Korzár logo Korzár
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Policajti svojich miláčikov na drogy neučia, iba navádzajú

Košice - V poslednom období sa toho v médiách dosť popísalo o našich štvornohých priateľoch. Psov možno brať z rôznych pohľadov, no takmer v celej

Európe v súčasnosti kulminuje problém s bojovnými plemenami havkáčov. Tie už pomaly na dennom poriadku šarapatia. V podstate z momentu na moment už neraz dokázali dokonca aj zabiť človeka. V okolitých krajinách sprísňujú kompetentní legislatívci pravidlá hry. Týchto nebezpečných psov jednoducho zakazujú a ich majiteľov čaká za nerešpektovanie zákona tvrdý postih. Nie je však pes, ako pes. Existuje totiž kategória, v ktorej sú naši štvornohí kamaráti, naozaj kamarátmi. A najmä v celospolečenskom ponímaní dokážu byť maximálne užitoční. Policajná kynológia, - lebo o nej je reč, - je akýmsi špecifikom, ktorá zastrešuje práve spomínanú kategóriu psíkov.

Tí vedia byť síce takisto hrozivo nebezpeční, ale iba voči tomu, kto si to zaslúži. V tejto súvislosti sme načreli hlbšie do "psej farmy" mužov zákona. Porozprávali sme sa z naslovovzatým odborníkom kpt. MVDr. Valentínom Semanom, ktorý má niekoľkoročné skúsenosti v tomto smere a zároveň je hlavným kynológom Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach.

V brandži sa hovorí, že psovod je dobrý vtedy, ak ho pes uhryzne aspoň trikrát. Keď sme sa so spomínaným kynológom prednedávnom stretli, bol pohryzený o jeden krát menej. Teda, už mu k "psej maturite" veľa nechýba... Muž, ktorý štvornohé huňaté stvorenia priam miluje, nám ochotne porozprával zaujímavé zákutia okolo psov, ktorý dokážu minimálne toľko ako preslávený Rex.

Čuch je ich pýchou

Organizovaný zločin má svoje chápadlá už takmer v každej oblasti života. Narkomafia, výpalníci a iní nebezpeční delikventi strpčujú život občana pomaly na každom kroku. A tam kde končia ľudské schopnosti a danosti, začína pes.

"Áno. Neraz je to tak, že jeden pes dokáže urobiť väčšie množstvo užitočne kriminalistickej práce, ako piati policajti," podotkol psovod, ktorý v zbore pôsobí už desať rokov. V Košiciach však len zhruba rok. "Poznám problematiku menších okresov, ako aj Košíc, ktoré sú určitým špecifikom," poznamenal na margo svojej odbornej praxe a následne začal približovať život medzi policajnými psami.

"V októbri minulého roka došlo ku reorganizácii riadenia policajného zboru, Košice sa rozdelili na dva okresy plus okolie," spomenul najskôr technické náležitosti a pokračoval: "Zastrešujeme kynológiu v rámci celého košického kraja. Keď sme vyzvaní, a je potrebný psovod, štartujeme," vysvetľoval, zatiaľ čo okolo nás sa v jeho pracovni tmolil 6 ročný nemecký vlčiak Bak s dobrým nosom na výbušniny.

"Oddelenie služobnej kynológie KR PZ sa okrem iného zaoberá špeciálnymi pachovými prácami. To znamená, že psy robia aj vyhľadávanie výbušnín. No nielen to. Omamné látky, či nezvestní nebožtíci sú takisto predmetom úkonov na ktoré sú naši psi cvičení."

V tejto súvislosti existujú rôzne spôsoby práce so psom, ktorá sa svojou náročnosťou vyrovná aj zamestnaniu bojového pilota. "Ide predovšetkým o metódy pachových konzerv. To sa deje, keď sa porovnáva pachová vzorka z miesta činu s podozrivou osobou," tvrdí kpt. Seman a upresňuje: "Z miesta činu zoberieme pach. Máme podozrivú osobu a dôjde k porovnaniu. Pes buď osobu identifikuje, respektíve podozrenie vylúči. Pri pachových prácach pes vypracuje stopu vo frekvencii (chodník, cesty), či v teréne (polia).

Všetko však závisí od okolností, ktoré na zanechanú pachovú stopu vplývajú. Jej čerstvosť je daná napríklad aj počasím. Čím je vlhkejšie a chladnejšie, tým sa stopa dlhšie a kvalitnejšie uchová na mieste pohybu podozrivého," vysvetlil kpt. Seman.

Každé plemeno má svoje opodstatnenie

Prv než začneme so špecifikáciou samotných plemien, u ktorých je najreálnejší predpoklad, že dokážu úspešne zvládnuť náročný výcvik, treba spomenúť, že "stav ľudí a psov je služobným tajomstvom," jemne sa pousmial kpt. Seman, keď sme sa ho snažili obmäkčiť, aby povedal čo-to o personálnom obsadení. Slovo personálny sme použili zámerne, pretože sám krajský policajný psovod si pred nami zafilozofoval, že "aj pes je len človek…"

Prejdime teda k samotným psíčkom. Aké plemená vyžívajú pri svojej neľahkej práci muži zákona? O tom nám čosi prezradil kpt. Seman.

"Najčastejšie je to nemecký a belgický ovčiak. Dobré skúsenosti však máme aj s kokršpanielmi, labradormi, fúzačmi, rotwailermi, i briardmi. Tieto sa však využívajú iba sporadicky. Odbor kynológie ale skúša aj iné výhodné plemená. Znamená to asi toľko, že sa využívajú aj plemená spoločenské a poľovnícke."

Nás však zaujímalo, že prečo je spektrum plemien tak široké. Je predsa lepšie sa spoľahnúť na už osvedčené rasy, ako experimentovať, či to skúšať s takými druhmi, ktoré nie sú až takým efektívnym prínosom, ako nemecký, alebo belgický ovčiak. Koniec koncov výcviky sú nákladnejšie, ako si vôbec dokážeme predstaviť. Ako však vysvitlo z nasledujúcich slov policajta, všetko má rozhodne svoje opodstatnenie. Každé plemeno je totiž svojim spôsobom užitočné, výhodné a vhodné zároveň.

"Potvrdzuje sa postupnom času skutočnosť, že niektoré rasy sú výhodnejšie na určité špeciálne úlohy. Napríklad labrador," načrel do svojej odbornej praxe, "je výhodný na vyhľadávanie drog, no využíva sa aj v civilnej kynológii. Nakoľko je toto plemeno použiteľné napríklad aj pre slepcov," vysvetlil. Pre policajný zbor sa ale summa summarum najviac využíva už spomenutý nemecký ovčiak. A že prečo? "Je to proste všestranné plemeno použiteľné vo všetkých sférach."

Ako sme už spomínali, služobná kynológia vykonáva obranné a pachové práce. Tie prvé sa použijú pri zákrokoch so psom, kedy sa pes môže použiť priamo a naostro, v závislosti od situácie," priblížil ďalšie skutočnosti.

Pes, ako mierny "donucovák"

Ako určite mnohí viete polícia využíva aj donucovacie prostriedky. Samozrejme v závislosti od situácie. Podobne ako zbraň, aj pes patrí do kategórie nástrojov výkonu policajnej služby.

"Pes je jeden z miernejších donucovacích prostriedkov a v tomto smere je tiež bežne využívaný pomocník. Samozrejme všetko prebieha v rámci zákona. Teda až na mieste činu padne rozhodnutie, čo bude ďalej a ako sa konkrétny služobný pes využije. A tu sa na psa nemožno pozerať ako na likvidátora. Je to predovšetkým pomôcka. Nie sú samozrejme cvičení tak, aby boli obávanými zabijakmi. Dôležité je však to, aby mal dotyčný páchateľ pred zvieraťom rešpekt. Aj podľa toho prebieha výcvik jednotlivých plemien," hovorí krajský kynológ.

Dobrý pes dokáže takmer zázraky, no iba pod tou podmienkou, ak je aj patrične o neho postarané. A teraz nemáme na mysli iba to, že čo mu dáte nažrať. Aj keď i v tomto smere platia isté pravidlá a v konečnom dôsledku to súvisí z jeho výkonnosťou, no základom je dobre prevedený špeciálny výcvik. A práve tento je osobitnou kapitolou v živote zvieraťa.

"Pachové stopy sú pre služobného psa najťažšou úlohou," vrátil sa kpt. Seman v tejto súvislosti ku psiemu čuchu. "Zviera musí diferencovať pachy, čiže musí rozlíšiť sledovaný pach od pridružených. To znamená, že pachy ďalších osôb a zvierat. Aj pri výcviku robíme križovanie stôp v rôznych časových intervaloch. Robíme rôzne kríže, vejáre. A tu už ide o špeciálnu kynológiu, ktorá zo psa vychová pomocníka na úrovni, ktorý sa na 99 % nemýli," predostrel ďalej dôležité skutočnosti. Na druhej strane však ani pes, ako čosi z mäsa a kostí, nie je dokonalý. "Úprimne treba uznať, že aj ten pes je len živý tvor, ktorý takisto nemusí mať tak ako človek, svoj deň. Aj pes má totiž svoje ´nálady´…"

Humánny prístup

Výcvik psa prebieha bezprostredne po jeho narodení. "Už obyčajné volanie na neho menom, je začiatkom výchovy. Keď na zavolanie príde, pochválim ho, odmením, dám mu dobrôtku a úroveň tohoto živého tvora sa práve začína rozvíjať. Pes ale musí vždy vedieť za čo je odmenený. Samozrejme ani kárať ho nemožno bez toho, žeby vedel príčinu. Niekto si predstavuje, že psa udrie a tak ho vychová. Ja to neuznávam. Existujú aj iné, humánnejšie spôsoby. Aké...? Psa môžete nechať na mieste a odísť. Takisto aj zavrieť do kotca, alebo mu jednoducho nasadiť namiesto obyčajného obojka reťazový," vysvetľuje psovod od polície.

Tak ako sú medzi ľuďmi odlišné povahy, aj medzi psami to funguje nápadne podobne. "Jeden je mäkší, druhý tvrdší, a iný je výbušnejší. Naozaj iba máloktorý je vyrovnaný. Pes musí rýchle vzplanúť, okamžite reagovať na podnet, no na druhej strane sa ale aj bleskovo upokojiť. Sú to akési pomyselné vážky, no keď je jeho správanie práve takéto, možno povedať, že vtedy je pes najideálnejší," tvrdil na margo veci. Aj kpt. Seman takého mal. "Keď som mu povedal zaútoč, tak zaútočil. Ak som rozkázal: Dosť, pusti tú osobu, už si ju nevšímal. Proste najlepší pes musí mať bleskovú reakciu a jeho vyhasínanie vzruchu musí byť okamžité," netajil sa svojimi skúsenosťami.

"Do polroka sa so šteňaťom človek hrá a cvičí ho k základnej poslušnosti. Od tejto doby prihliada na presnosť, no každý cvičiteľ má svoje vlastné metódy. Neodporúča sa psa špeciálne vychovávať do doby pokiaľ nemá vymenené zuby, pretože práve v tomto čase dôjde často k zlomeniu jeho povahy. Málo chovateľov si uvedomuje, že v čase výmeny chrupu sú pre psa niektoré cviky bolestivé. Pustenie na rukáv, alebo na handru a naťahovanie sa s ním, je pri kývajúcich sa zuboch pre psa nepríjemné a ten cvik už nikdy nebude robiť na sto percent. Po pol roku sa pristupuje k presnosti, k stopám. Základom je psa naučiť čo najväčšej poslušnosti. Všetko sa odvíja od tohoto bodu, nakoľko poslušnosť je prioritná pri obrane a vôbec v každej situácii," vykresľoval postupnosť krokov, na ktoré sa pri samotnom cvičení psov musí už od ich "detského" veku prihliadať.

Práve prvé mesiace života psa, teda vlastne ešte šteňaťa, sú rozhodujúce. V tomto období u psa platí, to čo u človeka ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko. A keď sme už pri porovnávaní psa a človeka platia tu aj iné veci. "Zvieratá reagujú pudom, na rozdiel od ľudí, ktorí predmety rozlišujú. Zaujímavý je i rozdiel vo vekovej štruktúre života. Jeden rok života psa, možno porovnať so siedmimi u ľudí."

Pozor na nábojnice

Medzi výsostne špecifické úkony psa okrem iného patrí aj vyhľadávanie nábojníc. "Zviera určí priestor, kde hľadaná nábojnica leží. Potom ju buď zaľahne, alebo, vezme do papule. Nemal by ju zničiť, aby bola vhodná na ďalšie expertízy." Nájdenie nábojnice je podobne ako hľadanie mŕtvoly psia úloha, ktorej splnenie podmieňuje naozaj kvalitné vycvičenie.

"Mŕtvolu je pes schopný nájsť nielen pod zemou, ale aj vo vode. Možno mnohí nevedia, ale naša krajina bola jednou prvých na svete, kde sa začali psy využívať na vyhľadávanie nebohých. A drogy? Veľa ľudí tvrdí, že my psov dopujeme omamnými látkami, že im podávame drogy, aby získali závislosť, a tak vedeli vyhľadať drogy. To je však nezmysel, pretože sami by sme si robili zle. Takto dopovaný pes, by predsa nemal dlhú životnosť," podotkol. Kpt. Seman, by to ako veterinár mal vedieť najlepšie, pretože inak na drogy reaguje ľudský a inak psí organizmus.

Starý pes nie je zdochlina

Pes dokáže byť aktívny a zároveň užitočný približne 8 rokov svojho života.

"Výkonnosť vrcholí v piatom až šiestom roku. Neskôr už nie je stopercentný, aj keď si svoje úlohy plniť dokáže. Starý pes však nie je zdochlina. Vo svojom ´dôchodku´ sa ešte stále využíva na strážne účely, prípadne si ho jeho bývalý psovod odkúpi," prehodil kpt. Seman. Psovodi si vo svojej ťažkej práci nájdu na televízne seriály málo času, no na populárneho Rexa, nakoľko sa jedná o príbeh z im blízkeho prostredia boli zvedaví. Policajní psovodi si o ňom ale myslia svoje.

"Je to pekná rozprávka. Každý skúsený kynológ by vám povedal to isté. Ide o driláž ako v cirkuse. Nereálnosť bije do očí."

A na záver trocha korenia…

Na ostatku vám ponúkame malú recesiu, ktorá je však smutne skutočná. No možno práve preto je taká komická a veselá. "Istý nemenovaný recidivista, sa pýtal môjho priateľa, tiež kynológa, ako sa dá policajný pes oklamať. Ten mu vtĺkol do hlavy bájku s čiernym korením. A nezabudol pripomenúť, že nesmie byť mleté. O pár mesiacov bola hlásená vlámačka. Policajti našli na mieste činu bobule korenia. Pátranie samozrejme netrvalo dlho. Cestu od miesta činu si páchateľ označil korením a pes napokon nebol ani potrebný," uzavrel neuveriteľnú príhodu. Nuž čo, aj to sa stáva. Komu zvonia do hrobu, tomu je jama hlboká a takisto je pravdou, že neraz aj ten pes mám viac rozumu, než človek...

Aj napriek tomu, že služobné tajomstvo i striktné predpisy nám nedovolili ešte detailnejšie zmapovať pracovné postupy policajných havkáčov, predsa sme sa len čosi utajeného dozvedeli. Náš štvornohý spoločník Bak zasiela verejnosti svoje haf, haf. Nuž dešifrovať si to ale musí každý sám.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 4. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 5. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 6. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 7. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 8. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 9. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 2. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 3. Changes to the System of Remedies under the Amendment to the PPL
 4. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 5. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 6. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 7. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 8. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 9. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 10. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 33 078
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 108
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 768
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 173
 5. Aká je chémia vôní 9 584
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 353
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 704
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 595
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 086
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 587
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Riaditeľka s dvomi platmi brala dotácie na mŕtve duše. Polícia: Žiadny podvod

Vyšetrovateľ: Žiakmi sú aj deti, ktoré do školy nechodia.

Súkromná škola čelí podozreniu z podvodu, polícia stále koná.
Embraco v Spišskej Novej Vsi.

Financovanie Šírava Parku napadla Národná banka Slovenska

Firma musí zaplatiť pokutu a ukončiť kolektívne investovanie.

Vizualizácia projektu Šírava Park s nákladmi 6 miliónov eur.
Testovanie metódou real time PCR s reverznou transkripciou.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Rodičov trápi dištančné vzdelávanie, PCR testy odhalili 196 prípadov (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili celkovo viac ako 105-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 839 obetí.

Učiteľka sedí v prázdnej triede a pripravuje si materiály pre žiakov počas dištančnej výučby.

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Na fotografii (zľava) sú bývalý zamestnanec Bonulu Peter Brath; profesionálny zápasník Attila Végh; Matúš Mečár, ktorý bol odsúdený za vydieranie; nitriansky podnikateľ Norbert Bödör; podnikateľ a manažér zápasníkov Eduard Gerek a zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Milan Mihálik.
Dnes píše Nataša Holinová

Čaj u pána senátora

Pokým nebudú pre kráľov a pompadourky platiť tie isté pravidlá ako pre pospolitý ľud, nič sa nezmení.

Nataša Holinová

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop