časti našej krajiny tuzemským a zahraničným turistom. Nápad na vytvorenie takejto trasy, skrsol v hlavách pracovníkov hutníckej fakulty TU v Košiciach, Slovenského technického múzea v Košiciach a Slovenskej hutníckej spoločnosti, už pred niekoľkými rokmi. Založili spoločné združenie a podľa podobných už fungujúcich projektov zo zahraničia vypracovali vlastný. Ide najmä o tri trasy na východnom Slovensku. Napriek skvelej dokumentácii, je momentálne výstavba železnej cesty v nedohľadne.
"Dali sme dokopy projekt v rámci CBC, čiže Phare projektov spolu s Maďarskom. Cesta totiž vedie cez mnohé štáty Európy a je súčasťou európskych projektov," informoval nás jeden z otcov nápadu, Doc. Ing. Gabriel Kunhalmi, CSc. Aby sa vôbec do projektu mohli zapojiť, museli zložiť desať percent z požadovanej sumy, ktorá je necelé 2 milióny ECU.
"Tieto financie nám poskytla VSŽ, a. s. V našom zámere nás podporil aj krajský úrad, ale pred necelým mesiacom, projekt na úrade vlády zamietli. Je to pre nás veľmi smutné a nepochopiteľné. My sme už totiž začali spolupracovať s regionálnym maďarským združením Borsód Abany Zemplen. Na túto oblasť sa má slovenská vetva železnej cesty napojiť. Je to v rámci cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom," netajil sklamanie G. Kunhalmi. Ako nám prezradil, osobne napísal list podpredsedovi vlády pre Európsku integráciu Pavlovi Hamžíkovi, v ktorom ho upozornil na dôležitosť projektu, ktorý je zároveň súčasťou Európskej únie. Slovensko už pred dvoma rokmi prijali v rakúskom Waidhofene do celoeurópskeho projektu Železnej cesty a začiatkom septembra sme sa začlenili aj do komisie pre železnú cestu pri EÚ. G. Kunhalmi nestráca nádej a verí, že do 1. decembra, vláda prehodnotí svoje negatívne rozhodnutie, aby od januára budúceho roku, mohli žiadať o pridelenie prostriedkov na dobudovanie cesty z fondov CBC.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.