA. Výberové konanie vyhrala práve spoločnosť G-5, ktorá už dovtedy mala kontrakty na ostrahu oboch jadroviek - Mochoviec i Bohuníc. A teraz pozor: Konkurz na poskytovanie dozornej a strážnej služby vypísali SE z toho dôvodu, aby DIVERZIFIKOVALI stráženie oboch nukleárnych objektov. Ak bolo ale cieľom konkurzu rozbiť monopol G-5 (voči ktorému, mimochodom, sa Protimonopolný úrad dodnes neohradil), ako mohli vziať G-5 do toho konkurzu, ktorého účelom bolo G-5 jednu zákazku zobrať??
Slovensky špecifickú šťavu nalievajú do sporu informácie, podľa ktorých je skutočným dôvodom odstúpenia SE od rokovaní skutočnosť, že vedenie Dynasty je naložené ľuďmi s eštébáckou či siskárskou minulosťou. Pokiaľ by naozaj tu bol pes zakopaný, dá sa iba žasnúť, s akou "brizanciou" postupujú zodpovedné orgány pri získavaní takýchto "strategických" informácií. Podmienka neúčasti v tajných službách - ak má byť prekážkou - mohla byť predsa súčasťou konkurzných podmienok. Ak nebola, ktosi veľmi konkrétny za "nedopatrenie" nesie zodpovednosť.
Eštebácka ulička však bude skôr iba zvodnosťou pre hlúpych. Aby sme tomu viac uverili, museli by byť politické väzby a konexie oboch súperiacich firiem predsa len čosi menej viditeľné. Fakt je jeden: Keby sa tu permanentne nenadraďovali skupinové záujmy nad záujem verejný a naši politici boli menej lobisticky ovplyvniteľní, tejto kauzy by sme zostali ušetrení. A čo je ešte podstatnejšie - aj stráženie bezpečnostne mimoriadne chúlostivých objektov by nás vyšlo, dosť pravdepodobne, o čosi lacnejšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.