Korzár logo Korzár

V súcasnosti ASUS pripravuje nasledujúce grafické karty

V7700Pro bude karta založená na čipe NVIDIA GeForce2 Pro, s jadrom taktovaným na 200MHz a 64MB pamäte DDR taktovanej na 400MHz (5 ns). Dátum

vypustenia je stanovený na začiatok októbra, teda už čo nevidieť.

V7700 Ultra bude založená na čipe NVIDIA GeForce2 Ultra taktovanom na 250MHz, a bude vládnuť 64MB na 460MHz taktovanej DDR 4 ns pamtäte. Dátum vypustenia je koniec októbra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V8800. Bude karta postavená na pripravovanom čipe NV20. Pravdepodobný dátum vypustenia sú tohtoročné Vianoce. Karta by sa mala objaviť v dvoch verziách s 64 a 128MB grafickej pamäte.

Dátum uvedenia poslednej z troch spomenutých kariet korešponduje s oficiálne prezentovanou inovačnou stratégiou firmy nVidia. Táto plánuje uvieť každých šesť mesiacov nový grafický čip a každé tri mesiace vypustiť vylepšenú verziu práve aktuálneho. To je tempo vo svete 3D grafiky skutočne nevídané. Ak ho nVidia dokáže dodržiavať, a ak pôjde o podobné výkonostné skoky medzi nasledujúcimi čipmi ako doteraz, tak pre ostatné firmy deliace sa z ňou o ten istý trhový koláč nastanú zlé časy.

SkryťVypnúť reklamu

Microsoft preložil vypustenie prvej beta verzie (B1) z 11. októbra na 25. október tohto roka. Tento nástupca Windowsu 2000 by sa mal podľa oficiálnych správ objaviť na trhu v apríli 2001. Neoficiálne sa však hovorí že sa neobjaví skôr ako v treťom štvrťroku 2001. Whistler niekedy nazývaný aj Windows.NET 1.0 je produktom ktorý konečne zlúči patformy Win9X a WinNT/2000na produktový rad s jedinou architektúrou. Budú existovať 32 bitové verzie Personal, Professional, Server, a Advanced Server editions ku ktorým sa na jeseň 2001 pridajú 64 bitové verzie Professional, Server, a Advanced Server pre procesor Itanium. Whistler je oproti Windowsu 2000 vylepšený v podstate len v maličkostiach, ktoré si žiadali samotní užívatelia dvojtisícky. Bude napríklad skinovateľný (teda umožní meniť svoj vzhľad pomocou tzv. skinov), zrýchli sa jeho bootovanie (starý to problém všetkych windowsov) atď.. Po operačnom systéme Whistler príde operačný systém Blackcomb (Windows.NET 2.0).

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť NEC-Hitachi vo svojom vývojovom centre v meste Sagamihara (Japan) pracuje na vývoji 0.13-mikrónovej pamäte. V súčasnosti sú už k dispozícii prvé vzorky 256Mb DRAM modulov. Ich rozmery sú voči terajším 0.18 mikrónovým pamätiam polovičné, čo z nich robí jednoznačne najmenšie pamäte na svete. V konečnej vývojovej fáze budú k dispozícii ako synchronous DRAM (SDRAM) a tak aj double data rate (DDR) SDRAM pamäte vyrobené 0.13 mikrónovou technológiou. Výroba takýchto pamätí by sa mala začať na jar 2001 a koncom roka 2001 by mala dosiahnuť hodnotu až milióna kusov mesačne.

Spoločnosť NVIDIA obsadila so svojimi výrobkami značnú časť high-end trhu a o to isté sa teraz pokúša firma ATI. Avšak na trhu s nízkymi cenami. Najviac sa môžeme tešiť na nového konkurenta karty GeForce2 MX - na kartu ATI RADEON 32MB vybavenú 32 MB klasickej a teda aj lacnej SDR SDRAM pamäte. Cena tejto karty by mala byť približne rovnaká ako cena akcelerátorov typu GeForce2 MX - teda zhruba 150 dolárov. Ako jadro tak aj pamäť by mala pracovať na frekvencii 166 MHz. ATI teda nasleduje spoločnosť NVIDIA a spomaľuje RADEON tým, že obmedzuje šírku pásma pamäťovej zbernice. Avšak na rozdiel od NVIDIE, ktorá na svojej GeForce2 MX vypla dve pipeline zo štyroch, ATI vôbec nepozmenila svoj čip. Rovnako ako v prípade staršieho modelu bude v prípade ATI RADEON 32MB na výber niekoľko verzií karty. Táto bude vybavená TV-Out a DVI výstupmi. Avšak žiadna technológia ako TwinView či iná, ktorá podporuje zobrazenie na dvoch monitoroch podporovaná nebude.

SkryťVypnúť reklamu

Leadtek WinFast GeForce2 MX Dual VGA

Clubic zverejnil informácie o novej grafickej karte od Leadteku - Leadtek WinFast GeForce2 MX Dual VGA. Táto karta je vybavená dvoma VGA-výstupmi a preto podporuje konfigurácie s dvomi monitormi, teda napríklad TwinView. Okrem toho má WinFast GeForce2 MX Dual VGA 32 MB pamäte, ktorá pracuje rýchlosťou 166 MHz a podporuje frekvenciu jadra 175 MHz. Karta tiež môže mať TV-výstup. Čo je zvláštného na tejto karte zbadáte ak sa pozriete na jej obrázok obrázek, ktorý nalejdete na konci tohto článku. Ide o absenciu druhého RAMDACu, ktorý tam jednoducho býť musí, pretože oba výstupy sú analogové, a preto každý z nich RAMDAC vyžaduje. Tato karta se začne dodávať uprostred októbra. Jej cena však doposiaľ nebola zverejnená.

Základná doska Tomato P8605 všetko v jednom

Integrovať čo možno najviac komponentov na základnú dosku, to je trend, ktorým sa dnes uberajú hlavne lacnejšie počítače určené na kancelárske a nenáročné domáce použitie. Medzi tieto základné dosky patrí i Tomato P8605, ktorá je postavená na celkom novom čipsete VIA PM133. Ten vznikol vďaka spolupráci VIA a S3. Jedná sa vlastne o VIA 694X (Apollo Pro 133A) s integrovanou grafikou. PM133 obsahuje okrem ďalších štandardných funkcií 2D grafické jadro Savage 2000 a 3D jadro Savage4.

Tomato P8605 je Micro ATX základná doska s päticou Socket 370 určená pre procesory Celeron PPGA i FC-PGA, Pentium III FC-PGA a Cyrix. Podporuje 66, 100 i 133 MHz zbernicu, ktorej frekvencia sa dá v určitom rozsahu meniť (v závislosti na procesore). Pre pamäť sú určené dva DIMM sloty, ktoré pojmú až 1 GB pamäte. Doska disponuje jedným AGP slotom (podpora AGP4x), dvoma PCI slotmi a jedným AMR slotom.

Technické špecifikácie:

- Micro ATX

- VIA PM133 (VT8605 + 686A)

- Socket 370, Celeron, Pentium III, Cyrix III

- 2x DIMM, max. 1 GB pamäti

- 1x AGP, 2x PCI, 1x AMR, podpora AGP4x

- 2x USB, 2x PS/2, 2x sériový, 1x paralelný port, line-out, line-in, mic-in, MIDI

- integrovaná grafika ProSavage PM133 (Savage4/Savage2000)

- Award BIOS (6.00PG)

- Wake on LAN/Modem

Priamo v čipsete je integrovaná grafická karta, ktorá sa deteguje ako S3 ProSavage PM133 (je tvorená 2D časťou Savage2000 a 3D časťou Savage4). Jej konektor nie je vyvedený miesto druhého sériového portu, ako býva zvykom, ale je nutné ho vyviesť dodávaným káblom. Zasunutím grafickej karty do AGP slotu sa integrovaná grafika automaticky vypne. Multimediálne vybavenie dosky doplňuje zvuková karta štandardu AC'97.

AMD a Transmeta ďalší na rade

Rambus sa asi najviac zviditeľnil svojím návrhom pamätí RDRAM a to zvlášť preto, že sa mu podarilo do svojich sietí uloviť Intel. Samotný Intel si týmto ťahom príliš nepomohol. RDRAM nie sú zlou koncepciou, avšak i napriek veľkej snahe o jej podporu zo strany Intelu sa v oblasti počítačov jedná skôr o riešenie podpory OEM, masovejšieho nasadenia sa dočkali napríklad v herných konzolách Sony PlayStation II. Najväčším vrahom tejto technológie je pritom samotný Rambus, ktorého licenčná politika znie: zaplať za každý kus. Čokoľvek chcete produkovať, je pred započatím masovej výroby drahé a to čo je ešte drahšie sa málo kupuje a nie je to teda možné bez neúnosného rizika do masovej výroby zaviesť. Mimo to je tu niečo, čo je rozšírením dnešného štandardu, a dáva to dokonca lepšie výsledky. To niečo sú DDR SDRAM. Naviac za tým nestojí nikto menší, než spoločnosti ako Micron, Hyundai, Infineon a Hitachi.

Rambus je však spoločnosť, ktorá si necháva platiť za mozog a vo chvíli, kedy to vyzeralo na prehru, vytiahla tromfy z rukáva. V minulosti totiž bola táto firma členom JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council), ktorý sa zaoberá vývojom v oblasti polovodičov (kremík :-). Takže na začiatku roka sa vytasila s patentmi na DDR SDRAM a SDRAM. Je to firma americká, má aj právnikov:-) . Ako prvá sa o mimosúdnu dohodu pokúsila Hitachi. Na bojisku sa ale stále strieľa. Hitachi založila s NEC spoločnosť Elpida, kam vložila svoje aktivity na poli DRAM.

Po napadnutí "pamäťových" firiem, takzvaných Dramurai sa dostalo i na hlavných podporovateľov DDR SDRAM platformy v oblasti procesorov. Tak to je teda skutočná bomba. Na rade je AMD s Transmetou a nimi realizované synchrónne rozhrania. Rambus pohrozil žalobou, ak nebudú rešpektované jeho deklarované nároky. Tým, kto sa s ním rozhodne súdiť, potom odkázal niečo o zvýšení licenčných poplatkov. Ako sme už podotkli, je to firma americká. To zo sebou prináša aj to, že zahraničné firmy sa v očiach amerických (rozumej veľmi vážených) zákazníkov nechcú dostať do úlohy tých ktorí olúpili americkú firmu. Na druhej strane sa do platenia nikto nehrnie. Do priameho protiútoku teda vyrazil len Hyundai a Micron. Pričom ten posledne menovaný je rovnako firmou americkou. No uvidíme ako sa im bude dariť.

Intel síce už DDR SDRAM rovnako podporuje, ale rovnako ako Samsung (najväčší producent RDRAM) sa zatiaľ zdržuje mimo bojiska. A JEDEC pracuje na DDR 2600…

Prehrávač HipZip od spoločnosti iomega

Fandíte elektronickej hudbe do vrecka? Chceli by ste mať svoj MP3 prehrávač? Dnes už je ich na trhu pomerne dosť. Slabinou týchto prístrojov je však úložný priestor. Pamäťové karty nie sú práve najlacnejšie a zaradenie prístroja, do ktorého sa vkladajú zapisovateľné/prepisovateľné CD medzi vreckové, je vzhľadom k rozmerom trocha nezodpovedajúce.

Nedávno sa objavil ďalší hráč na tomto poli. Predstavila ho spoločnosť iomega a jeho zaujímavosťou je práve použité úložné médium - dvojpalcový PocketZip s kapacitou 40 MB. Možná vám skôr niečo napovie pôvodný názov Clik!. Tento typ pamäte využíva napríklad i digitálny fotoaparát Agfa's ePhoto CL30.

Ale poďme naspäť. Okrem formátu MP3 podporuje prehrávač tiež Windows media formát spoločnosti Microsoft, s ktorým sa na Internete môžeme stretnúť stále častejšie. Prehrávač má vyhľadávanie vpred i vzad, Li-ion batéria s ktorou po plnom nabití dokáže pracovať 12 hodín bez prerušenia, USB rozhranie, pomocou ktorého je schopný vcelku svižne komunikovať s počítačom a tiež displej, na ktorom môžete kontrolovať funkcie a voľné miesto. Software je dodávaný ako pre PC, tak aj pre Mac a jeho nárokom vyhovie väčšina strojov nie starších ako 3 roky.

Okrem primárneho určenia ako hudobného prehrávača, dá sa toto zariadenie rovnako použíť vo funkcii prenosného úložného zariadenia. I na toto bolo pri dodanom software pamätané.

Na vzhľad má každý človek väčšinou osobité nároky. Tento drobček oblých tvarov však určite do nejakého oka spadne. Prístroj je k dostaniu za cenu tesne pod 300 dolárov takže najlacnejší nie je. V dodávke sú dve média PocketZip s nahraným hudobným mixom. Ďalší PocketZip sa dá potom kúpiť za 10 dolárov.

Sun plánuje uvedenie procesora s taktom 1.5 GHz na budúci rok

Dnes zabrúsime medzi 64 bitov. Intel zbrojí s Itaniom (skôr označovaný ako Merced) založeným na IA-64, AMD pripravuje svoje kladivo - Hammer s architektúrou x86-64. Niekto je tu však viac doma. Treba Compaq s Alpha čipom, alebo Sun so svojimi RISC procesormi UltraSPARC. RISC (Reduced instruction set computer) používa jednoduchšie inštrukcie pre dosiahnutie nižšej zložitosti procesora. Sun oznámil svoj RISC procesor UltraSPARC III v rozsahu frekvencií 600 až 900 MHz. Budúci rok by sme sa mohli dočkať jeho verzie na 1.5 GHz a 2 GHz má byť potom prekročené v roku 2003 (to už ale bude podľa Sun-roadmap UltraSPARC V).

Pri 600 až 750 MHz bude ešte výroba zaisťovaná použitím 0.18 mikrónového hliníka, zatiaľ čo 900 MHz kúsky majú byť vyrábané medenou technológiou 0.15 mikrónov (firmou TI). UltraSPARC III je postavený na druhej generácii architektúry 64-bit SPARC V9, obsahuje 29 miliónov tranzistorov a má veľmi silnú podporu multiprocesingu. Jeho sila tkvie hlavne v širokej škálovateľnosti multiprocesingu (až stovky procesorov) s podporou spoločného, rýchle dostupného pamäťového priestoru (ten zaisťuje SSM-Scalable Shared Memory). A aký operačný systém ide tomuto procesoru? Solaris 8.0.

ABIT Siluro GF2 MX

Firma Abit je známa ako výrobca veľmi kvalitných základných dosiek, ktoré väčšinou vyhľadávajú ľudia majúci záujem o pretaktovanie procesora. Menej známe je už to, že súčasne vyrába i grafické karty. Ostatne grafické karty dnes vyrába toľko výrobcov, že orientácia medzi nimi je značne zložitá. Prevážna väčšina z nich používa grafické čipy spoločnosti nVidia, ktoré sú najrozšírenejšie a podľa mienky väčšiny (vrátane mňa) i najvýhodnejšie.

Grafická karta Abit Siluro GF2 MX je osadená, ako už sám názov napovedá, čipom GeForce 2 MX. Lacnejšiu a menej výkonnú variantu čipu GeForce 2 GTS. Pretože jeho parametre už boli mnohokrát popísané, tak sa obmedzím iba na stručný prehľad jeho vlastností.

- 0.18 mikrónový výrobný proces

- 175 MHz takt jadra čipu

- 2 pixely na jeden takt

- 350 Mpixelov za sekundu

- 700 Mtexelov za sekundu

- 20 miliónov trojuholníkov za sekundu

- 350 MHz RAMDAC

Ďalšie informácia, ktorá je zaujímavá pre niektorých užívateľov je pretaktovanie, pretože to umožňuje zvýšenie výkonu, za cenu nulové investície. Pretaktovaný čip je potrebné dôkladne chladiť (a to i na nominálnej frekvencii), preto sú moderné grafické karty osadzované vetrákmi umožňujúcimi dôkladné chladenie. Táto grafická karta však vetrák nemá (obsahuje iba pasívny chladič) a preto nebude možné zvyšovať frekvenciu príliš vysoko. Pamäte pracujú s taktom 6 ns, čo umožňuje presne 166 MHz (pamäte sú buď typu SDR 128-bit či DDR 64-bit). Pri testoch na serveri FiringSquad sa podarilo kartu nataktovať na 188 MHz takt jadra a 185 MHz takt pamätí.

Test výkonu

Pri testovaní bol výkon porovnaný s nasledujúcimi grafickými kartami.

- Absolute Multimedia Outrageous GeForce DDR

- ELSA ERAZOR X GeForce 256 SDR

- ELSA GLADIAC MX

- ABIT Siluro GF2 MX pretaktovaná na 188 MHz jadro / 185 MHz pamäť

Všetky pracovali pod ovládačom Detonator 6.18, v operačnom systéme Windows 98SE, s pevným diskom Western Digital 205BA a 128 MB operačnej pamäte SDRAM PC133. Všetko dohromady bolo vložené do základnej dosky Abit BE6-II a pracovalo s procesorom Intel Celeron 600 pretaktovaným na 936 MHz.

Výsledky testov

Abit Siluro GF2 MX je ďalšia karta určená pre lacnejšie avšak dostatočne výkonné zostavy. Jej cena zatiaľ nie je známa, ale predpokladám, že sa bude pohybovať niekde medzi 8000 až 9000 Sk s DPH, taká je aj aktuálna cena kariet s rovnakým čipom.

Grafické karty a výkon procesora

Cena moderného grafického akcelerátora s vysokým výkonom sa pohybuje okolo 20 000 Sk, cena špičkového procesora potom niekde okolo 30 000 Sk. Teda dohromady cena za ktorú je možné zohnať veľmi slušný počítač. Ako sa, ale na výkone prejaví, keď kúpite procesor a grafickú kartu za cenu skoro o jeden rad nižší? Presne to je námetom tohoto článku.

To, že výkon počítača ovplyvňuje prevážne procesor nie je žiadne tajomstvo, otázkou však zostáva nakoľko. Druhou otázkou je ako sa výkon procesora prejaví na grafickej karte. Túto otázku si položili i na serveri FiringSquad a previedli príslušné testy. Pri nich použili tri rôzne procesory, ktoré sa dajú rozdeliť do kategórií, zastaralý, priemerný a špičkový. Prvým z nich je Intel Celeron 450A (pretaktovaný 4.5x100), druhým Intel Pentium III 600E (6x100) a posledným potom Intel Pentium III 933 (7x133).

Previedli s každým procesorom a s každou grafickou kartou svoju štandardnú sadu testov. Ta zahŕňa program 3D Mark 2000 (rozhranie Direct3D) a Quake III (rozhraní OpenGL). Ešte by som podotkol, že v teste sa dajú nájsť tri generácie grafických kariet, ktorých popis nájdete i s príslušnými, v teste použitými, ovládačmi pod týmto odstavcom.

Použité grafické karty

NVIDIA GeForce2 GTS verzia ovládača - Detonator 6.18

NVIDIA GeForce DDR verzia ovládača - Detonator 6.18

NVIDIA GeForce2 MX verzia ovládača - Detonator 6.18

NVIDIA TNT2 Ultra verzia ovládača - Detonator 6.18

Voodoo5 5500 AGP verzia ovládača - 1.01.00

Voodoo3 3000 AGP verzia ovládača - 1.05.00

ATI Radeon AGP verzia ovládača - 4.12.3056

Ďalšie parametre testu sú: základná doska Abit BE6-II; 128 MB PC133 SDRAM CAS2; pevný disk Western Digital 20 GB, 7200 otáčok za minútu; operačný systém Windows 98SE.

Výsledky testov

Výsledky testov nie sú ani moc prekvapivé, starší (lacnejší) model grafickej karty bude samozrejme menej výkonný než aktuálna špička. Test je ale zaujímavý tým, že mapuje tri generácie procesorov a tri generácie grafických kariet a tím umožňuje potenciálnemu zákazníkovi vybrať si presne podľa svojich požiadaviek.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 964
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 825
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 119
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 422
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 122
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 649
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 234
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 839
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 011
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 726
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 082
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 740
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 109
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 273
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 582
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  2. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  3. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  4. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  5. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  6. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  7. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  8. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 011
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 726
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 082
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 740
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 109
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 273
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 582
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu