Korzár logo Korzár

Policajti svojich miláčikov na drogy neučia, iba navádzajú

Košice - V poslednom období sa toho v médiách dosť popísalo o našich štvornohých priateľoch. Psov možno brať z rôznych pohľadov, no takmer v celej

Európe v súčasnosti kulminuje problém s bojovnými plemenami havkáčov. Tie už pomaly na dennom poriadku šarapatia. V podstate z momentu na moment už neraz dokázali dokonca aj zabiť človeka. V okolitých krajinách sprísňujú kompetentní legislatívci pravidlá hry. Týchto nebezpečných psov jednoducho zakazujú a ich majiteľov čaká za nerešpektovanie zákona tvrdý postih. Nie je však pes, ako pes. Existuje totiž kategória, v ktorej sú naši štvornohí kamaráti, naozaj kamarátmi. A najmä v celospolečenskom ponímaní dokážu byť maximálne užitoční. Policajná kynológia, - lebo o nej je reč, - je akýmsi špecifikom, ktorá zastrešuje práve spomínanú kategóriu psíkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tí vedia byť síce takisto hrozivo nebezpeční, ale iba voči tomu, kto si to zaslúži. V tejto súvislosti sme načreli hlbšie do "psej farmy" mužov zákona. Porozprávali sme sa z naslovovzatým odborníkom kpt. MVDr. Valentínom Semanom, ktorý má niekoľkoročné skúsenosti v tomto smere a zároveň je hlavným kynológom Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach.

V brandži sa hovorí, že psovod je dobrý vtedy, ak ho pes uhryzne aspoň trikrát. Keď sme sa so spomínaným kynológom prednedávnom stretli, bol pohryzený o jeden krát menej. Teda, už mu k "psej maturite" veľa nechýba... Muž, ktorý štvornohé huňaté stvorenia priam miluje, nám ochotne porozprával zaujímavé zákutia okolo psov, ktorý dokážu minimálne toľko ako preslávený Rex.

SkryťVypnúť reklamu

Čuch je ich pýchou

Organizovaný zločin má svoje chápadlá už takmer v každej oblasti života. Narkomafia, výpalníci a iní nebezpeční delikventi strpčujú život občana pomaly na každom kroku. A tam kde končia ľudské schopnosti a danosti, začína pes.

"Áno. Neraz je to tak, že jeden pes dokáže urobiť väčšie množstvo užitočne kriminalistickej práce, ako piati policajti," podotkol psovod, ktorý v zbore pôsobí už desať rokov. V Košiciach však len zhruba rok. "Poznám problematiku menších okresov, ako aj Košíc, ktoré sú určitým špecifikom," poznamenal na margo svojej odbornej praxe a následne začal približovať život medzi policajnými psami.

"V októbri minulého roka došlo ku reorganizácii riadenia policajného zboru, Košice sa rozdelili na dva okresy plus okolie," spomenul najskôr technické náležitosti a pokračoval: "Zastrešujeme kynológiu v rámci celého košického kraja. Keď sme vyzvaní, a je potrebný psovod, štartujeme," vysvetľoval, zatiaľ čo okolo nás sa v jeho pracovni tmolil 6 ročný nemecký vlčiak Bak s dobrým nosom na výbušniny.

SkryťVypnúť reklamu

"Oddelenie služobnej kynológie KR PZ sa okrem iného zaoberá špeciálnymi pachovými prácami. To znamená, že psy robia aj vyhľadávanie výbušnín. No nielen to. Omamné látky, či nezvestní nebožtíci sú takisto predmetom úkonov na ktoré sú naši psi cvičení."

V tejto súvislosti existujú rôzne spôsoby práce so psom, ktorá sa svojou náročnosťou vyrovná aj zamestnaniu bojového pilota. "Ide predovšetkým o metódy pachových konzerv. To sa deje, keď sa porovnáva pachová vzorka z miesta činu s podozrivou osobou," tvrdí kpt. Seman a upresňuje: "Z miesta činu zoberieme pach. Máme podozrivú osobu a dôjde k porovnaniu. Pes buď osobu identifikuje, respektíve podozrenie vylúči. Pri pachových prácach pes vypracuje stopu vo frekvencii (chodník, cesty), či v teréne (polia).

Všetko však závisí od okolností, ktoré na zanechanú pachovú stopu vplývajú. Jej čerstvosť je daná napríklad aj počasím. Čím je vlhkejšie a chladnejšie, tým sa stopa dlhšie a kvalitnejšie uchová na mieste pohybu podozrivého," vysvetlil kpt. Seman.

Každé plemeno má svoje opodstatnenie

Prv než začneme so špecifikáciou samotných plemien, u ktorých je najreálnejší predpoklad, že dokážu úspešne zvládnuť náročný výcvik, treba spomenúť, že "stav ľudí a psov je služobným tajomstvom," jemne sa pousmial kpt. Seman, keď sme sa ho snažili obmäkčiť, aby povedal čo-to o personálnom obsadení. Slovo personálny sme použili zámerne, pretože sám krajský policajný psovod si pred nami zafilozofoval, že "aj pes je len človek…"

Prejdime teda k samotným psíčkom. Aké plemená vyžívajú pri svojej neľahkej práci muži zákona? O tom nám čosi prezradil kpt. Seman.

"Najčastejšie je to nemecký a belgický ovčiak. Dobré skúsenosti však máme aj s kokršpanielmi, labradormi, fúzačmi, rotwailermi, i briardmi. Tieto sa však využívajú iba sporadicky. Odbor kynológie ale skúša aj iné výhodné plemená. Znamená to asi toľko, že sa využívajú aj plemená spoločenské a poľovnícke."

Nás však zaujímalo, že prečo je spektrum plemien tak široké. Je predsa lepšie sa spoľahnúť na už osvedčené rasy, ako experimentovať, či to skúšať s takými druhmi, ktoré nie sú až takým efektívnym prínosom, ako nemecký, alebo belgický ovčiak. Koniec koncov výcviky sú nákladnejšie, ako si vôbec dokážeme predstaviť. Ako však vysvitlo z nasledujúcich slov policajta, všetko má rozhodne svoje opodstatnenie. Každé plemeno je totiž svojim spôsobom užitočné, výhodné a vhodné zároveň.

"Potvrdzuje sa postupnom času skutočnosť, že niektoré rasy sú výhodnejšie na určité špeciálne úlohy. Napríklad labrador," načrel do svojej odbornej praxe, "je výhodný na vyhľadávanie drog, no využíva sa aj v civilnej kynológii. Nakoľko je toto plemeno použiteľné napríklad aj pre slepcov," vysvetlil. Pre policajný zbor sa ale summa summarum najviac využíva už spomenutý nemecký ovčiak. A že prečo? "Je to proste všestranné plemeno použiteľné vo všetkých sférach."

Ako sme už spomínali, služobná kynológia vykonáva obranné a pachové práce. Tie prvé sa použijú pri zákrokoch so psom, kedy sa pes môže použiť priamo a naostro, v závislosti od situácie," priblížil ďalšie skutočnosti.

Pes, ako mierny "donucovák"

Ako určite mnohí viete polícia využíva aj donucovacie prostriedky. Samozrejme v závislosti od situácie. Podobne ako zbraň, aj pes patrí do kategórie nástrojov výkonu policajnej služby.

"Pes je jeden z miernejších donucovacích prostriedkov a v tomto smere je tiež bežne využívaný pomocník. Samozrejme všetko prebieha v rámci zákona. Teda až na mieste činu padne rozhodnutie, čo bude ďalej a ako sa konkrétny služobný pes využije. A tu sa na psa nemožno pozerať ako na likvidátora. Je to predovšetkým pomôcka. Nie sú samozrejme cvičení tak, aby boli obávanými zabijakmi. Dôležité je však to, aby mal dotyčný páchateľ pred zvieraťom rešpekt. Aj podľa toho prebieha výcvik jednotlivých plemien," hovorí krajský kynológ.

Dobrý pes dokáže takmer zázraky, no iba pod tou podmienkou, ak je aj patrične o neho postarané. A teraz nemáme na mysli iba to, že čo mu dáte nažrať. Aj keď i v tomto smere platia isté pravidlá a v konečnom dôsledku to súvisí z jeho výkonnosťou, no základom je dobre prevedený špeciálny výcvik. A práve tento je osobitnou kapitolou v živote zvieraťa.

"Pachové stopy sú pre služobného psa najťažšou úlohou," vrátil sa kpt. Seman v tejto súvislosti ku psiemu čuchu. "Zviera musí diferencovať pachy, čiže musí rozlíšiť sledovaný pach od pridružených. To znamená, že pachy ďalších osôb a zvierat. Aj pri výcviku robíme križovanie stôp v rôznych časových intervaloch. Robíme rôzne kríže, vejáre. A tu už ide o špeciálnu kynológiu, ktorá zo psa vychová pomocníka na úrovni, ktorý sa na 99 % nemýli," predostrel ďalej dôležité skutočnosti. Na druhej strane však ani pes, ako čosi z mäsa a kostí, nie je dokonalý. "Úprimne treba uznať, že aj ten pes je len živý tvor, ktorý takisto nemusí mať tak ako človek, svoj deň. Aj pes má totiž svoje ´nálady´…"

Humánny prístup

Výcvik psa prebieha bezprostredne po jeho narodení. "Už obyčajné volanie na neho menom, je začiatkom výchovy. Keď na zavolanie príde, pochválim ho, odmením, dám mu dobrôtku a úroveň tohoto živého tvora sa práve začína rozvíjať. Pes ale musí vždy vedieť za čo je odmenený. Samozrejme ani kárať ho nemožno bez toho, žeby vedel príčinu. Niekto si predstavuje, že psa udrie a tak ho vychová. Ja to neuznávam. Existujú aj iné, humánnejšie spôsoby. Aké...? Psa môžete nechať na mieste a odísť. Takisto aj zavrieť do kotca, alebo mu jednoducho nasadiť namiesto obyčajného obojka reťazový," vysvetľuje psovod od polície.

Tak ako sú medzi ľuďmi odlišné povahy, aj medzi psami to funguje nápadne podobne. "Jeden je mäkší, druhý tvrdší, a iný je výbušnejší. Naozaj iba máloktorý je vyrovnaný. Pes musí rýchle vzplanúť, okamžite reagovať na podnet, no na druhej strane sa ale aj bleskovo upokojiť. Sú to akési pomyselné vážky, no keď je jeho správanie práve takéto, možno povedať, že vtedy je pes najideálnejší," tvrdil na margo veci. Aj kpt. Seman takého mal. "Keď som mu povedal zaútoč, tak zaútočil. Ak som rozkázal: Dosť, pusti tú osobu, už si ju nevšímal. Proste najlepší pes musí mať bleskovú reakciu a jeho vyhasínanie vzruchu musí byť okamžité," netajil sa svojimi skúsenosťami.

"Do polroka sa so šteňaťom človek hrá a cvičí ho k základnej poslušnosti. Od tejto doby prihliada na presnosť, no každý cvičiteľ má svoje vlastné metódy. Neodporúča sa psa špeciálne vychovávať do doby pokiaľ nemá vymenené zuby, pretože práve v tomto čase dôjde často k zlomeniu jeho povahy. Málo chovateľov si uvedomuje, že v čase výmeny chrupu sú pre psa niektoré cviky bolestivé. Pustenie na rukáv, alebo na handru a naťahovanie sa s ním, je pri kývajúcich sa zuboch pre psa nepríjemné a ten cvik už nikdy nebude robiť na sto percent. Po pol roku sa pristupuje k presnosti, k stopám. Základom je psa naučiť čo najväčšej poslušnosti. Všetko sa odvíja od tohoto bodu, nakoľko poslušnosť je prioritná pri obrane a vôbec v každej situácii," vykresľoval postupnosť krokov, na ktoré sa pri samotnom cvičení psov musí už od ich "detského" veku prihliadať.

Práve prvé mesiace života psa, teda vlastne ešte šteňaťa, sú rozhodujúce. V tomto období u psa platí, to čo u človeka ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko. A keď sme už pri porovnávaní psa a človeka platia tu aj iné veci. "Zvieratá reagujú pudom, na rozdiel od ľudí, ktorí predmety rozlišujú. Zaujímavý je i rozdiel vo vekovej štruktúre života. Jeden rok života psa, možno porovnať so siedmimi u ľudí."

Pozor na nábojnice

Medzi výsostne špecifické úkony psa okrem iného patrí aj vyhľadávanie nábojníc. "Zviera určí priestor, kde hľadaná nábojnica leží. Potom ju buď zaľahne, alebo, vezme do papule. Nemal by ju zničiť, aby bola vhodná na ďalšie expertízy." Nájdenie nábojnice je podobne ako hľadanie mŕtvoly psia úloha, ktorej splnenie podmieňuje naozaj kvalitné vycvičenie.

"Mŕtvolu je pes schopný nájsť nielen pod zemou, ale aj vo vode. Možno mnohí nevedia, ale naša krajina bola jednou prvých na svete, kde sa začali psy využívať na vyhľadávanie nebohých. A drogy? Veľa ľudí tvrdí, že my psov dopujeme omamnými látkami, že im podávame drogy, aby získali závislosť, a tak vedeli vyhľadať drogy. To je však nezmysel, pretože sami by sme si robili zle. Takto dopovaný pes, by predsa nemal dlhú životnosť," podotkol. Kpt. Seman, by to ako veterinár mal vedieť najlepšie, pretože inak na drogy reaguje ľudský a inak psí organizmus.

Starý pes nie je zdochlina

Pes dokáže byť aktívny a zároveň užitočný približne 8 rokov svojho života.

"Výkonnosť vrcholí v piatom až šiestom roku. Neskôr už nie je stopercentný, aj keď si svoje úlohy plniť dokáže. Starý pes však nie je zdochlina. Vo svojom ´dôchodku´ sa ešte stále využíva na strážne účely, prípadne si ho jeho bývalý psovod odkúpi," prehodil kpt. Seman. Psovodi si vo svojej ťažkej práci nájdu na televízne seriály málo času, no na populárneho Rexa, nakoľko sa jedná o príbeh z im blízkeho prostredia boli zvedaví. Policajní psovodi si o ňom ale myslia svoje.

"Je to pekná rozprávka. Každý skúsený kynológ by vám povedal to isté. Ide o driláž ako v cirkuse. Nereálnosť bije do očí."

A na záver trocha korenia…

Na ostatku vám ponúkame malú recesiu, ktorá je však smutne skutočná. No možno práve preto je taká komická a veselá. "Istý nemenovaný recidivista, sa pýtal môjho priateľa, tiež kynológa, ako sa dá policajný pes oklamať. Ten mu vtĺkol do hlavy bájku s čiernym korením. A nezabudol pripomenúť, že nesmie byť mleté. O pár mesiacov bola hlásená vlámačka. Policajti našli na mieste činu bobule korenia. Pátranie samozrejme netrvalo dlho. Cestu od miesta činu si páchateľ označil korením a pes napokon nebol ani potrebný," uzavrel neuveriteľnú príhodu. Nuž čo, aj to sa stáva. Komu zvonia do hrobu, tomu je jama hlboká a takisto je pravdou, že neraz aj ten pes mám viac rozumu, než človek...

Aj napriek tomu, že služobné tajomstvo i striktné predpisy nám nedovolili ešte detailnejšie zmapovať pracovné postupy policajných havkáčov, predsa sme sa len čosi utajeného dozvedeli. Náš štvornohý spoločník Bak zasiela verejnosti svoje haf, haf. Nuž dešifrovať si to ale musí každý sám.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 964
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 825
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 119
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 422
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 122
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 649
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 234
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 839
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 011
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 726
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 082
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 740
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 109
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 273
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 582
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 011
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 726
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 082
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 740
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 109
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 273
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 582
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu